Windows ekran okuyucusu ile pdf ve internet sayfalarını sesli okuma dinleme

Merhabalar, bu yazıda hem Windows 10 hem de Windows 11’de bilgisayarda bulunan Ekran Okuyucusu uygulaması sayesinde artık web sitelerin sayfalarını gözünüzle okumak zorunda olmadığınızı hatta pdf dosyalarını bile sesli dinleyebileceğinizi anlatmak istiyorum. Tamamen programsız yani hiçbir harici program indirmeye gerek yok.

Böylece artık tüm kitaplar (ebook) sizin için bir sesli kitaba dönüşecek.

İnternetteki uzun yazıları okuyunca gözünüz ağrımayacak yada bozulmayacak.

Oldukça akıcı ve Türkçe’ye uygun bir Microsoft teknolojisi ile artık bilgisayardaki tüm yazıları okumadan sesli dinleyebilirsiniz.

Ekran Okuycusu ile pdf nasıl okunur, web sayfaları nasıl okunur?

Yapacağınız işlemler çok basit. Birkaç adımda halledeceğiz:

  1. Öncelikle Başlat menüsünü açın ve varsayılan uygulamalar yazarak klavyeden enter tuşuna basın.
  2. Ardından açılan pencerede en üstteki arama alanına .pdf yazın ve bulunan sonucun üzerine tıklayın. Bende pdf dosyaları için varsayılan uygulama Foxit Reader programı olduğu için o çıktı ve üzerine tıkladım. Sizde başka bir program olabilir. Eğer Edge olarak ayarlanmışsa değiştirmeye gerek yok dokunmadan bırakın.
  3. Sonrasında açılan pencereden Edge tarayıcısını seçip Tamam yazan butona basın.
  4. Ardından sesli okunmasını istediğiniz pdf dosyasına çift tıklayınca artık Edge tarayıcısı üzerinde açacak ve sesli olarak okuyacak siz de dinleyerek keyfini çıkaracaksınız.
  5. Ayrıca Edge tarayıcısında herhangi bir web sayfasını açtığınız zaman sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın ve açılan menüden “Sesli oku” yazan seçeneğe tıklayın.
  6.  Dilerseniz Ctrl+Shift+U tuşlarına aynı anda birlikte basarak ekran okuyucusunu açabilir ve sesli okumaya başlayabilirsiniz.
  7. Ama sesli okumayı açmanın en kolay ve pratik yolu adres satırının en sağında yer alan A şeklindeki simgeye tıklamak. Bir defa tıklayınca sesli okuma açılıyor, bir defa daha tıklarsanız sesli okuma kapatılıyor. Aşağıdaki resimde gösterdik.

Dilerseniz sesli okuyucunun seçeneklerine girerek okuma hızını artırabilir yada yavaşlatabilirsiniz.


Yayımlandı