Search
Generic filters

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir, Ne İş Yapar? Mezun Maaşları

Çocuk Gelişimi Mezunları Iş Imkanları: Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunları Ne  Iş Yapar, Iş Olanakları Nelerdir? - Son Dakika Eğitim Haberleri

Çocuk Gelişimi Bölümü Hakkında Bilgi

Çocuk gelişimi bölümü, 18 yaşına kadar olan çocukların zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerini destekleyen ve aileye ve topluma hizmet sunan çocuk gelişimi uzmanları yetiştirmeyi amaçlar. Eğitim programı, ön lisans ve lisans olmak üzere iki yıl ve dört yıl sürmektedir. Her yıl farklılık gösteren çocuk gelişimi bölümü taban puanları, Türkiye’deki birçok üniversitede bulunmaktadır.

Bölümde verilen dersler arasında çocukların gelişimini desteklemek için öğrenme ve öğretme teknikleri, fiziksel ve motor gelişim, okul öncesi eğitim, çocuk hakları ve hukuku, risk altındaki çocukların eğitimi, ilkokula hazırlık ve gelişim kuramları gibi konular yer almaktadır. Öğrenciler ayrıca yuva ve anaokulu pratiği gibi uygulamalı eğitimler de alırlar.

Çocuk gelişimi bölümü mezunları, çocuk gelişim uzmanı olarak görev alabilirler. Çalışma alanları arasında anaokulları, kreşler, rehabilitasyon merkezleri, özel okullar, devlet okulları, gündüz bakım evleri ve hastaneler bulunur. Uzmanlar, çocukların gelişimini destekleyen özel programlar hazırlar, çevre düzenlemesi yapar, uygun programları uygular, denetler ve toplumu bu konularla ilgili bilinçlendirir. Ayrıca çocukların bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını gözlemler, raporlar hazırlar ve bilgilendirme yapar.

Çocuk gelişimi bölümü mezunlarının maaşları, çalışılan kuruma ve kişinin eğitim ve deneyimine göre değişebilir. Mezunlar, Kariyer.net gibi iş ilanı sitelerinde çocuk gelişimi ve eğitimi iş ilanları takip edebilir ve başvuruda bulunabilirler.

Çocuk Gelişimi Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar?

Çocuk eğitimi bölümü, okul öncesi dönemde öğretmenlik yapacak kişileri yetiştirmektedir. Bu nedenle bu bölümde çocuk gelişimi eğitimleri verilmektedir.

Çocuk Gelişimi Nedir?

Çocukların yaşamlarında çocukluk çağından ergenlik dönemine kadar geçirdikleri süre, hayatlarındaki önemli etkilerden biridir. Bu nedenle, okul öncesi çocuk gelişimi eğitimi çocuk eğitimi bölümünde verilir.

Çocuk Gelişimi Bölümünün Amacı Nedir?

Çocuk eğitimi bölümü, insanların doğumundan ergenlik döneminin sonuna kadar geçen süre içerisinde psikolojik, biyolojik ve duygusal evrimi konu alan bir akademik alandır. Bu alanda çocukların gelişimine dair eğitim verilir.

​​​​​​​Çocuk Gelişimi Mezunu Ne İş Yapar?

Çocuk eğitimi bölümünden mezun olan kişiler, bebeklik döneminden ergenlik sürecine kadar geçirdikleri zaman diliminde yaşamlarını, psikolojik ve sosyal gelişimlerini destekleyici eğitimler verirler. Buna göre çocukların ihtiyaçları keşfedilerek onlara cevap verilir. Çocuk eğitimi mezunları kendi alanlarında birçok farklı iş imkanına sahip olurlar.

​​​​​​​Çocuk Gelişimi Kaç Yıllıktır?

Üniversitelerin çocuk eğitimi bölümü iki yıllık önlisans eğitimi vermektedir. Bu bölümde iki yıl eğitim aldıktan sonra mezun olan öğrenciler dikey geçişlerden de yararlanabilirler. Öğrenciler dikey geçiş ile eğitimlerini dört yıllık olarak tamamlayabilirler.

​​​​​​​Çocuk Gelişimi Okumak İçin Ne Gereklidir?

Çocuk eğitimi okumak isteyen kişiler öncelikle üniversite sınavına girerler. Üniversite sınavında iyi bir puan alınıp bu bölümde okunabilir. Ayrıca bu bölümde okumak isteyen kişilerin çocukları sevmesi ve araştırmacı bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir.

​​​​​​​Çocuk Gelişimi Öğretimi İngilizce midir?

Türkiye genelinde çocuk eğitimi öğretim dili Türkçedir. Bu bölümlerde basit düzeyde İngilizce dersleri verilmektedir.

​​​​​​​Çocuk Gelişimi Hangi Puan Türü İle Öğrenci Alıyor?

Üniversitelerdeki çocuk eğitimi bölümü, eşit ağırlık puan türü ile öğrenci alır. Bu nedenle, üniversite sınavına giren adaylar Türkçe ve Matematik sorularını çözerek en yüksek puanları alabilirler. Üniversite sınavında eşit ağırlık puan türünde yüksek puan alan öğrenciler çocuk eğitimi bölümünde okurlar.

Çocuk Gelişimi Bölümü Hangi Dersleri İçerir?

Çocuk Gelişimi Bölümü’nde, sosyoloji, psikoloji, çocuk ve drama, okul öncesi eğitim ve bakım gibi birçok ders verilmektedir. Bunun yanı sıra, rapor okuma ve yazma, çocuk sağlığı ve hastalığı, çocuk teknolojisi ve medya gibi konular da yer alır.

Çocuk Gelişimi Mezunlarının İş İmkanları ve Olanakları Nelerdir?

Çocuk Gelişimi mezunları, farklı eğitim kurumlarında çalışabilecekleri gibi, hastanelerde, sosyal hizmetler kurumlarında veya özel sektörde de iş imkanı bulabilirler. Ayrıca, kendi kreş veya çocuk bakım evlerini açarak da görev alabilirler.

Çocuk Gelişimi Mezunları Nerelerde İş Yapabilir ve Çalışabilir?

Çocuk Gelişimi bölümü mezunları için iş alanları oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Devlet kurumlarında Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek çalışma fırsatı elde edebilirler. Ayrıca, özel sektörde de birçok iş imkanı mevcuttur. Eğitim kurumları, hastaneler, sosyal hizmetler kurumları veya kendi kreş ve çocuk bakım evleri de iş olanakları arasında yer alır.

Hangi Üniversitelerde Çocuk Gelişimi Bölümü Bulunur?

Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi gibi birçok üniversitede Çocuk Gelişimi Bölümü mevcuttur. Devlet ve özel üniversitelerde yer alan bu bölüm, öğrencilerin aldıkları puan doğrultusunda istedikleri üniversiteye kolaylıkla yerleşme imkanı sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir