Search
Generic filters

Arkeolog Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Arkeoloji, insan faaliyetlerini bilimsel bir yöntemle incelemenin yollarından biridir. Bu inceleme, maddi kültürün geri kazanılması ve analizi yoluyla gerçekleştirilir. Arkeolojik kayıtlar, mimari, biyolojik veya ekolojik gerçekler, alanlar ve kültürel manzaralardan oluşur.

Arkeologlar, insanlık tarihi ve tarih öncesi hakkında bilgi toplamak için eski uygarlıkların geride bıraktığı kalıntıların incelemesini yaparlar.

Örneğin; mimari yapılar, eşyalar, kemikler, uygarlıkların yaptığı yazıtlar vb. Bu kalıntıları inceleme yaparak, insanlık tarihi hakkında daha derin bir anlayış edinebilirler ve eski uygarlıkların yaşam tarzlarını, sosyal yapılarını, teknolojilerini, sanatlarını ve daha birçok konuları araştırabilirler.

Arkeolog olmak için hangi bölüm okunmalı?

Arkeolog unvanı, arkeoloji bölümü mezunlarına verilir. Bu ünvanı elde etmek için, 4 yıllık Arkeoloji lisans programını Fen-Edebiyat Fakültelerinde okumanız gerekmektedir.

Bir arkeolog nasıl çalışır?

Arkeologlar, insanlık tarihi ve tarih öncesine dair bilgi toplamak için, eski uygarlıkların bıraktığı kalıntıların incelemesini yapar. Örneğin, aletler, mağara resimleri, kalıntıları ve bina kalıntılarını kazılar yaparak ortaya çıkarır, inceler, değerlendirir ve korur.

Arkeoloji atama var mı?

Nisan 2022 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan arkeolog atama ilanı, atama bekleyen arkeolog mezunları için hayal kırıklığı yarattı. İlan edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde arkeolog ve müze personeli için sadece 69 kişilik alım yapılmıştır.

Arkeolog ne giyer?

Arkeologlar, kazı yaparken mümkün olduğu kadar rahat elbiselere özen gösterirler. Ayrıca, güneşten korunmak için şapka ya da eşarp kullanırlar. Doğal olarak aynı zamanda sağlam ayakkabıları vardır.

Kadro Ünvanı Atama Yılı En Düşük Taban Puan
ARKEOLOG 2021/1 91,93067
ARKEOLOG 2019/2 84,39738

Bir arkeolojik kazı ne kadar sürer?

Kazılar genellikle 45-60 gün arasında sürer. Bu sürenin en büyük nedenlerinden biri ekonomik kısıtlamalardır. Kazı başkanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalıştıkları üniversiteler tarafından sağlanan az miktarlı maddi destekle, kazılarını sürdürür.

Antik Hellen Tarihi, Arkeoloji Çizim, Bilgisayar, Girit Arkeolojisi, Klasik Arkeolojiye Giriş, Myen Arkeoljoisi, Ege Prehistoryası, Arkaik Dönem Mimarisi, Geometrik Dönem Sanatı, Kolonizasayon Ticareti, Lidya Arkeolojisi, Roma Mimarlığı, Roma Seramiği, Hellenistik Dönem Mimarisi, Hellenistik Dönem Plastiği.


Arkeolog maaşlarına zam geldi! Enflasyon zammından Arkeolog da nasibini aldı! Peki yeni zamlı Arkeolog maaşları ne kadar oldu dersiniz?

Son yapılan zamlardan sonraki Arkeolog maaşları şu şekilde:

2023 Arkeolog maaşları ne kadar oldu? Arkeolog ayda kaç para kazanıyor?


  • (Son güncelleme: 11 Ocak 2023) Arkeologların Kazancı ; 6/3 derecesindeki bir arkeolog 11.000 TL civarı maaş alır. 4/2 derecesindeki bir arkeoloğun maaşı 15.000 TL
  • Son güncelleme: 11 Ocak 2023 Yeni başlayan kişilerin maaşları asgari ücret bazında olurken, meslekte tecrübeli olan kişilerin maaşları ise 13.000- 15.000 TL arasında olabiliyor. 
  • Son güncelleme: 11 Ocak 2023 Tecrübeli bir sözleşmeli arkeolog 13.000 ile 14.500 arası maaş alabilir. Tecrübesiz sözleşmeli arkeolog ise 10.000 TL bandında maaş alır.
  • Son güncelleme: 11 Ocak 2023 Ancak müzede iş bulan ve çalışan arkeologlar iyi kazanç sağlarlar.
  • Son güncelleme: 11 Ocak 2023 Müzede arkeolog olarak çalışan bir kişinin maaşı 18.000 TL civarındadır.

Özel sektör arkeolog maaşları:

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Arkeolog 16.120  20.150  51.410

Son güncelleme: 11 Ocak 2023.

2023 01 11 16 23 06 1

2023 yılı için en güncel Arkeolog maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak Arkeolog nedir, Arkeolog nasıl olunur, Arkeolog olma şartları ve Arkeolog görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere Arkeolog maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Arkeoloji kac para alir?
Arkeolog para kazanır mı?
Arkeolog olmak için hangi bölüm okunmalı?
Arkeoloji iş imkanı var mı?

Yurtdışında arkeolog maaşı
İngiltere arkeolog Maaşları
Arkeolog Maaşları en yüksek
SÖZLEŞMELİ Arkeolog Maaşı
Uzman Arkeolog maaşı
Arkeolog Nasıl Olunur
Amerika’da arkeolog maaşları
Arkeolog Maaşları 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir