Search
Generic filters

CPU-Z İndir, Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Kullanılır?

Programı İndir
İndirme işlemi başlatılıyor... Lütfen bekleyiniz...
Beklemeden indirmek için buraya tıklayınız.

Alternatif olarak Portable versiyonu buradan indirebilirsiniz.

Cpu-Z Icon


 • Programın lisansı: Ücretsiz
 • Programın dili: İngilizce
 • Programın boyutu: 2 MB
 • Programın üreticisi: CPUID
 • Desteklediği platformlar: Windows 11, Windows 10, Windows 8, Windows 7, XP

“CPU-Z” Kısaca Nedir Ne İşe Yarar?


CPU-Z, bir bilgisayar sisteminin işlemci, anakart, bellek ve diğer donanımları hakkında bilgi toplama ve görüntüleme aracıdır. Özellikleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • İşlemci hakkında bilgi toplama ve görüntüleme: İşlemcinin marka ve modeli, hızı, çekirdek sayısı, voltaj değeri gibi bilgileri görüntüler.
 • Anakart hakkında bilgi toplama ve görüntüleme: Anakartın marka ve modeli, BIOS versiyonu, chipset bilgileri gibi bilgileri görüntüler.
 • Bellek hakkında bilgi toplama ve görüntüleme: Bellek türü, hızı, çekirdek sayısı, yapılandırma bilgileri gibi bilgileri görüntüler.
 • Ekran kartı hakkında bilgi toplama ve görüntüleme: Ekran kartının marka ve modeli, çekirdek hızı, bellek türü ve hızı gibi bilgileri görüntüler.
 • Donanım hakkında bilgi toplama ve görüntüleme: Sistemde yüklü olan donanım aygıtlarının türlerini ve özelliklerini görüntüler.

CPU-Z, Windows işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir.

CPU-Z nasıl kullanılır?

CPU-Z, kullanımı oldukça kolay bir bilgisayar sistemi bilgi toplama ve görüntüleme aracıdır. Kullanımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. CPU-Z’yi indirin ve kurun.
 2. CPU-Z’yi açın.
 3. CPU-Z’nin ana ekranında, işlemci, anakart, bellek ve diğer donanım bilgilerini görebilirsiniz. Bu bilgilerin ayrıntılı görüntüsü için ilgili sekmelerine tıklayabilirsiniz.
 4. CPU-Z, aynı zamanda sistem performansını ölçme özelliğine de sahiptir. Bu özelliği kullanmak için “Bench” sekmesine tıklayın ve performans testlerini başlatın. Performans testleri tamamlandıktan sonra sonuçları görebilirsiniz.

CPU-Z Ekran Görüntüleri


Cpu Z 2.03 Ekran Goruntusu 2

Bilgisayara “CPU-Z” Nasıl Yüklenir?


“CPU-Z” isimli yazılımı PC ye yüklemek için hazırladığımz resimli anlatıma göz atabilir veya özet olarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İndirdiğiniz program dosyasına (genelde EXE uzantılı dosya olur) çift tıklayın
 2. Açılan pencerede genellikle programın kullanım koşullarını kabul etmeniz istenir. Ekranda Accept veya Kabul Et şeklinde seçenek varsa seçerek işaretleyin yada buton şeklindeyse butona basın.
 3. Ardından Next yada İleri yazan butona basarak ilerleyin.
 4. Sponsorlu reklam yazılımı yüklemeyi teklif ederse, reddederek (onay verilen işareti kaldırarak) Next (İleri) yazan butona basıp sonraki ekrana devam edin.
 5. Farklı bir pencere görürseniz yine Nexte yada İleriye basarak ilerleyin.
 6. Install yada Yükle yazan buton görürseniz basarak kurulumu başlatın.
 7. Bir süre sonra kurulum tamamlanınca, Başlat menüsünü açarak biraz önce yüklediğiniz programın simgesine tıklayıp çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayardan “CPU-Z” nasıl silinir?


“CPU-Z” isimli yazılımı PC den silmek için  hazırladığımz resimli anlatıma göz atabilir veya özet olarak aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başlat menüsünü aç
 2. Arama kutusuna kaldır yazıp klavyeden Entera bas
 3. Açılan pencerede programı bulup en sağındaki üç noktaya bas
 4. Açılan menüden Kaldıra bas

Tüm PC Yazılımı Kategorileri:


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir