Avukat ne iş yapar? 2023-2024 Nerede çalışır? Nerelere atanır?

Avukatlar, hukuki konularda danışmanlık verir ve müvekkillerine hukuki konularda yardımcı olur. Avukatlar, müvekkillerine hukuki tavsiyeler verir ve müvekkillerinin haklarını korur. Avukatlar ayrıca, davaları takip eder ve müvekkillerine davalarda yardımcı olur. Avukatlar ayrıca, sözleşmeler ve diğer hukuki belgeleri hazırlar ve bu belgeleri müvekkillerine sunar.

Avukat, yargı önünde; gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunan, hukuk ve yasa işlerinde yol gösterici nitelik taşıyan kişiye verilen mesleki unvandır. Avukat kelimesi Latince kökenli olup, tanık olarak mahkemeye çağrılan kimse, savunucu anlamlarına gelmektedir.

Avukatlar genellikle özel hukuk bürolarında, hükümet kurumlarında veya özel şirketlerde çalışırlar. Avukatlar ayrıca, üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler veya araştırma kuruluşlarında çalışabilirler.

Avukatlar için çeşitli iş ilanları bulunur. Örneğin, avukat olarak işe alım yapacak şirketler müvekkillerine hukuki tavsiyeler veren ve müvekkillerinin haklarını koruyan avukat gibi pozisyonlar için avukat arayabilirler. Bu pozisyonlar için avukatların davaları takip etme ve müvekkillerine davalarda yardımcı olma becerilerine sahip olmaları beklenir. Ayrıca, avukatların sözleşmeler ve diğer hukuki belgeleri hazırlama ve müvekkillerine sunma becerilerine de sahip olmaları beklenir. Bu nedenle, avukat işe alım sürecinde bu becerilerini kanıtlamaları beklenir.

Avukat nerelerde çalışabilir?

Avukat olan kişiler kendi avukatlık bürosunu açabilir veya bir hukuk bürosunda çalışabilirler. Bunun dışında şirket veya firmaların avukatlık bölümlerinde de çalışma imkanı bulabilirler

Avukatlar şuralarda iş bulabilir:

  • Avukatlık.
  • Danışmanlık & Hukuk Müşavirliği.
  • Hakimlik.
  • Savcılık.
  • Noterlik.
  • Kaymakamlık.
  • Yöneticilik.
  • İcra Müdürlüğü
Meslekte geçirilen süre, derece ve kademe gibi faktörler avukatların maaşına etki ediyor. Kamuda en düşük avukat maaşı 20,000 TL iken bu oran özel veya kamu fark etmeksizin ortalama 38,000 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Özelde avukat maaşları

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Kıdemli Avukat 15.380  19.220  34.120 
Avukat 9.880  12.350  26.640

Avukatın yaptığı işler nelerdir?
Avukat zor bir meslek mi?
Avukat ne iş yapar ne kadar maaş alır?
Ne tür avukatlar var?

Avukat mesleğinin özellikleri
avukat ne iş yapar, ne kadar maaş alır
Avukat bölümleri
Avukat maaşları
Ne Avukatı Olmalıyım
Avukat Nedir
Avukat Nasıl Olunur
Avukat olmak


Yayımlandı

kategorisi