Aziz Nikolaos Kimdir 2024-2025 Güncel Bilgiler

A8069E06800D3058A52571C8D57F393A3B0436Ff 1

Aziz Nikolaos Kimdir?

Aziz Nikolaos, Yunan Hristiyan aziz ve piskopostur. Kendisine atfedilen mucizeler nedeniyle “mucize yaratan” lakabıyla da bilinen Nikolaos’un Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Hayatı

Nikolaos, MS 270 yılında, Likya’nın Patara kentinde doğdu. Zengin bir ailenin çocuğu olan Nikolaos, genç yaşta vaftiz edildi ve Hristiyanlığı benimsedi. Dindar bir yaşam sürmeye karar veren Nikolaos, kilisede hizmet etmeye başladı.

MS 303 yılında, Roma İmparatoru Diokletyan, Hristiyanları zulüm etmeye başladı. Nikolaos da bu zulümden nasibini aldı ve tutuklanarak Limyra’ya sürgün edildi. Sürgün yıllarında bile Hristiyanlığı yaymaya devam eden Nikolaos, MS 313 yılında Diokletyan’ın ölümünden sonra serbest bırakıldı.

MS 325 yılında, İznik Konsili’ne katılan Nikolaos, burada Hristiyanlığın temel ilkelerini benimsediğini gösterdi. Konsili takiben, Myra kentinin piskoposu olarak atandı.

Piskopos olarak görev yaptığı süre boyunca, Nikolaos’un birçok mucizesi gerçekleştiğine inanılmaktadır. Bu mucizelerden bazıları şunlardır:

  • Üç kız kardeşin yoksulluktan kaçınması için altın keseler vererek evlenmelerine yardım etti.
  • Bir denizcinin fırtınada kaybolan gemisini kurtardı.
  • Bir çocuğun ölümünü önledi.

Nikolaos’un bu mucizeleri, onun halk arasında çok sevilmesine neden oldu. O, Hristiyanlık dünyasının en saygın azizlerinden biri olarak kabul edildi.

Ölümü

Nikolaos, MS 6 Aralık 343 yılında, Myra kentinde öldü. Ölümünden sonra, azize olarak kabul edildi ve kilise tarafından kutlanmaya başlandı.

Noel Baba

Aziz Nikolaos, Noel Baba karakterine ilham kaynağı olduğu düşünülmektedir. Noel Baba, kırmızı bir pelerin giyen, beyaz sakalı olan ve hediye dağıtan bir adamdır. Aziz Nikolaos’un da bu özelliklere sahip olduğu bilinmektedir.

Noel Baba karakteri, ilk olarak 17. yüzyılda, Hollanda’da ortaya çıktı. Hollandalı göçmenler, Aziz Nikolaos’u ülkelerine götürdüler ve buradaki çocuklara hediye dağıtan bir adam olarak tanıttılar.

  1. yüzyılda, Noel Baba karakteri, Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler hale geldi. Amerikalı yazar Clement Clarke Moore, 1822 yılında yazdığı “Noel Gecesi Öncesi” adlı şiirde, Noel Baba’yı kırmızı bir pelerin giyen, beyaz sakalı olan ve hediye dağıtan bir adam olarak tasvir etti.

Bu şiir, Noel Baba karakterinin dünya çapında tanınmasına yardımcı oldu. Günümüzde, Noel Baba, Noel kutlamalarının en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Aziz Nikolaos’un Anısına Kutlanan Bayramlar

Aziz Nikolaos’un anısına kutlanan bayramlar şunlardır:

  • 6 Aralık: Aziz Nikolaos’un ölüm yıldönümü. Bu gün, birçok ülkede Aziz Nikolaos Yortusu olarak kutlanır.
  • 6 Mayıs: Aziz Nikolaos’un doğum yıldönümü. Bu gün, Rusya ve Yunanistan gibi ülkelerde Aziz Nikolaos Yortusu olarak kutlanır.

Aziz Nikolaos’un Kültünün Yayılması

Aziz Nikolaos’un kültü, Bizans İmparatorluğu döneminde hızla yayıldı. İmparatorluğun sınırları içinde bulunan birçok şehirde, Aziz Nikolaos adına kiliseler ve manastırlar inşa edildi.

Aziz Nikolaos’un kültü, Bizans İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra da devam etti. Aziz Nikolaos, Doğu Ortodoks Kilisesi’nin en önemli azizlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Aziz Nikolaos’un kültü, Batı Avrupa’ya da yayılmıştır. 11. yüzyılda, Aziz Nikolaos’un kültü, İtalya’da ve Fransa’da yaygınlaştı. 12. yüzyılda ise, Aziz Nikolaos’un kültü, İngiltere’ye ulaştı.

Günümüzde, Aziz Nikolaos, dünyanın birçok yerinde kutlanan bir aziztir. Özellikle, Hristiyan dünyasında, Aziz Nikolaos, Noel kutlamalarının en önemli simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir