Bilgisayara Girilen Tüm Şifreleri Kaydeden Program

Bilgisayarda girilen tüm şifreleri kaydeden tek bir program yoktur.

Örneğin Web tarayıcılar yeni sitelerde girilen yeni şifreleri otomatik olarak kendi şifre yöneticisine kaydetmeyi teklif ediyor. Mesela Chrome tarayıcısında onay vererek kaydettiğiniz tüm şifreleri tarayıcının ayarlar ekranındaki Otomatik Doldurma bölümünde yer alan Şifreler seçeneğine tıklayarak görebilirsiniz. Bilgisayarınızı açık unuttuğunuz bir günde bunu sizin yerinize bir başkası yaparsa, maalesef kaydettiğiniz tüm şifreleri görmüş olacak.

Genellikle herkes popüler şifre saklama ve yönetme yazılımlarından birini kullanır.

Şuan için en popülerleri LastPass ve Bitwarden diyebiliriz. Bunlar çoklu platform desteği sunar. Yani bilgisayarda Bitwarden programı (genellikle program yerine tarayıcı eklentisi olarak kullanılmaktadır) ile kaydettiğiniz yeni şifreleri, cep telefonunuzdaki Bitwarden uygulamasını açıp görebilirsiniz. Çünkü internet erişimi olduğu sürece tüm şifreleriniz tüm cihazlarda eşitlenir yani senkronize edilir.

Bu yazılımları kullanarak şifrelerini güvenle saklayan bir kullanıcı ana parolasını yazarak LastPass hesabına yada Bitwarden hesabına giriş yapmak zorundadır. Aksi halde hiçbir şifresini göremez, silemez veya değiştiremez.

Eğer bilgisayarınızda LastPass yada Bitwarden programı veya Chrome eklentisi varsa, yeni bir şifre ile karşılaştığında bunu şifreleriniz arasına kaydetmeyi otomatik olarak teklif eder. Bu teklifi kabul edebilir yada geri çevirebilirsiniz.

Yani onay verdiğiniz müddetçe bilgisayara girilen tüm şifreleri kaydeden program olarak LastPass veya Bitwarden örneklerini verebiliriz.


Yayımlandı

kategorisi