Search
Generic filters

Ferritin Nedir? Eksikliği ve Tedavisi Hakkında Kısaca Özet Bilgiler

2022 12 30 11 09 22 1

Ferritin, vücutta demir depolayan bir protein olup, hücrelerde bulunur. Ferritin eksikliği, vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Ferritin eksikliği, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi (kan yoksunluğu) belirtilerini de beraberinde getirir.

Ferritin eksikliği neden olur şöyle özetlenebilir:

 1. Demir eksikliği: Ferritin eksikliği, genellikle vücutta demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Demir eksikliği, vücutta demir eksikliğine neden olan farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin, beslenme eksikliği, malabsorbsiyon (besinlerin vücutta emilim bozukluğu), kanamalar veya büyüme döneminde olan çocuklarda meydana gelebilir.
 2. İlaç kullanımı: Ferritin eksikliği, bazı ilaçların kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir. Örneğin, aspirin, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya kemoterapi ilaçları gibi ilaçlar, kanamalara neden olabilir ve bu da demir eksikliğine ve ferritin eksikliğine neden olabilir.
 3. Karaciğer hastalıkları: Ferritin eksikliği, karaciğer hastalıklarının da sonucu olarak ortaya çıkabilir. Örneğin, karaciğer hastalıklarının neden olduğu malabsorbsiyon (besinlerin vücutta emilim bozukluğu) sonucu demir eksikliğine neden olabilir ve bu da ferritin eksikliğine neden olabilir.

Ferritin eksikliği, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi belirtilerini de beraberinde getirir. Bu belirtiler arasında, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, nefes darlığı, kaşıntı, yorgunluk ve ciltte solukluk gibi belirtiler yer alır.

Ferritin eksikliği, demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan anemi belirtilerini de beraberinde getirir. Bu belirtiler arasında, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, nefes darlığı, kaşıntı, yorgunluk ve ciltte solukluk gibi belirtiler yer alır. Ferritin eksikliği, doğru tedavi edilmediği takdirde, vücutta demir eksikliğinin devam etmesine neden olabilir ve bu da kronik anemi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, ferritin eksikliği tespit edildiğinde, doktorların önerisi doğrultusunda doğru tedavi yöntemlerini uygulamak önemlidir.

Ferritin eksikliği tedavisi

Ferritin eksikliği tedavisi, demir eksikliğinin nedenine göre değişebilir ve genellikle doktorların önerisi doğrultusunda yapılır. Ferritin eksikliği tedavisi için kullanılabilecek yöntemler şunlardır:

 1. Demir takviyesi: Ferritin eksikliğinin en yaygın tedavisi, demir takviyesi yöntemidir. Demir takviyesi, demir eksikliğinin nedenine göre değişebilir ve doktorların önerisi doğrultusunda yapılır. Demir takviyesi, oral demir ilaçları veya intravenöz demir enjeksiyonları şeklinde yapılabilir.
 2. İlaç kullanımını azaltma veya durdurma: Ferritin eksikliği, bazı ilaçların kullanımı sonucu da ortaya çıkabilir. Bu ilaçlar, aspirin, non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) veya kemoterapi ilaçları gibi ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımı azaltılırsa veya durdurulursa, ferritin eksikliği de azalabilir veya ortadan kalkabilir.
 3. Beslenme düzenlemesi: Ferritin eksikliği, beslenme eksikliği sonucu da ortaya çıkabilir. Bu durumda, doktorların önerisi doğrultusunda yapılacak beslenme düzenlemesi ile ferritin eksikliği tedavi edilebilir. Özellikle, demir zengini gıdaların tüketimi ile ferritin eksikliği azaltılabilir.

Aşağıdakilere benzer soruların tamamının cevaplarını yukarıdaki makalede okuyabilirsiniz:

 • Ferritin eksikliği nelere yol açar?
 • Ferritin değeri kaç olursa tehlikelidir?
 • Ferritin değeri kaç olmalı?
 • Ferritin düşüklüğü tehlikeli midir?
 • Ferritin düşüklüğü belirtileri
 • Ferritin yüksekliği neden olur
 • Ferritin düşüklüğü yorumları
 • Ferritin nasıl Yükseltilir
 • Ferritin yüksekliği tedavisi
 • Ferritin düşüklüğü kanser
 • Covidde ferritin yüksekliği
 • Ferritin ilacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir