Eczane hizmetleri ne iş yapar? 2023-2024 Nerede çalışır? Nerelere atanır?

Eczane hizmetleri, ilaç ve ilaç gibi ürünlerin satışı ve ilaç danışmanlığı gibi hizmetleri sunan bir meslektir. Eczaneler, tüm Türkiye’de bulunur ve genellikle kamu ve özel eczaneler olarak ikiye ayrılır. Kamu eczaneleri, sağlık hizmetleri vermek amacıyla devlet tarafından işletilir ve genellikle çalıştıkları bölgeye göre isimlendirilir (örneğin, ilçe eczanesi, sağlık ocağı eczanesi gibi). Özel eczaneler ise, özel şirketler tarafından işletilir ve genellikle özel eczane veya ilaç mağazası olarak adlandırılır.

Eczanelerde hizmetlerinde doktorlarca düzenlenen reçetelerde yer alan hazır ilaçları müşteriye sunan, hazırlanması gerekli ilaçları eczacı gözetiminde hazırlayan, laboratuvarda, ilaç sektöründe, ilaç depolarında ara eleman olarak çalışan kişidir.

Eczane hizmetleri, eczanelerde çalışan eczacılar ve eczacı teknikerleri tarafından yürütülür. Eczacılar, eczanelerde ilaçların satışını yapar ve müşterilere ilaç kullanımı ile ilgili bilgi verir. Ayrıca, ilaçların dozajını ve uygulama yöntemini belirler ve ilaçların etkileşimleri ve yan etkileri hakkında bilgi verir. Eczacı teknikerleri ise, eczacıların yönetiminde çalışır ve eczanelerde ilaçların hazırlanması ve satışı gibi işlemleri yapar.

Eczane hizmetleri, genellikle haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati hizmet verir ve eczaneler, genellikle nöbetçi eczaneler şeklinde düzenlenir. Bu nöbetçi eczaneler, belli bir saat aralığında hizmet verir ve diğer saatlerde hizmet vermez. Bu sayede, müşteriler her zaman bir eczaneye ulaşarak ilaç ve ilaç gibi ürünleri alabilirler.

Eczanelerde, ilaç üretim firmalarında, laboratuvarlarda veya ilaç satış firmalarında çalışabilecek, her türlü ilacın adı, özellikleri, etkileri ve kullanımı hakkında bilgi sahibi olan deneyimli meslek elemanları yetiştirmek amacı ile kurulmuş olan bir önlisans programıdır.

Eczane hizmetleri ne kadar maaş alıyor?

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Eczacı Teknisyeni 9,500 11,500 17,500
Eczane Elemanı 9,000 11,000 16,000

Maaşlar ocak 2023 zammıyla birlikte göre güncellenmiştir.

Eczane Hizmetleri mezunları, serbest eczaneler ve hastane eczaneleri, ilaç firmaları ve ilaç depolarında çalışma olanağı buluyor.

Eczane hizmetleri ne kadar maaş alıyor?
2 yıllık eczane hizmetleri Bölümü ne iş yapar?
Eczane hizmetleri iş imkanı var mı?
Eczane teknisyeni eczane açabilir mi?

Eczane Hizmetleri maaş 2022
2 yıllık Eczane Hizmetleri Okuyanlar
Eczane Hizmetleri Okuyanlar yorum
Eczane Hizmetleri Taban Puanları
Eczane Hizmetleri (2 Yıllık)
Eczane Hizmetleri dersleri
Eczane Hizmetleri Ne iş Yapar maaşı
Eczane hizmetleri DGS


Yayımlandı

kategorisi