Search
Generic filters

E-Sporcu Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

E Sporcu Maaslari Ne Kadar 2023 1

E-Sporcu maaşlarına zam geldi! Enflasyon zammından E-Sporcu da nasibini aldı! Peki yeni zamlı E-Sporcu maaşları ne kadar oldu dersiniz?

Esporcu nedir?

“Esport” kavramı, “Elektronik spor”un kısaltması olarak bilinir ve son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Ancak, esporun kökenleri 1970’li yıllara kadar gitmektedir. Bilinen ilk video oyun turnuvası 19 Ekim 1972 tarihinde Stanford Üniversitesi’nde Spacewar için gerçekleşti ve turnuvanın büyük ödülü bir yıllık Rolling Stone dergisi üyeliği idi. Daha sonra Asteroids ve Space Invaders gibi oyunlar için gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde espor dünyasının temelleri atılmış oldu.

90’lı yıllarda, çevrimiçi oyunların yükselişiyle birlikte espor dünyasında da büyük bir büyüme yaşandı. Command & Conquer, Counter-Strike, NBA Jam, Quake, StarCraft, Street Fighter ve Warcraft gibi popüler oyunlar için dünyanın dört bir yanında sayısız yerel ve çevrimiçi turnuva düzenlendi. Bugün hala varlığını sürdüren bu oyunlardan Counter-Strike ve StarCraft ikilisi ise espor dünyasının öncü yapımları arasında yer almaktadır.

Günümüzde espor turnuvalarına konu olan oyunlar arasında Call of Duty, Counter-Strike, Dota 2, FIFA, Fortnite, Halo, League of Legends, PUBG, Rainbow Six: Siege, Rocket League ve Valorant bulunmaktadır. Türkiye espor sahnesinin gelişiminde ise Counter-Strike ve League of Legends önemli bir rol oynamaktadır. Bu oyunların hem oyuncu, hem de izleyici sayısı on binlerle ölçülür. Böylesine geniş kitlelerin varlığı, sponsorların ve spor kulüplerinin espor takımlarına yatırımlar yapmasını gerektirir.

Espor lisansı almak için ne yapılır?

Espor lisansı almak için Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) üzerinden başvuru yapılabilir. Bu başvuruda, sağlık beyanı belgesi, 18 yaşından küçükler için veli/vasi izin belgesi ve iki adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Dota 2, günümüzün en yüksek para ödülü havuzuna sahip turnuvasına sahiptir. Bu yüzden, dünyanın en çok kazanan esporcuları genellikle Dota 2 oyuncularıdır. Ancak, esporun diğer popüler oyunlarından da önemli miktarda para kazanmak mümkündür. Örneğin, Johan “N0tail” Sundstein, Dota 2’de 7 milyon dolar kazanmışken, Kyle “Bugha” Giersdorf Fortnite’da 3.2 milyon dolar kazanmıştır. Peter “dupreeh” Rasmussen (CS:GO), Sang Hyeok “Faker” Lee (League of Legends), Ian “C6” Porter (Call of Duty: Modern Warfare) ve Yoshimoto “Feg” Libalent (Shadowverse) gibi diğer oyunların en çok kazananları da önemli bir servete sahiptir. Esport dünyasında önemli miktarda para kazanmak için başarılı turnuvalara katılmak ve iyi performans göstermek gerekmektedir.

Son yapılan zamlardan sonraki E-Sporcu maaşları şu şekilde:

2023 E-Sporcu maaşları ne kadar oldu? E-Sporcu ayda kaç para kazanıyor?


  • Son maaş bilgisi güncelleme: 6 Mart 2023
  • Vatan Gazetesi’nin haberine göre e-sporcular 3 ayda en az 75.000 TL kazanmaktadır. Ama bunlar top klas denilen profesyonel oyunculardır.
  • Normal seviyedeki e-sporcular ayda asgari ücret seviyesinde para kazanabiliyor. Şuan için ayda 8.500 TL ile 9.000 TL civarında diyebiliriz.
  • Ortalama e-sporcu maaşları 10.000 TL ile 30.000 TL arasında değişmektedir.
  • Bunun haricinde eSpor oyuncuları YouTube ve Twitch kanalları açıp oyun oynanış videoları yayınlayarak büyük reklam gelirleri elde etmektedir.

 

2023 yılı için en güncel E-Sporcu maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak E-Sporcu nedir, E-Sporcu nasıl olunur, E-Sporcu olma şartları ve E-Sporcu görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere E-Sporcu maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

E sporcular ne kadar para kazanıyor?
E sporcu ne kadar kazanır 2022?
E spor takımlarına nasıl girilir?
CS GO e sporcular ne kadar kazanıyor?
E spordan para kazanılır mı?
E Spor oyuncuları aylık ne kadar kazanıyor?
TenZ ne kadar kazanıyor?
E sporcu kimliği nasıl alınır?
E spor oyuncu ne demek?
E sporcu olmak için ne yapmalıyız?
Spor yaparak nasıl para kazanılır?
E spor nedir nasıl oynanır?
BBL oyuncuları ne kadar maaş alıyor?
Valorant oyuncuları kaç para kazanıyor?
LoL ne kadar para kazandı?
E sporcu olmak için ne yapmalıyız?
BBL oyuncuları ne kadar maaş alıyor?
E sporcu lisansı nasıl alınır?
LoL takımları ne kadar kazanıyor?

E sporcu Nasıl Olunur
E sporcu Maaşları Türkiye
PUBG E sporcu Maaşları
Valorant E sporcu maaşları
Valorant E Sporcu Maaşları Türkiye
E sporcu Maaşları 2022
En çok kazanan e sporcular
Lolespor maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir