Search
Generic filters

Erasmus Nedir, Erasmus Şartları ve Programları Neler? Kısaca Özet Bilgi

Erasmus Nedir ?

Erasmus, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir değişim programıdır. Bu program, Avrupa Birliği ülkelerindeki üniversite öğrencilerine, diğer ülkelerdeki üniversitelerde eğitim alma fırsatı verir.

Erasmus programı, öğrencilerin dil öğrenimi yapmasını, yeni kültürler keşfetmesini ve diğer ülkelerdeki üniversitelerde çalışma deneyimi kazanmasını amaçlar.

Program, ayrıca öğrencilerin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmeyi ve onların Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki ilişkileri geliştirmeyi amaçlar. Erasmus programı, Avrupa Birliği ülkelerinin dışında da birçok ülkede uygulanmaktadır.

Erasmus programına katılma şartları nelerdir?

Erasmus programına katılım için aşağıdaki şartların yerine getirilmesi gerekir:

 1. Erasmus programına katılım için, Avrupa Birliği ülkelerinden birinde bir üniversiteye öğrenci olarak kaydolmuş olmak gerekir.
 2. Erasmus programına katılım için, öğrencinin bir üniversiteye kaydolmuş olması ve eğitim alması gerekir.
 3. Erasmus programına katılım için, öğrencinin bir üniversitenin Erasmus programına katıldığını doğrulayan bir “Erasmus Öğrenci Belgesi” almış olması gerekir.
 4. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversite ve programın uygunluğunun kontrol edilmesi gerekir.
 5. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gideceği süre için bir “Erasmus Öğrenci Sözleşmesi” imzalamış olması gerekir.
 6. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversitede yaşayabileceği bir yer bulunması gerekir.
 7. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmek için yol ve konaklama giderlerinin karşılanması gerekir.
 8. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmek için yurtdışı çıkış izni ve geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir.
 9. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversite dilini yeterince iyi bir seviyede bilmesi gerekir.
 10. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce bir öğrenim planı oluşturması ve bu planı kendi üniversitesiyle paylaşması gerekir.
 11. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteyle iletişim kurarak tarihleri, koşulları ve diğer ayrıntıları belirlemesi gerekir.
 12. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce gümrük, sağlık sigortası ve diğer gerekli evrakları toplaması gerekir.
 13. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce dil eğitimi alması ve dil bilgisini geliştirmeyi amaçlaması gerekir.
 14. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında yaşam hakkında bilgi sahibi olması ve önceden hazırlıklı olması gerekir.
 15. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında yaşayabileceği bir yer bulunması gerekir. Bu yerin öğrencinin ihtiyaçlarına uygun olması ve güvenli bir ortam sağlaması gerekir.
 16. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce güncel bir pasaport ve çıkış izni sahibi olması gerekir.
 17. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce güncel bir sağlık sigortasına sahip olması gerekir.
 18. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgi, öğrencinin yaşayabileceği yer, çalışma koşulları, çalışma saatleri ve diğer ayrıntıları içerebilir.
 19. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında yaşam koşulları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgi, öğrencinin yaşama koşulları, konaklama seçenekleri, yemek ve diğer giderler hakkında bilgi içerebilir.
 20. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında çalışma hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgi, öğrencinin çalışabileceği yerler, çalışma saatleri ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi içerebilir.
 21. 20. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında çalışma hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgi, öğrencinin çalışabileceği yerler, çalışma saatleri ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi içerebilir.
 22. Erasmus programına katılım için, öğrencinin seçtiği üniversiteye gitmeden önce yurtdışında dil öğrenimi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgi, öğrencinin dil eğitimi alabileceği yerler, dil eğitimi süreleri ve diğer ayrıntılar hakkında bilgi içerebilir. 

Erasmus kimler gidebilir?

Erasmus yapınca ne oluyor?

Erasmus için ne kadar para gerekir?

Erasmus nedir ve nasıl yapılır?

Erasmus şartları

Erasmus Hangi Ülkeler

Erasmus ücretleri

Erasmus paralı mi
Erasmus hangi Bölümler gidebilir
Erasmus+ Projesi
Erasmus hangi üniversitelerde var
Erasmus açılımı
Erasmus şartları
Erasmus Hangi Ülkeler
Erasmus ücretleri
Erasmus paralı mi
Erasmus hangi Bölümler gidebilir
Erasmus+ Projesi
Erasmus hangi üniversitelerde var
Erasmus açılımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir