Ali Fevzi Bir Kimdir Vikipedi 2024-2025 Güncel Bilgiler

E31E8C078815Bdbc2Aaf5Da83393F94305504Ed0 1

Ali Fevzi Bir Kimdir?

Ali Fevzi Bir, 1955 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladıktan sonra, 1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, İçişleri Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu.

1989 yılında, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. İstanbul’da görev yaptığı süre boyunca, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde görev aldı. Bu dönemde, Susurluk Davası’nın önemli isimlerinden olan Abdullah Çatlı ve Sedat Bucak ile yakın ilişkiler içinde olduğu iddia edildi.

1996 yılında, Susurluk Davası’nın patlak vermesinin ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden görevden alındı. Daha sonra, MİT’e bağlı bir birimde çalışmaya başladı.

2002 yılında, MİT’ten ayrılan Ali Fevzi Bir, özel sektöre geçti. Bir süre sonra, yurt dışına yerleşti.

Susurluk Davası

Ali Fevzi Bir, 1996 yılında meydana gelen Susurluk kazasıyla birlikte gündeme geldi. Kazada, Abdullah Çatlı, Sedat Bucak, Eyüp Aksu ve Haluk Kırcı gibi isimler hayatını kaybetti. Kazadan sağ kurtulan Ali Fevzi Bir, kazayla ilgili olarak ifade verdi.

İfadesinde, Abdullah Çatlı ile tanıştığını ve Çatlı’nın, Susurluk’ta bulunan bir otelde, Sedat Bucak ve Haluk Kırcı ile buluşacağını kendisine söylediğini belirtti. Ayrıca, kazadan sonra, Çatlı ve Bucak’ın cesetlerini götüren kişilerin, MİT’e bağlı bir birim olduğunu iddia etti.

Ali Fevzi Bir’in ifadeleri, Susurluk Davası’nın seyrini değiştirdi. Davanın aydınlatılmasında önemli bir rol oynayan Bir, davanın ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden görevden alındı.

MİT ve FETÖ İlişkisi

Ali Fevzi Bir, MİT’e bağlı bir birimde çalıştığı dönemde, FETÖ ile yakın ilişkiler içinde olduğu iddia edildi. Bu iddialar, Ali Fevzi Bir’in, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldığı yönündeki iddiaları da güçlendirdi.

Darbe girişiminin ardından, Ali Fevzi Bir hakkında, FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Bir’in, FETÖ’nün üst düzey yöneticileriyle irtibat halinde olduğu, FETÖ’nün finansal faaliyetlerine destek verdiği ve 15 Temmuz darbe girişiminde aktif rol oynadığı iddia edildi.

Soruşturma sonucunda, Ali Fevzi Bir, 2017 yılında, FETÖ üyeliği ve darbeye teşebbüs suçlarından tutuklandı. Bir, halen cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Sonuç

Ali Fevzi Bir, Susurluk Davası ve FETÖ ile bağlantısı nedeniyle, Türkiye’nin en tartışmalı isimlerinden biri haline geldi. Bir’in, Susurluk Davası’nın aydınlatılmasında önemli bir rol oynadığı kabul edilse de, FETÖ ile bağlantısı nedeniyle, hakkında ağır suçlamalar yöneltildi.

Ali Fevzi Bir’in, gelecekte yargılandığı davalarda, suçlu mu yoksa masum mu olduğu ortaya çıkacak. Ancak, Bir’in, Türkiye’nin yakın tarihine damga vurmuş bir isim olduğu kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir