Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Bilgisayar mühendisliği, yazılım, programlama, algoritma, bilgisayar ağları, veri tabanı yönetimi ve gömülü sistemler gibi konuları kapsar.

Bu alanda çalışan mühendisler programlama dilleri, yazılım tasarımı ve donanım-yazılım entegrasyonu gibi konular eğitim alırlar. Bu alandaki çalışmalar insan-bilgisayar etkileşimi, yapay zeka, veri yapıları, veri tabanları, ASIC ve FPGA gibi konularda yapılır.

Özellikle yazılımın neyi yapabileceği, nasıl daha verimli hale getirilebileceği, saklanmış verilerin nasıl okunabileceği ve daha akıllı hale getirilmesi gibi konular üzerinde çalışılır.

Bilgisayar mühendisi ne yapar?

Bilgisayar mühendisliği, yazılım, programlama ve algoritma gibi konuları kapsar. Bilgisayar donanımı, araştırma, tasarım, geliştirme ve test aşamalarında sorumlu olan bilgisayar mühendisleri, çip, analog sensör, devre kartı, klavye, modem ve yazıcı gibi ekipmanları inceler. Bilgisayar donanımının arkasındaki işlemleri anlamak ve bilgisayar donanımının çalışma şeklini incelemek bu alanda çalışanların temel görevlerindendir.

Bilgisayar mühendisliği eğitimi kaç yıl?

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrencilere verilen lisans eğitimi 4 yıl sürer. İsteyen öğrenciler 1 yıl boyunca yabancı dil eğitimi alabilirler. Lisans eğitimi ilk iki yılında temel mühendislik ve bilgisayar mühendisliği gibi dersler ön plana çıkarılır. Öğrenciler bu dönemde programlama,algoritmalar, bilgisayar ağları gibi bilgisayar mühendisliği ilgili konularda eğitim alırlar.

Bilgisayar mühendisi olmak için ne gerekir?

Bilgisayar Mühendisliği alanında çalışmak isteyen kişilerin, öncelikle bir üniversitenin 4 yıllık Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girmeleri ve mezun olmaları gerekir. Bu şekilde alınan lisans derecesi sayesinde kişi Bilgisayar Mühendisi unvanını alıp çalışabilecektir.

Türkiyede kaç tane bilgisayar mühendisi var?

ÖSYM’nin verilerine göre, Türkiye’de 1981 yılından bu yana bilgisayar mühendisi mezunlarının sayısı 30 binin üzerinde. Her yıl ise ülkemizde bilgisayar mühendisliği bölümlerinden mezun olanlar arasına yaklaşık 4 bin kişi daha eklenmektedir.

Geleceğin mesleği bilgisayar mühendisliği mi?

Geleceğin mesleklerinden bahsederken bilgisayar mühendisliği diğer mühendislik dallarından daha önemlidir. Günümüzde büyük bir öneme sahip olan bu meslek, gelecekte de önemi koruyacaktır.

2023 [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşları ne kadar oldu? [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] ayda kaç para kazanıyor?


2023 ocak zammıyla birlikte özel sektörde de pek çok alanda çalışabilen bilgisayar mühendisleri 16.000 ile 42.000 TL aralığında değişen maaşlar alıyorlar.

DEVLETTE BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILI %30 ZAMLI OLARAK ORTALAMA 21.000 TL CİVARINDADIR.

Çalıştığı alana göre ve kariyerindeki konumuna göre bilgisayar mühendisliği maaşları şu şekilde: 

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Bilgi Teknolojileri Müdür Yardımcısı 39.170  48.970  70.520 
Bilgisayar Mühendisi 16.830  21.030  47.360 
Bilgi Teknolojileri Uzman Yardımcısı 16.380  20.480  47.860
Özel Sektörde Bilgisayar Mühendisliği Maaşları
Pozisyonlar Minimum (TL) Maksimum (TL)
Yeni Mezun Bilgisayar Mühendisi 16,740 21,000
Kıdemli Bilgisayar Mühendisi (2-5 yıl arası tecrübe) 21,000 25,000
Uzman Bilgisayar Mühendisi (+5 yıl tecrübe) 25,000 42,000

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek yüzde 55’lik asgari ücret zammına göre güncellenmiştir.

2023 yılı için en güncel [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nedir, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nasıl olunur, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] olma şartları ve [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm mesleklerin maaşını görmek için tıklayınız

Bilgisayar mühendisi ne kadar maaş alıyor?
Yazılımcı ne kadar maaş alıyor?
Yazılım mühendisliği en fazla ne kadar maaş alır?
Bir uçak mühendisi ne kadar maaş alır?


Yayımlandı

kategorisi