8. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 80 Cevapları Meb Yayınları

8. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 80’deki sorular yukarıdaki resimde ve bu soruların doğru cevapları aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

Cevaplar:

a) 1’den 20’ye kadar asal sayılar şunlardır:

2, 3, 5, 7, 11, 13, 17,  19 => Toplam 8 tane

1’den 20’ye kadar asal olmayan sayılar ise şunlardır:

1, 4, 6, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 20 => Toplam 12 tane

Bu topların her birinin çekilme ihtimali birbirine eşit olduğu için, asal olmayan sayılardan 4 tanesini torbadan çıkarırsak hem asal olan sayıların hem de asal olmayan sayıların adeti eşit olur yani her iki gruptan da 8’er tane kalır. Böylece adetleri aynı olduğu için artık torbadan çekilen bir topun asal olma veya olmama olasılığı eşit olur yani 1/2 olur.

b) Kutuda 4 bozuk 6 sağlam saat var ise sağlam saatlerin sayısı bozuklardan daha fazla olduğu için rastgele çekilen bir saatin sağlam olma ihtimali tabii ki daha fazladır ve olasılığı ise 6/10 yani 2/5 dir.

Sıra Sizde 4

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a) Üzerinde 1’den 20’ye kadar numaraların bulunduğu eş büyüklükteki toplar, bir kutuya koyulduğunda rastgele seçilen bir topun numarasının asal sayı olma olasılılığı ile asal sayı olmama olasılıklarını inceleyiniz. Torbadan rastgele seçilen bir topun numarasının asal sayı olma veya asal olmayan sayı olma olasılıklarının eşit olması için hangilerinden kaç tanesinin torbadan çıkarılması gerekir?

b) Bekir, bir kutuda bulunan 4 bozuk ve 6 sağlam duvar saati arasından rastgele bir saat seçecektir. Bekir’in seçtiği saatin bozuk veya sağlam saat olma olasılıklarını karşılaştırınız.


Yayımlandı

kategorisi