Dostluk Sözleri 2023 (Yeni 122 Söz)

Sosyal medya sitelerini didik didik ederek en güzel dostluk sözlerini sizler için bir araya topladık.

Facebook, Twitter, Instagram, Tik Tok ve YouTube mesajlarını inceleyerek en çok beğeni toplayan dostluk sözlerini maddeler halinde tek tek listeliyoruz…

 1. Bu zamana kadar dost bildiğim insanlardan darbe aldım hep, yaralandı yüreğim. O yüzden dost olacaksan bana, ilk baş ispatlamalısın sonuna kadar bunu bana. Hak ediyorsan gönlüm dostluğuna açılan bir kapıdır, hak etmiyorsan o kapılar sürekli kapalı kalacaktır.
 2. Gerçek dostluk ve sevgi bazen en etkili ilaç oluyor. Moral, hastalıkların iyileşmesine büyük katkı verebiliyor.
 3. Dostluk ağlamaksa, yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, üzüldüğünde sıcacık bir kucaksa ve dostun için ateşe atılmaksa dünya durana dek dostumsun.
 4. Dost istersen Allah yeter, evet O dost ise her şey dosttur.
 5. Gerçekten de öyle. Bir arkadaş edindiğin zaman, kendine bir hediye vermiş oluyorsun.
 6. Paylaşılacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur.
 7. Acıların bir kum tanesi kadar küçük, mutlulukların nisan yağmuru kadar bol olsun. Hayatta bir kere ağlarsan o da mutluluktan olsun dostum.
 8. Dostu olmayan insan en yoksul insandır.
 9. Yürek umutlara gebe olduğundan beri dostluklar ayrılıklara yenik düşmedi yüreğimiz darağacındayken bile ölüme koşup dostumuzu sevmeyi bildik.
 10. “En iyi dostun yanında olduğunda işler asla bu kadar korkutucu olmaz.”
 11. Gülmek senin tutkun olsun eğer bir gün ağlarsan o da sevinçten olsun bugünün dünden yarın da bugünden güzel olsun. Canım arkadaşım!
 12. Lafa gelince eş dost çoktur ama, herkes tek başına direnir hayata.
 13. Yanınızda dostunuz varken hayattaki zorluklarla mücadele etmek daha kolay oluyor.
 14. En koyu mavilikleri avucuna, en içten mutlulukları gözlerine, en derin sevgileri kalbine bırakıyordu. Hep mutlu ol..
 15. Kim istemez ki, dostuyla her şeyi paylaşmayı konuşmayı dertleşmeyi. Herkesin bir dostu vardır. Herkesin bir dostu olmalı. Güldüğünde seninle beraber mutluluğunu paylaşabilen gülebilendir. Ağladığında seninle beraber ağlayarak senin derdinin onun derdi olması gibi. Suskunsan ağzını bıçak açmıyorsa, senin suskunluğunu bozması gibi dost kavramı vardır şu hayatta.
 16. Sonra çekildim bir kenara, İzledim olan biteni.. Baktım; kimde ben ne kadarım, Kim bende ne kadar kalmış…
 17. Arkadaşlık ağlamaksa, yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, üzüldüğünde sıcacık bir kucaksa ve arkadaşın için ateşe atılmaksa dünya durana dek arkadaşımsın.
 18. İyi bir arkadaşı olanın aynaya ihtiyacı yoktur.
 19. Yaşamda hiçbir şey, dostluk kadar değerli olamaz.
 20. Dostlar yaralı bir kalbe ilaç, umutlu bir ruha vitamindir. Steve Maraboli
 21. Güller, lalеlеr, bütün çiçekler solar, çelik vе dеmir kırılır ama sağlam dostluk nе solar nе dе kırılır.
 22. İyi dostluklar, her yerde her zaman da her vakitte karşına çıkmayabilirler. Her zaman göremeyebiliriz. Ama gökyüzündeki, her zaman bakıp gördüğümüz yıldızlar kadar aslında yakındırlar bize. Yıldızlar kadar iyidirler dostlar. Biliriz ki, yanımızdalar. Yıldızlar kadar yakındırlar bize.
 23. Bir çiçek bir insanın bütün bahçesi olabildiği gibi, tek bir dost da bütün dünyası olabilir elbette. Tabii ki burada anlatmak istediği arkadaşının onun için ne kadar büyük bir anlam ifade ettiği.
 24. Dostuna bağırırsın, trip atarsın, sırtını dönersin, küsersin ve barışırsın. Oluyor her şey de gibi. Dostlukta özlem de vardır ama. Nazı geçiyorsa o dostluk sonsuzdur. Gerçektir. Kaliteli bir dostluktur.
 25. Koca bir çölde kum tanesi olmak ya da okyanusta su damlası, ama en güzeli milyonlarca insan arasında senin arkadaşın olmak.
 26. Dostluk ağlamaksa, yüreğindeki acıyı paylaşmaksa, üzüldüğünde sıcacık bir kucaksa ve dostun için ateşe atılmaksa dünya durana dek dostumsun.
 27. Aydınlık ve karanlıktan kasıt, kuşkusuz hayatın kendisi. Yaşadığımız iyi günler ve karşılaştığımız zorluklar.
 28. Gerçek bir dost, dünyanın geri kalanı dışarı çıktığında içeri giren kişidir. Walter Winchell
 29. Dostlar ırmak gibidir; kiminin suyu az, kiminin çok; kiminde ellerin ıslanır yalnızca, kiminde ruhun yıkanır boydan boya.
 30. Arkadaş uğrunda ölmek kolay, fakat uğrunda ölünecek arkadaşı bulmak zordur.
 31. Arkadaşlık her zaman gölge veren bir ağaçtır.
 32. Gerçek dost, yanlışların rağmen kusurlarına rağmen seninle aynı yolda devam eden kişidir. Kusurunu ört bas etmeyen dosttur o. Yüzüne vurmayan, kusurunu örtmeye çalışan kaliteli hakiki dosttur o dost. Sahte dostluklar gibi değildir hiçbir zaman. Onlar ise, yanlışlarını hakkında olan yalan dolanları herkese söyleyen kusurunu yakalayıp konuşan duran sahte dostluklardır.
 33. Sessizlik asla ihanet etmeyen gerçek bir dosttur. Konfüçyüs
 34. Dost, senin hakkında her şeyi bilen ve seni hala seven kişidir. Elbert Hubbard
 35. Gerçek dostlar, iyi günlerinizde davet edince sizi ziyaret ederler, kara günlerinizde davetsiz gelirler.
 36. Karanlıkta bir dostla yürümek, ışıkta yalnız yürümekten daha iyidir. Helen Keller
 37. Herkesin dostu, kimsenin dostu değildir. Aristo
 38. Sıradan bir dost, sizi asla ağlarken görmez. Gerçek arkadaşın omuzları, sizin gözyaşlarınızdan sırılsıklam olmuştur.
 39. Gülerken herkes eşlik eder ya ağlarken. Başarılara herkes ortak olur, ya yenilgilere. Öyle bir dost edin ki; kötü gün kapını çalınca kapıya seninle beraber baksın.
 40. Benim en iyi dostum terzimdir. Çünkü ne zaman beni görse derhal o andaki ölçülerimi alır. Oysa bütün öteki tanıdıklarım benim hala eskisi gibi olduğumu düşünürler.
 41. Duygular vardır anlatılamayan, sevgiler vardır kalplere sığmayan, dostluklar vardır hiçbir şekilde yıkılmayan, bazı insanlar vardır asla unutulmayan. Gerçek dostluk sıhhat gibidir, değeri, ancak o yok olduktan sonra anlaşılır.
 42. Biriyle dostluk kurmak iyi bir şeydir; ancak bu dostluğa sonuna kadar bağlı kalmak büyük bir iştir.
 43. Duygular vardır anlatılamayan, sеvgilеr vardır kalplеrе sığmayan, dostluklar vardır hiçbir şеkildе yıkılmayan, bazı insanlar vardır asla unutulmayan.
 44. Bazı insanlar vardır, bir meyvenin iki yarısı gibi birbirlerine aitlerdir. Eğer uzak kalırlarsa yarım kalırlar, bütün olabilmeleri için bir araya gelmeleri gerekir. Dostluk dediğimiz de işte tam olarak böyledir, dostunuz sizin tamamlanması gereken yarınızdır.
 45. Fedakâr olan insan, gönülden sevendir. Yürekli olan insan, kendini bilendir. Umutlu olan insan, yaşamı sevendir. Unutmayan bir arkadaş ise uğrunda ölmeye değendir.
 46. “Dost, sana kendin olma özgürlüğü veren kişidir.”
 47. Bahçelerde, dağlarda, tarlalarda çiçek çoktur. Attığınız her adımda çiçekler vardır bin bir çeşitli. Ama çiçekten çiçeğe değişir. Birbirine benzemez hiçbir çiçek. İnsanlar da öyle çiçekler gibidir. Bin bir çeşit insanlar vardır. Hepsi birbirinden farklı hayatlara sahiptir. Ama dost başkadır. Dostluklar birbirine benzerler.
 48. Benimle ya dost olun, ya da düşman, ama asla dost görünümlü yavşaklardan olmayın.
 49. Arkadaşınızın evinize sık sık gidin, çünkü kullanılmayan yolu çalılar bürür.
 50. Gülmek senin tutkun olsun, eğer bir gün ağlarsan, o’da sevinçten olsun, bugünün dünden, yarında bugünden güzel olsun. Canım arkadaşım!
 51. Ve bilirsin gerçek dost asla bitmez.
 52. Ben dostun kokusunu uzak diyarlardan alırım ve onun gülüşünü nerde olsa tanırım. Ne mesafeler mesafedir dostunla ne de ayrılıkIar hüzünlü.
 53. Güvensiz dostluk olmaz, güven için de dürüstlük gerekir.
 54. Bir arkadaşa sahip olmak bu kadar basit. Siz bir arkadaş olursanız, aynı zamanda bir arkadaş da edinmiş olursunuz.
 55. Dostlarınla öyle yaşa ki düşman olduğunda hakkında söyleyecek sözleri olmasın. Düşmanlarınla öyle yaşa ki arkadaş olduğunda yüzün kızarmasın.
 56. Yalnızlığıma değer veriyorum ben sevgili dost. Oturtuyorum onu karşıma. Susturuyorum önce. Zira benimle en çok konuşan o.
 57. Gerçek dostlar yıldızlara benzer, karanlık çökünce ilk onlar görünür!
 58. Her şeyini paylaşırsın dost dediğin kardeşinle. Bacı dersin dost gördüğün kişiye. Ama o bir an da ortadan kaybolur. Seni arayıp sormamaya başlar. Yine de beklersin yolunu, sevdiğin ve benimsediğin içindir hep bu. Değer bilmektir dostluk karşılık beklemeden.
 59. “Bir sadık dost, on bin akrabaya bedeldir.”
 60. Gerçek dostu olmalı insanın. Ağladığında sarılabileceği, gözyaşlarını sildirebileceğidir. Seninle derdine ortak olabileceği bir dostu olmalı ömür boyu sürebileceği insanın.
 61. Kendini feda edebilen insan yalnızca kalpten sevendir. Gönlü büyük olan insan, kendini bilen ve başkalarını düşünendir. Ümidini hiçbir zaman yitirmeyen insan, yaşamayı sevendir. Unutmayı bilmeyen dost ise uğrunda ölüme gidilebilendir.
 62. Zenginliktir dostluk aslında. Dostların varsa senden zengini yoktur bu dünyada. Paran da olmasa, en zenginisindir artık. Çünkü o dost senin en temiz kapındır. Temiz kapını kapatamazsın asla ona. Hep açıktır gerçek dostuna. Alır götürür senin tüm yorgunluğunu derdini sıkıntılarını. Bir bakmışsın ferahlamışsındır. İyi ki varlar. Hep var olsunlar yanımızda sonsuza dek.
 63. Nasıl değdi? Bu adam ölmüş görmüyor musun?
 64. “Ay, yalnızların konuşabileceği bir dosttur.”
 65. Benimle ya dost olun, ya da düşman, ama asla dost görünümlü yavşaklardan olmayın.
 66. Dostu olmayan insan en yoksul insandır.
 67. Yalnızca hava, ışık ve dostun varsa hiç üzülme.
 68. Ey dostum benim! Gülüyoruz bak şen oluyoruz, surat asmak nedendir? Gözler parlayacakken mutluluktan bu gözyaşları gereksiz değil midir? Sözlerimiz özel, kalplerimiz ve ömrümüz güzel olsun. Hayat kısa belki, yaşamayı bilelim de uzun olsun.
 69. Dostlarınıza gerektiğinde kendilerinden vazgeçebileceğinizi belli ederseniz dostluğunuzu pekiştirmiş olursunuz.
 70. Hep zamana yenik düştük esiri olduk anlamsız koşuşturmaların ama bir kez adını yüreğimize kazıdığımız dostlarımızı hiçbir zaman unutmadık.
 71. Kendine dost olan, bilin ki herkese de dosttur.
 72. Bir insanın dostluk derecesini tayin etmek ister misiniz? Menfaatine hafifçe dokununuz.
 73. İki kavram vardır hayatta. Arkadaş ve dost kavramı. Hiçbir şekilde arkadaş kaybetmeyiz onlar bizi kaybederler aslında. Ama gerçek dost kavramını kimin gittiğini gördüğümüzde o kavramın arkadaşlık ve dostluk kavramı olduğunu daha iyi anlarız.
 74. Hep isteriz birer kahve içmek, sohbet etmek, laflamak ya da sohbet muhabbetin dibine kadar girmek. Hep isteriz ama karşımızdaki dostumuza güvenmek isteriz. Hep isteriz, ama gerçek dost görmek isteriz hep karşımızda.
 75. Kimsesiz vakitlerin tek başınalığında, aydınlanan kentlerin ışıldayan görüntüsünde, küçük bir çocuğun ailesine olan bağlılığında, en temiz duygu olan sevginin doğallığında, sana kocaman bir selam gönderiyorum sevgili dostum.
 76. Git rüzgâr dostuma onu nasıl sеvdiğimi anlat; mutluysa usulca gеl yanıma mutsuzsa dostun hеr zaman yanında diyе fısılda kulağına, unutmasın yürеğim daima onunla.
 77. Dost vurulunca dеğil unutulunca kahrından ölürmüş. Biz dostlarımızı kır çiçеklеri gibi avucumuzda dеğil, kurşun yarası gibi yürеğimizdе saklarız.
 78. Dostluk illa yan yana diz dize olmak değildir. Asıl can cana kalp kalbe olmaktır.
 79. “Dostum dostum güzel dostum bu ne beter çizgidir bu, bu ne çıldırtan denge. Yaprak döker bir yanımız, bir yanımız bahar bahçe.”
 80. Dost sohbetinden daha tatlı bir şey olmayacağını anlatan, anlamlı ve etkileyici bir söz.
 81. Zaman gelir yollarına kar yağar, etrafını hüzün bulutları sararsa, ne zaman bir dosta ihtiyaç duyarsan dost olabildiğim kadar buradayım.
 82. Dost düşman olunca, ilk önce geçmiş hesaplanır.
 83. Riya ile paranın padişahı değiliz biz. Parçalanmış gönül hırkalarını yamar giyeriz biz. Arkadaşlarla ağlar arkadaşlarla güleriz biz. Canım Arkadaşım!
 84. Gerçek dostluk ve sevgi bazen en etkili ilaç oluyor. Moral, hastalıkların iyileşmesine büyük katkı verebiliyor.
 85. Dost ise düşünme ver ömrünü gitsin. Dost değilse hiç bekletme yol ver gitsin.
 86. Dost, yanında yüksek sesle düşünebildiğim kişidir.
 87. Fеdakâr olan insan, gönüldеn sеvеndir. Yürеkli olan insan, kеndini bilеndir. Umutlu olan insan, yaşamı sеvеndir. Unutmayan bir dost isе uğrunda ölmеyе dеğеndir.
 88. Dost, yanında yüksek sesle düşünebildiğim kişidir.
 89. Dost düğünde halaya, ölümde tabuta omuz verendir. Biz dostumuzun her daim yanındayız, ayrılmayız.
 90. El uzatan değildir dost; El uzatılacak duruma düşme diye yanında durandır asıl dost..
 91. Dost, seninle aynı düşmanlara sahip olandır. Abraham Lincoln
 92. Düşmanım dost olacağına düşman olsun daha iyi.
 93. Ey dost derdin ne olursa olsun, umudun her zaman Allah olsun.
 94. Koca bir çölde kum tanesi olmak yada okyanusta su damlası ama en güzeli milyonlarca insan arasında senin arkadaşın olmak.
 95. Arkadaşlar yıldızlar gibidir, onları her zaman göremezsin ama senin için her zaman var olduklarını ve seni düşündüklerini bilirsin.
 96. Gerçek dost gölge gibidir, eğilsen de doğrulsan da, düşsen de asla peşini bırakmaz.
 97. Dostuna da düşmanına da yardım et, çünkü o zaman dostunla daha yakın dost, düşmanınla da dost olursun.
 98. Sakın üzmesin seni karşılıksız sevgiler bağrına taş basarsın acılar bir gün diner giden gitsin aldırma yangınlarda söner sakin bakma arkana krallar önde gider.
 99. Kardeşini seçemiyorsun diyorlar yanlış. Dostlarımız bizim seçebildiğimiz kardeşlerimizdir. Sen benim en sevdiğim kardeşimsin. Allah bizi hiç ayırmasın en yakın arkadaşım dostum kardeşim. Seni çok seviyorum.
 100. Dost, hem iyi görünen, hem iyi olan insandır; iyi görünen ama iyi olmayan insan ise dost görünür, ama dost değildir.
 101. Dost, kendine inanmayı kolaylaştıran kişidir. Heidi Wills
 102. Savaşın en kanlı günlerinden biriydi. Asker, en iyi arkadaşının az ilerde kanlar içinde yere düştüğünü gördü. İnsanın başını bir saniye bile siperin üzerinde tutamayacağı ateş yağmuru altındaydılar. Tam siperden dışarı doğru bir hamle yapacağı sırada, başka bir arkadaşı onu omzundan tutarak tekrar içeri çekti.
 103. Kendine dost olan, bilin ki herkese de dosttur.
 104. Dostlar ummanın dibinde, midyenin içindeki inciye benzerler, az bulundukları için çok değerlidirler.
 105. Baki dostluk adına nicе dilеklеr vardır. Ölümün dahi ayrılık sayılmadığı gönüllеr vardır. Mеsafеlеr araya sеt çеkmişsе nе çıkar. Sеvgidе birlеşеn yürеklеr vardır.
 106. Kardeşlik kan bağı zaruri arkadaşlık dostluk can bağı, sadece tercih ettiğin ikisi de ölüm ayırana dek…
 107. Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz eleştirin, basit bir kimseyi dost edinmek isterseniz övün.
 108. Dost; göze sezdirmeden gözyaşı silendir.
 109. Yarasından taze kan sızan gönül ehline dostların yüzünü görmek merhem gibidir.
 110. Hayatta parayla alınamayacak en değerli şey; senin derdini kendi derdi gibi gören dosttur.
 111. Arkamda yürüme, yol gösteremeyebilirim; önümde yürüme, takip edemeyebilirim. Yalnızca yanımda yürü ve dostum ol.
 112. Dostluğu, bir arada bulunmanın uzunluğu ile değil, düşünce ve duygu birliği ile ölçmeliyiz.
 113. Hiç bir zaman açıklama yapmamıza gerek yok. Çünkü ne düşmanımız buna inananacak, ne de dostumuz buna ihtiyaç duyacak.
 114. Git rüzgâr dostuma onu nasıl sevdiğimi anlat mutluysa usulca gel yanıma mutsuzsa dostun her zaman yanında diye fısılda kulağına unutmasın yüreğim daima onunla.
 115. Bizim ömrümüzde ırmaklar vardır, sularında hayallerimizi yüzdürdüğümüz. Bizim ömrümüzde dostlarımız vardır, günlerimiz ayrı geçtiğinde üzüldüğümüz.
 116. İyi güne aldanıp dostlarım var sanırsın. Unutma! Gerçek dostu kötü günde tanırsın.
 117. Gerçek bir dost, sen batmadıkça asla yoluna çıkmaz. Arnold H.Glasgow
 118. En iyi arkadaşın olduğunda işler asla bu kadar korkutucu olmaz. Bill Watterson
 119. Arkadaşlığını ispat edene kadar, hiç kimse gerçek arkadaş değildir.
 120. Yürekli olmak her zaman fedakârlık ister. Beklentisi olmayan dost baki dosttur. Olgun insan olmak olgun düşünen biri olmak, kendini bilen bir insandır. Vefalı dost ise, canına kadar veren, her şeyi göze almış, herkesi karşısına almış bir dünyaya bedel dosttur o.
 121. Başka türlü davranmak, açıkça gerekmiyorsa herkesle dost olmaya çalış ama kimseye teslim olma.
 122. Yürеk umutlara gеbе olduğundan bеri arkadaşlıklar ayrılıklara yеnik düşmеdi, yürеğimiz darağacındaykеn bilе ölümе koşup arkadaşımızı sеvmеyi bildik.
 123. Gönül, büyük umudu arayışından hiç vazgeçmedi. Bu arayıştan beri kurulan dostluklar hiçbir kötülüğe yenik düşmedi. Kalbimiz, idam sehpasına çıkmış ölümü beklerken bile dostumuzu sevmeyi bildi.

Yayımlandı

kategorisi