Search
Generic filters

65 yaş aylığı 2023 yılı ne kadar oldu?

Yeni zamlı 65 yaş aylığı kaç para?

Asgari ücrete yapılan zamla 8.500 TL olmasından dolayı birçok maaşta artış yaşanacak. 65 yaş aylığı da bunlardan biri. 2022 yılında 65 yaş aylığı 1.684 TL olarak veriliyordu. 1 Ocak 2023 itibariyle 65 yaş aylığı 2 bin 604 TL‘ye yükseldi. 

65 yaş aylığı, Türkiye’de 65 yaşını doldurmuş olan kişilere verilen bir sosyal güvenlik yardımıdır. Bu yardım, kişinin emekli olması veya 65 yaşını doldurması durumunda devlet tarafından verilir ve maaş gibi ödenir. 65 yaş aylığı, kişinin geçmişte ödediği sosyal güvenlik primlerine göre belirlenir ve her yıl artırılır. Bu yardım, 65 yaşını doldurmuş olan tüm vatandaşlar için geçerlidir, ancak belli koşulları yerine getirmeyen kişiler bu yardımdan yararlanamaz. Örneğin, kişinin 65 yaşını doldurduktan sonra hala çalışıyorsa veya bir işyerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyorsa, 65 yaş aylığı alamaz. Ayrıca, 65 yaş aylığı almaya hak kazanmak için kişinin belli bir süre sosyal güvenlik primi ödemesi gerekir.

65 yaş aylığı, Türkiye’de emekli olmanın yanı sıra yaşlılık aylığı olarak da bilinir ve bu yardım, kişinin geçimini karşılamaya yardımcı olmak amacıyla verilir. Bu yardım, belli bir miktarın üzerinde bir gelir elde eden kişiler için azaltılabilir veya tamamen kesilebilir. 65 yaş aylığı almaya hak kazanmak için kişinin Türkiye vatandaşı olması ve belli bir süre sosyal güvenlik primi ödemesi gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) web sitesini ziyaret edebilir veya bir SGK şubesine giderek bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir