Search
Generic filters

Elektrik elektronik mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Elektrik elektronik mühendisliği mezunları, elektrik ve elektronik sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve çalıştırılması ile ilgilenen bir meslek grubudur. Bu meslekta çalışanlar, elektrik ve elektronik sistemlerinin tasarımı, üretimi, test edilmesi, çalıştırılması ve bakımı gibi konularla ilgilenirler.

Elektrik Elektronik Mühendisliği, radar, elektrik motorları, iletişim sistemleri, navigasyon sistemleri ya da elektrik üretim ekipmanı gibi elektrikli ekipmanların tasarımını geliştirmeyi amaçlar, test eder ve denetler. Elektrik elektronik mühendisleri, otomobil ve uçak tasarımında da yardımcı olur.

Elektrik elektronik mühendisliği mezunları, çeşitli sektörlerde çalışabilirler. Örneğin, bu meslekta çalışanlar, elektrikli araçlar, enerji üretim sistemleri, telekomünikasyon sistemleri, bilgisayar donanımları ve yazılımları gibi alanlarda da çalışabilirler. Bu meslekta çalışanlar ayrıca, üretim, tasarım, mühendislik, satış ve pazarlama gibi alanlarda da çalışabilirler.

Elektrik elektronik mühendisliği mezunları, özel sektörde, kamu kurumlarında ve araştırma kurumlarında da çalışabilirler. Örneğin, elektrik elektronik mühendisliği mezunları, elektrikli araç üreten şirketlerde, enerji üretim tesislerinde, telekomünikasyon şirketlerinde, bilgisayar donanım ve yazılım üreten şirketlerde çalışabilirler. Ayrıca, bu meslekte çalışanlar, üretim, tasarım, mühendislik, satış ve pazarlama gibi alanlarda da çalışabilirler. Bu meslekte çalışanlar, ayrıca, özel sektörde ve kamu kurumlarında da çalışabilirler.

Devlette Elektrik Elektronik Mühendisliği Maaşları

Buna göre devlet kurumlarında 2022 yılı Temmuz ayından itibaren belirlenen net maaş 16.205 TL olarak belirlenmiştir. Ocak 2023’te minimum yüzde 55 zam ile 25.000 TL seviyesinde maaş alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Elektrik-elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla  imkanı bulabilirElektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler.

Elektrik Mühendisliği iş imkanları
Elektrik Elektronik Mühendisliği iş imkanları
Elektrik Elektronik ne iş yapar
Elektrik Elektronik Mühendisliği maaş
Yeni mezun Elektrik Elektronik mühendisi nasıl iş bulur
Elektrik-Elektronik Mühendisliği Taban Puanları
Elektrik elektronik Mühendisi inşaatta Ne is Yapar
Elektrik-Elektronik Mühendisliği sıralama

Elektrik Elektronik Mühendisi kaç yıl?
Elektrik Elektronik Mühendisliği kaç yıl okur?
Elektrik mühendisi olmak için kaç yıl okunmalı?
Elektrik elektronik hangi alan?
Devlette elektrik elektronik mühendisi ne iş yapar?
Elektrik Elektronik Mühendisi Yazılım bilir mi?
En zor mühendislik bölümü hangisi?
1 yılda kaç elektrik elektronik mühendisi mezun oluyor?
Elektrik-elektronik mühendisliği alt dalları nelerdir?
Elektrik-Elektronik Mühendisi ne üretebilir?
Elektrik-elektronik mühendisliği staj yerleri nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir