Bu Bilgisayar Windows 11’i Çalıştıramaz Hatası Çözümü

Yeni çıkan Windows 11 ilginç bir şekilde i7 işlemciye sahip üst seviye bilgisayarları bile desteklemeyerek kurulum esnasında “Bu bilgisayar Windows 11’i çalıştıramaz” hatası veriyor. Eğer siz de bu hatayla karşılaşıp bir çözüm bulamadıysanız, burada kesin çözümü kısaca anlatıyorum.

Öncelikle BURAYA tıklayarak Appraiserres.dll adlı dosyayı bilgisayara indirin ve zip dosyası içindeki dll dosyasını masaüstüne çıkartın.

Ardından bu dll dosyasına sağ tıklayarak açılan menüden kopyalaya basın.

BURAYA tıklayarak indireceğiniz Windows 11 ISO dosyasını WinRAR ile açın ve içindeki tüm dosyaları Windows 11 adlı yeni bir klasöre çıkartın.

Çıkarttığınız klasörde Sources adlı klasörü açın ve sağ tıklayarak açılan menüden yapıştır seçeneğine basın. Açılan pencerede “Hedefteki dosyayı değiştir” seçin. Bu Sources klasörü en alttaki resimde gösterilmiştir.

Şimdi Windows 11 klasörüne çıkarttığınız ISO içeriği içindeki Windows 11 kurulum dosyasına (setup) tıklayarak kurulumu başlatın. Bu setup dosyası aşağıda gösterilmiştir.

Hiçbir hata vermeden kuruluma devam ettiğini göreceksiniz.

Bilgisayarınızda TPM desteklemeyen bir işlemciye rağmen yani Microsoft önermemesine rağmen Windows 11 kurarsanız, bilgisayarınız yeniyse garanti dışına çıkacağından ve yeni Windows 11 güncelleştirmelerini otomatik olarak almayacağınızdan haberiniz olsun.

Eğer ben i7 kullanıyorum tüm donanımlarım da yeterli acaba Windows 11 bilgisayarımı neden desteklemiyor diyorsanız, o zaman BIOS güncellemesi yaptıktan sonra TPM 2.0 özelliği açık mı yani etkinleştirilmiş mi diye bakın.

Bunun için bilgisayarı yeniden başlatıp Del yada F2 tuşlarına basın. Açılan BIOS ekranında gelişmiş sekmesine gitmeniz ve eğer TPM özelliği varsa açık hale getirmeniz gerekiyor. Ardından Windows 10’un otomatik güncelleştirmeleri üzerinden Windows 11’i yükleyebilir ve tüm güncelleştirmeleri otomatik alabilirsiniz. Üstelik istemeniz halinde kolayca Windows 10’a geri dönebilirsiniz ve bu işlemlerin hiçbiri için hiçbir ücret ödemezsiniz.


Yayımlandı