Search
Generic filters

En iyi fotoğraf kırpma programları (2023)

En Iyi Fotograf Kirpma Progrmalari 2023 1

Resimlerinizi internete yüklemeden önce onları optimize etmek, herhangi bir görsel içerik yaratıcı için gerçekten önemli bir görevdir.

Boyutlandırmak, döndürmek, filigran eklemek veya renk düzeltmeleri yapmak gibi işlemlerin yanı sıra, çok sayıda durumda fotoğraflarınızı kırpmanız da gerekir.

Kırpma, görüntü bileşimini iyileştirmek, en boy oranını değiştirmek, resimlerden istenmeyen unsurları çıkarmak veya ana konunun odak noktasını koruyan işlemler için gerekli olabilir.

Bu yaygın bir düzenleme türü olduğu için, çeşitli fotoğraf düzenleme araçlarıyla kırpma aracını bulabilirsiniz. Bu makalede, fotoğraflarınızı kolayca kırpmanıza olanak tanıyan 10 Windows uygulamasının bir listesini hazırladık.

Photoshop gibi pahalı ve karmaşık bir araç gerektirmez, sadece hafif ve erişilebilir araçlarınız olduğu sürece bu görevi etkili bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Not: Aşağıda listelenen 5 program için verilen ekran görüntüsü resminde o programın fotoğraf kırpma aracının nerede bulunduğu ve bu aracın nasıl kullanılacağı kısaca gösterilmiştir. Resimlere dikkatli bakmanızda fayda var.

1-Microsoft Photos

Top 10 Apps For Cropping Photos On Windows

Windows uygulamalarından bahsederken, Windows 10 ile birlikte gelen Photos uygulaması ile başlamak neden olmasın? Tabii ki, kullanabileceğiniz en sofistike bir araç değil ama hala bazı temel işlemleri gerçekleştirebildiği için, fotoğrafları kırpmanın yanı sıra.

Resminizden istenmeyen unsurları çıkarmak için, sadece uygulamada resminizi açın, Düzenle (veya sadece ctrl + E) tuşuna basın ve Kırp ve Döndür düğmesine tıklayın.

Şimdi fotoğraflarınızı kırpmanız için iki seçenek var. Elle yapmak isterseniz, fotoğrafın köşelerinde yer alan daireleri sürükleyin ve istediğiniz sonucu elde edin.

İkinci seçenek, En Boy Oranı’na tıklamak ve 16:9 veya 4:3 gibi standart bir boyut seçmektir. Orijinal resminizi değiştirmek istemiyorsanız, “Kopya Kaydet” seçeneğini unutmayın.

Ne yazık ki, Microsoft Photos, toplu işleme özelliğine sahip değil, bu nedenle fotoğraflarınızı elle, tek tek kırpmak zorunda kalırsınız.

Not: Bu programı indirmeye gerek yoktur çünkü tüm Windows 10 ve Windows 11’li bilgisayarların içinde hazır olarak gelir.

2-BatchPhoto

Top 10 Apps For Cropping Photos On Windows

Birden fazla fotoğrafı aynı anda kırmak için ihtiyacınız olan Windows uygulaması BatchPhoto’dur. Bu aracın amacı özellikle toplu işlemeye odaklıdır ve kullanıcılara resimleri kırpma için iki alternatif sunar: Otomatik Kırpma ve Kırpma.

Otomatik Kırpma özelliği, önceden tanımlanmış bir en boy oranına (örneğin 1:1, 4:3 veya 16:9) göre otomatik olarak fotoğrafları kırpmak için tasarlanmıştır.

Eğer tanımlı seçenekler ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa, her zaman kendi en boy oranınızı tanımlayabilirsiniz. Kırpma özelliği, istediğiniz kırpma bölgesini piksel veya yüzde olarak girin veya sadece sürükleyip bırakın.

Resimleri kesmenin yanı sıra, BatchPhoto, diğer işlemleri gerçekleştirerek resimlerinizi daha ileri derecede optimize edebilir: dönüştürme, boyutlandırma veya döndürme gibi.

Uygulama ayrıca resimlere tarih damgası ekleme, metin veya logo filigranı ile koruma veya markalama, ayrıca parlaklık, kontrast veya doygunluk gibi renk düzeltmelerini yapma seçeneği sunar.

Bu aracın gerçekten yararlı bir özelliği, mevcut ayarlarınızı Profiller olarak kaydedebilir ve daha sonra aynı düzenlemeleri uygulamadan yükleyebilirsiniz.

BatchPhoto indir (ücretsiz)


3-BatchPhoto Espresso

Top 10 Apps For Cropping Photos On Windows

PC’nize başka bir yazılım yüklemek istemiyorsanız, dikkate alınabilecek birçok online alternatif olduğunu bilerek iyi olacaktır. Bu alternatiflerden biri BatchPhoto Espresso’dur, BatchPhoto’nun ücretsiz online ve mobil sürümüdür.

Araç kullanımı çok kolaydır ve eğer tüm resimler aynı tür değişiklikler gerektiriyorsa, birden fazla resim ekleyebilirsiniz. İmajlarınızı iki şekilde hızlı bir şekilde kırpabilirsiniz: sürükleyip bırakarak kırpma bölgesini seçerek veya elle genişlik, yükseklik, sol veya üst için istediğiniz boyutları girerek. Değişikliklerin resminize nasıl etki ettiğini görmek için bir önizleme mevcut olacak, ayrıca yararlı geri alma ve tekrar yapma düğmeleri de mevcut.

Kırpmanın yanı sıra, BatchPhoto Espresso, resimlerinizi optimize ve geliştirmek için diğer yararlı özellikler sunar. Birçok resmi boyutlandırabilir, döndürebilir, parlaklık, kontrast ve doygunluğu ayarlayabilir, netleştirebilir, gürültüyü azaltabilir veya sanatsal efektler uygulayabilirsiniz.

Not: Program indirmeye gerek kalmayan yani çevrimiçi çalışan bir online fotoğraf kırpma aracıdır. Bu bağlantıya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsiniz.


4-Pixlr E

Top 10 Apps For Cropping Photos On Windows

Pixlr E, ileri seviye bir online fotoğraf düzenleme yazılımıdır. Araç, özelliklerle doludur ve fotoğraflarınızı geliştirmek için sizlere birçok fırsat sunar.

Aynı zamanda, intuitif arayüz nedeniyle kullanımı kolaydır. Bu tarayıcı tabanlı aracın ilginç olan yanı, sadece standart kırpma aracının yanı sıra, lasso, cutout veya şekil gibi kesme araçlarının da kullanıma sunulmasıdır.

Tabii ki, klasik yollarla resimlerinizi kırpabilirsiniz: dikdörtgenin köşe kollarını sürükleyerek, genişlik ve yükseklik için boyutları ayarlayarak veya çeşitli önceden tanımlanmış en boy oranlarından birini seçerek.

Ancak ayrıca, fotoğrafın belirli bir alanını silmek, başka bir katmana taşımak veya görüntüyü kare, daire, üçgen, yıldız veya kalp şeklinde kesebilmek için kesme araçlarını kullanabilirsiniz. Olasılıklar oldukça geniştir.

Pixlr E, toplu düzenleme işlemlerini gerçekleştirmek için bir özellik sunar. Bunlar arasında, kırpma, boyutlandırma, otomatik geliştirme, ışıkları ve gölgeleri, kontrastı, pozlama ve doygunluğu ayarlama gibi işlemler yapabilirsiniz. Ücretsiz sürümde en fazla 3 dosya ekleyebilirsiniz, ödemeli sürümde ise en fazla 50 resim yükleyebilirsiniz.

5-ACDSee Photo Studio

Top 10 Apps For Cropping Photos On Windows

ACDSee Photo Studio Ultimate, sadece profesyonel bir şekilde görüntüleri düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda fotoğraflarınızı bulmak, sıralamak ve düzenlemek için de kullanabileceğiniz daha ileri seviye bir araçtır. Aynı zamanda, aracın fotoğrafları kırpma gibi temel optimize işlemlerini gerçekleştirme yeteneği vardır. Sürükleyip bırakarak istenmeyen fotoğraf parçalarını elle kırpabilir, önceden tanımlı oranları seçebilir veya kendi oranlarınızı tanımlayabilirsiniz.

Yazılım, resimlerinizi ayarlamak için çeşitli seçenekler sunar ve önayarlarınızı diğerleriyle paylaşma veya diğerlerinin oluşturduğu işlemleri alma gibi ilginç özellikler içerir. Daha önce de belirtildiği gibi, ACDSee Ultimate oldukça karmaşık bir araçtır ve her şeyin nasıl çalıştığını anlamak için bazı zaman gerektirecektir.

Programı indir


Aşağıdakine benzer soruların cevaplarını yukarıdaki makalede bulabilirsiniz:

 • Fotoğraf kırpma nasıl yapılır?
 • Canva da kırpma nasıl yapılır?
 • Iphone fotoğraf kırpma nasıl yapılır?
 • Powerpoint kırpma nasıl yapılır?
 • Serbest fotoğraf kırpma
 • Fotoğraf kırpma
 • Fotoğraf kırpma programı PC
 • Resmin etrafını kesmek
 • Ücretsiz fotoğraf kırpma programı
 • Kırpma programı
 • Resmin etrafını kesmek online
 • Resmi şekle göre kırpma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir