Bilgisayardan programlar nasıl kaldırılır

Bilgisayardan programlar nasıl kaldırılır? Resimli anlatım

Herkes bilgisayar uzmanı olmak zorunda değil. Hem bilmeyen hem de yeni başlayanlar için bilgisayardan programlar nasıl kaldırılır kısaca maddeler halinde anlatıyorum.

PC’den program silme nasıl yapılır?

Programsız yöntem:

  1. Başlat menüsünü açın ve arama kısmına “uygulamalar ve özellikleri” yazarak klavyeden Enter tuşuna basın.
  2. Açılan pencerede bilgisayarınızda yüklü olan tüm programlar liste halinde görünecek.
  3. Kaldırmak istediğiniz programı listeden bulun. Dilerseniz daha çabuk bulmak için üst taraftaki arama kutusuna programın adını yazabilirsiniz.
  4. Silinecek programı bulunca sağ tarafındaki üç noktaya basın ve açılan menüden Kaldır yazan seçeneğe tıklayın. Aşağıdaki resimde gösterilmiştir.PC'den program silme nasıl yapılır?
  5. Böylece kaldırmak istediğiniz programa ait olan kaldırma penceresi açılacak. Genellikle her programın bir kurulum penceresi bir de kaldırma penceresi bulunur. Açılan pencerede Next (Sonraki) ve Uninstall (Kaldır) yazan butonlara basıp ilerleyerek kaldırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Program kaldırma programı ile:

Bu iş için iObit Uninstaller gibi ücretsiz programları kullanabilirsiniz. Bunlara genel olarak program kaldırma programları yada program kaldırıcılar denir.

Eskiden Windows 10’a kadar bunlar iyi iş görüyordu. Ama Windows 10 ve Windows 11’de artık bu gibi programlara gerek kalmadı.

Yine de programların arkasında hiçbir iz kalmamasını isteyen kişiler veya bilgisayarın aynı anda birçok programı sırasıyla otomatik silmesini isteyen kişiler program kaldırıcıları tercih etmeye devam ediyor.

iObit Uninstaller programını son sürüm, Türkçe ve ücretsiz olarak indirmek için aşağıdaki butona basınız:

[xyz-ips snippet=”indirme-butonu”]


Yayımlandı