Android Telefondan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Android’li telefonlarda silinen fotoğrafları geri getirmek için önce uygulamalardan yararlanacağız eğer işe yaramazsa hafıza kartına bakacağız. En son çare olarak da 3.parti uygulamalara göz atacağız.

Telefondan silinen fotoğrafları geri getirme işlemi için öncelikle Android cihazlara bakıyoruz. Burada karşımıza çıkan oldukça farklı yöntemler mevcut. Bunların ilki fotoğraf uygulamalarını incelemek oluyor.

Çöp Kutusuna Atılan Fotoğrafları Kurtarma

Android kullanan telefonlarda Google Fotoğraflar uygulaması tüm fotoğrafları bulut sunucuda yedekler.

Ayrıca Google Fotoğraflar silinen bir fotoğrafı belirli bir süreliğinde çöp kutusunda saklar. Biz de bu özelliğinden faydalanacağız.

  1. Google Fotoğraflar’ı açıp menüden Çöp Kutus’na basın.
  2. Eğer şansınız yaver gider de aradığınız fotoğrafı orada görürseniz, o fotoğrafı seçip Kurtar butonuna basın.

Böylece kurtarılan fotoğraf yeniden Galeri’de gözükecek.

Ayrıca Google Drive ve Dropbox yada OneDrive tarzı uygulamalar bile silinen fotoğrafları geri dönüşüm kutusunda yada çöp kutusunda belli bir zamana kadar saklamaktadır.

Hafıza Kartından Fotoğrafları Geri Getirme

Eğer telefonda hafıza kartı varsa bir şansınız daha var demektir. Yalnızca bir veri kurtarma uygulamasına ihtiyacınız olacak ve sizlere Disk Drill‘i öneriyoruz. Ama bu tarz programlar hep aynı mantıkta ve benzer şekilde çalışır.

Bilgisayarın kasasına hafıza kartı için uygun giriş yeri varsa, oraya takın. Böyle bir giriş yoksa hafıza kartını okuyan bir cihazla bilgisayara bağlayın.

  1. Hafıza kartını bilgisayara takınca Disk Drill programını açın.
  2. Ardından hafıza kartının sürücüsünü seçerek Kayıp verileri ara yazan butona tıklayın. Böylece tarama başlayacak.
  3. Tarama sonunda bulunan tüm silinmiş dosyalar listelenecek. Boyuta veya oluşturulma tarihine göre dosyaları filtreleyebilir yani sıralayabilirsiniz.
  4. Ayrıca her dosya için kurtarılma ihtimali yüzdesel olarak gösterilmektedir.

Aynı şekilde hafıza kartı kullanmayanların da telefonunu bilgisayara taktıktan sonra Disk Drill içinde Android’in içinde yer aldığı sürücüyü seçerek telefonun kendi hafızasından silinen fotoğrafları tıpkı yukarıda gösterdiğimiz gibi kurtarması mümkün.


Yayımlandı

kategorisi