Search
Generic filters

Anksiyete Nedir? Kısaca Özet Bilgi

2022 12 30 10 04 25 1

Anksiyete, insanların yaşadığı normal bir duygudur ve yaşamın bir parçası olarak kabul edilir. Ancak, anksiyete duygusu, normal düzeylerden daha fazla ve sürekli bir şekilde mevcutsa, anksiyete bozukluğu olarak tanımlanır. Bu durumda, anksiyete duygusu, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve kişinin işlevselliğini azaltabilir.

Anksiyete, bir kişinin gelecekteki olası olumsuz olayları veya durumları düşünmesiyle ortaya çıkan bir duygudur. Bu düşünceler, kişinin özgüvenini azaltabilir ve kişinin kendine olan güvenini sarsabilir.

Anksiyete, insanların yaşadığı birçok farklı fiziksel belirti de olabilir. Örneğin, anksiyete duygusunun bir sonucu olarak, kişinin kalp atış hızı hızla artabilir, nefes alma sıkıntısı çekebilir, terleme veya titreme gibi fiziksel belirtiler görülebilir. Ayrıca, anksiyete duygusu, kişinin dikkat dağınıklığı, uyku bozuklukları veya iştahsızlık gibi psikolojik belirtiler de oluşturabilir.

Bu belirtilerin hepsi, anksiyete duygusunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir ve anksiyete bozukluğu olarak tanımlanır. Eğer anksiyete duygusu, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa ve kişinin işlevselliğini azaltıyorsa, bu durumda profesyonel yardım alınması önerilebilir. Bu sayede, anksiyete duygusu ile başa çıkma yöntemleri öğrenilebilir ve anksiyete duygusunun etkisi azaltılabilir.

Anksiyete belirtileri

Anksiyete duygusunun belirtileri, kişiden kişiye değişebilir ve birçok farklı fiziksel ve psikolojik belirti oluşturabilir. Bazı yaygın anksiyete belirtileri şunlardır:

 1. Fiziksel belirtiler: Kalp atış hızının hızla artması, nefes alma sıkıntısı, terleme, titreme, karın ağrısı, baş ağrısı, bulantı, düşük enerji seviyesi, uyku bozukluğu, iştahsızlık.
 2. Psikolojik belirtiler: Dikkat dağınıklığı, kaygı ve endişe, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, özgüven eksikliği, depresif düşünceler, öfke patlamaları, panik ataklar.
 3. Davranışsal belirtiler: Agresif davranışlar, kaçınma davranışları, takıntılı davranışlar, çekingen davranışlar, evden ayrılma güçlüğü.

Anksiyete belirtileri, zaman zaman ortaya çıkabilir ve normal bir duygu olarak kabul edilir. Ancak, eğer anksiyete belirtileri sürekli ve aşırı derecede mevcutsa ve kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa, bu durumda profesyonel yardım alınması önerilebilir. Bu sayede, anksiyete duygusu ile başa çıkma yöntemleri öğrenilebilir ve anksiyete duygusunun etkisi azaltılabilir.


Anksiyeteyle ilgili aşağıdakine benzer soruların cevaplarını yukarıda okuyabilirsiniz:

 • Anksiyete belirtileri ne?
 • Anksiyetesi olan insanlar nasıl olur?
 • Anksiyete insana neler yapar?
 • Anksiyete Nedir APA?
 • kur’an’da anksiyete
 • Anksiyete Belirtileri Nelerdir
 • islam’da anksiyete tedavisi
 • Anksiyete tedavisi
 • Depresyon ve anksiyete belirtileri
 • Anksiyete ekşi
 • Anksiyete bozukluğu
 • Gece anksiyetesi belirtileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir