Farenjit nedir? belirtileri neler ve nasıl tedavi edilir?

Faranjit Nedir, Belirtileri Nelerdir, Ne İyi Gelir?

Farinks iltihabı, bademciklerin bulunduğu yutak bölgesi ile küçük dil arkası arasında meydana gelen iltihaplı bir durum olarak tanımlanır. Bu durum, burun ve ağız boşluğu arka duvarında ortaya çıkan bir hastalıktır.

Faranjit hastalığı neden olur?

Farenjit, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenler arasında viral (yaklaşık %90), bakteriyel, mantara bağlı, çevresel ve kişisel sebepler sayılabilir. Virüsler, farenjit hastalığının en yaygın nedenidir ve çoğunlukla soğuk algınlığı, grip veya mononükleoz gibi viral enfeksiyonlardan kaynaklanır.

Faranjit olduğunu nasıl anlarız?

Akut farenjit, boğazda yanma, ağrı ve ateş gibi belirtilere neden olurken, kronik farenjit daha çok kuru öksürük, gıcık ve boğazda takılma gibi şikayetlerle kendini gösterir.

Akut farenjit sırasında, boğazda kızarıklık, yutkunma güçlüğü ve hastanın ateşi gibi durumlar görülebilir. Bu durumlar, yemek yerken zorlanma gibi problemlere neden olabilir ve birkaç gün boyunca devam edebilir.

Faranjit olanlar ne yapmalı?

Farenjit tedavisine başlamadan önce, hastalığın nedenini tespit etmek önemlidir. Eğer farenjit bakteriyel kaynaklı ise, antibiyotik tedavisi uygulanır. Belirtileri hafifletmek için de gargara, sprey, ağrı kesici gibi ilaçlar reçete edilebilir. Ancak viral kaynaklı farenjit için antibiyotik verilmez.

Faranjit hangi yolla bulaşır?

Eğer farenjit virüs veya bakteriler sebebiyle oluşmuşsa, bu bulaşıcı bir hastalıktır. Öksürük, hapşırık ve damlacıklar yoluyla bulaştığı için, okul, hastane ve alışveriş merkezi gibi kalabalık yerlerde pek çok kişiye bulaşma riski vardır.

Faranjitle alakalı aşağıdaki tüm soruların yanıtlarını yukarıda bulabilirsiniz:


Faranjit ciddi bir hastalık mıdır?
Faranjit olan ne yememeli?
Faranjit kaç gün sürüyor?
Faranjit ne tetikler?
Faranjit önlem alınmazsa ne olur?
Faranjit ne içmeli?
Stres Faranjiti tetikler mi?Faranjit üşüme yapar mı?
Faranjit ilerler mi?
Faranjit evde nasıl tedavi edilir?
Faranjit ne tetikler?
Faranjit için boğaza ne iyi gelir?
Faranjit neye dönüşür?
Faranjit için hangi ilaçlar kullanılır?
Faranjite ne iyi gelir
Faranjit belirtileri
Faranjit ilacı
Faranjit tedavisinde en etkili ilaç
Geçmeyen faranjit
Faranjit Nasıl Geçer
Farenjit bulaşıcı mi
Kronik farenjit belirtileri


Yayımlandı

kategorisi