Search
Generic filters

4D İşçi Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

4D Isci Maaslari Ne Kadar 1

2023 01 11 09 13 11 3

25393 Img 63139A19Bc5B7 5

292585925-158679513344074-7589324704886759442-N.jpg

2023 Ocak ayı zammıyla birlikte maaşlara yüzde 30 zam yapıldığı için 7.057 liradan 9.174 liraya yükselmiştir.

SAĞLIK BAKANLIĞI KAMU İŞÇİSİNE BAKTIĞIMIZDA BORDROSU:

Sağlık calışanı kamu işçisine 9.174 TL yatacak.

4D, işçilerin belirli alanlarda çalışarak hizmet sunmasını ve bununla ilgili mevzuatı kapsamaktadır. 4D, belirli işçi gruplarından oluşmaktadır.

Örnek olarak, taşeron işçiler 4D işçi kadrosunun bir parçası olarak sayılabilir. Bu konuda, 4D dışında 4A, 4B, 4C gibi diğer mevzuatlar da mevcuttur.

Bu konuda daha doğru bilgiye sahip olmak amacıyla, 4D nedir, 4D işçi kadrosu ne anlama gelir ve özlük hakları nelerdir gibi detayları sizlere sunmuşuz.

4D Nedir?

4D, süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılan işçilerin geçici iş durumuna verilen adıdır. A, B ve C fıkralarında belirtilen işçi kadroları dışında kalanlar 4D kadrosunda sayılır. Mevzuat gereği sürekli olan işçi kadrolarından daha belirsiz bir durumları vardır.

4D işçilerin çalışma sözleşmeleri süreli olarak yapılmaktadır, sözleşme süresi sona erdiğinde işçinin çalışması da sonlanır. 4D’nin geçici iş olarak tanımlanmasının nedeni sözleşmenin süreli olarak yapılmasıdır.

4D işçileri sürekli işçi kadroları ile birlikte çalışabilirler. Örnek olarak kampanyalar, mevsimlik işler, orman yangını müdahale hizmetleri ve kamu alanlarında geçici alanlar bunları kapsamaktadır.

4D İşçi Kadrosu Ne Demek ve Özlük Hakları Nelerdir?

4D işçi kadrosu, sadece belirli haklara sahip ve süreli olarak yapılan iş sözleşmeleriyle çalışan geçici işçi kadrosunu ifade etmektedir. Bu kadrodaki işçiler aynı zamanda sürekli işçilerle birlikte çalışabilirler. 4D işçi kadrosunun özlük hakları 4587 sayılı iş kanunu ve 657 sayılı kanuna göre belirlenmiştir.

4D işçi kadrosunun özlük hakları arasında şunlar yer almaktadır:

  • Yıllık ücretli izin hakkı
  • Kıdem tazminatı alabilme hakkı
  • Belirli haftalık çalışma saatleri
  • Doğum izni hakkı kadın işçiler için
  • Mazeret izni hakkı
  • Erkek işçilerin baba olduğunda 5 gün boyunca ücretli izin kullanma hakkı
  • Ölüm durumunda ölüm izni alma hakkı
  • Engelli çocukları olan işçilerin izin kullanma hakkı

4D işçi kadrosunun özlük hakları üzerinden çalışanların haklarının korunması amaçlandığından genellikle düzenli olarak güncellenmektedir.

4D İşçi maaşlarına zam geldi! Enflasyon zammından 4D İşçi da nasibini aldı! Peki yeni zamlı 4D İşçi maaşları ne kadar oldu dersiniz?

Son yapılan zamlardan sonraki 4D İşçi maaşları şu şekilde:

4D’li taşerona ek zam var mı?

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin 2023 senesinde ne kadar maaş alacağı hakkında aramalar hız kazandı. Türkiye’de farklı kurumlarda çalışmakta olan taşeron işçilerin gözü kulağı zam haberlerinde. Peki, 2023 Taşeron işçi ilave tediye ikramiyesi kaç para olacak? 3 Ocak 2023 Taşeron işçi maaşları kaç TL oldu? 4D’li taşerona ek zam var mı? İşte merak edilenler!

3 Ocak 2023 Taşeron işçi maaşları kaç TL oldu?

Henüz zamlı maaşlar belli olmadı. Açıklandığında haberimizde yer alacaktır.

İLAVE TEDİYE HESAPLAMA NASIL HESAPLANIYOR

Normal şartlarda ödenecek paradan SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Buna göre de brüt olarak hesaplanan tediye (ikramiye) bu kesintilerden sonra net olarak işçilere ödeniyor. Ancak bu yıl farklı bir durum söz konusu.

İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?

İlave tediye ödemelerini kimler alır, hangi kurumlar ilave tediye ödemesi yapar araştırılan bir konu oldu. 52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmiyor.

6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

Kamu iktisadi teşekkülleri,

Genel ve katma bütçeli kurumlar,

Özel bütçeli idareler,

Belediye ve özel idareler “hizmet akdi” ile çalışan işçiler.

2023 yılı için en güncel 4D İşçi maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak 4D İşçi nedir, 4D İşçi nasıl olunur, 4D İşçi olma şartları ve 4D İşçi görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere 4D İşçi maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir