Intel i3 mü i5 mi i7 mi i9 mu? Hangisini Almalıyız? Farkı Ne?

Intel dünyanın en popüler işlemci üreticilerinden biri fakat işlemci modellerini isimlendirme sistemi oldukça kafa karıştırıcı.

Bir Intel Core i7 kesinlikle i5’ten daha iyidir. Aynı şekilde i5 de i3’ten daha iyidir.

Burada esas mesele hangi modelden neyi beklemeliyiz?

Mesela i7 demek 7 çekirdekli işlemdi demek değil. Bunlar sadece göreceli performansı göstermek için bir isimlendirme.

Eski Intel Core i3 serisi yalnızca çift çekirdekli işlemciye sahipti fakat yeni modeller çift ve dörtlü çekirdeklerin bir karışımından oluşuyor.

Intel Core i5 için de hikaye aynı. Eski i5 işlemciler çift ve dörtlü çekirdekli işlemcilere sahipken, yeni modeller dörtlü ve altılı konfigürasyonlara sahip. Üstelik i3’e göre hız aşırtmayla daha hızlı hale gelebiliyor. 2022 yılında yeni çıkan i5 jenerasyonu 10 çekirdekli bir işlemciden oluşuyor.

Intel Core i7’nin yeni modelleri ise dörtlü, altılı, sekizli hatta 12’li çekirdek konfigürasyonlarından oluşmaktadır.

Dolayısıyla i7 performans anlamında i5’ten daha iyiyken i3’ten çok çok daha iyi.

Dörtlü çekirdekler genellikle ikili çekirdeklerden daha iyi ve altılı çekirdekler de dörtlü çekirdeklerden daha iyi. Sanırım mantığı anladınız.

Fakat bu her zaman geçerli değil. İşlemci jenerasyonuna göre durum değişir.

Intel şirketi “chipset aileleri” yani jenerasyonlar üretir. Şuan itibariyle 12. jenerasyon işlemciler satışa çıkarıldı ve ismi de Alder Lake oldu. Ayrıca bu defa i7’den de üstün olan i9 piyasaya sürüldü.

Intel Core i9 serisi Intel’in en üstün performanslı işlemcisi. Birçok i9 işlemci 16’lı çekirdekten oluşan birer canavar gibi ve uzun yıllar boyu çok yüksek standartlarda çalışacak çok yüksek bir saat hızına sahip. Bu arada i9’un belleğinin diğerlerinden çok daha büyük olduğunu belirtelim.

Hangi işlemci hangi jenerasyona ait olduğunu nasıl anlarız?

4 yada 5 isimden oluşan model ismindeki ilk sayı bize işlemcinin ait olduğu jenerasyonu gösterir. Mesela Intel Core i7-11700K modeli 11. jenerasyona aittir.

Aşağıdaki resimde 2 farklı işlemci modelinin ait olduğu jenerasyonlar Gen Indicator olarak gösterilmiştir.

For a long time, a useful rule of thumb for Intel CPU model names was that the other three digits were Intel’s assessment of how the processor compares to others in its own line. For example, an Intel Core i3-8145U is superior to the Core i3-8109U because 145 is higher than 109.

Intel’in model isimlerindeki son harf nedir? Örnek: U vs. HQ vs. H vs. K

 • U: Sadece mobil işlemcilerde kullanılır ve daha az enerji harcar.
 • Y: Çok en az enerji harcayan modeldir.
 • T: Masaüstü işlemciler için optimize edilmiştir.  
 • H: Mobil donanımlar için üst seviye performans gösterir.
 • HK: Mobil için üst seviye performans gösterir ama hız aşırtma (overclock) seçeneği ile daha da hızlanabilir. 
 • HQ: 4 çekirdeklidir ve yine mobil donanımlar için üst seviye performans gösterir.  
 • G: Ayrık grafikler içerir. Genellikle laptoplarda yer alır ve ayrı bir GPU bulunur.
 • G1-G7: Entegre grafik performansı için seviyeleri gösterir
 • K: Kilidi açık. Yani işlemciye hız aşırtma (overclock) yaparak hızlandırabilirsiniz.
 • KF: Kilidi açık, entegre grafikler yok. Bu işlemciler de hız aşırtma yapabilir ama entegre grafik bulunmaz.
 • S: Özel sürüm işlemcilerdir. Çok yüksek performanslı donanımlarda yer alırlar.  

Bu harfleri ve modeldeki sayıların anlamını öğrendiğiniz zaman detaylı özelliklerine bile bakmadan Intel marka bir işlemcinin özelliklerini az çok anlayabilirsiniz.

Intel Core i7 vs. i5 vs. i3: Hyper-Threading Özelliği

İşlemcinin hızını fiziksel çekirdekler belirler. Fakat modern işlemcilerde hyper-threading özelliğinin aktif edilmesiyle sanal çekirdeklerle çok daha hızlı işlemciler elde edebilirsiniz.

Hyper-threading sayesinde bir fiziksel çekirdeği iki sanal çekirdek gibi kullanabiliriz. Böylece ikinci çekirdeği aktive etmeden daha az enerji harcayarak aynı anda çeşitli görevleri gerçekleştirebiliriz.

Eğer her iki çekirdek aktif ise ve hyper-threading kullanıyorsa, 4 sanal çekirdeğe sahip olacağımız için çok daha hızlı bir işlemci gücüne kavuşuruz.

Fakat fiziksel çekirdeklerin sanal çekirdeklerden daha hızlı olduğunu belirtelim. Mesela 4 çekirdekli bir işlemci, hyper-threading kullanan iki çekirdekli bir işlemciden daha iyidir.

Eskiden sadece i7 modellerde hyper-threading vardı ama sonraları i3 modellere de bu özellik verildi. Fakat günümüzde bazı yeni model i7 ve i9 işlemcilerde güvenlik gerekçesiyle hyper-threading özelliği bulunmuyor.

Dolayısıyla her işlemci için hyper-threading özelliği var mı yok mu diye kendiniz bakmalısınız. Çünkü Intel bu özelliği kafasına göre bazılarına koyuyor bazılarına koymuyor.

Fakat şundan eminiz: En hızlı i9 serisi hyper-threading özelliğini destekliyor.

Intel Core i7 vs. i5 vs. i3: Turbo Boost Teknolojisi

Günümüzde tüm yeni Intel işlemciler Turbo Boost desteğine sahip.

Turbo Boost özelliği Intel’in tescilli bir teknolojisidir ve yazılımlar gerek duyduğu zaman işlemci hızını akıllı bir şekilde yükseltmeye yarar.

Mesela bir oyun oynarken eğer sistem daha fazla güce ihtiyaç duyarsa, Turbo Boost devreye girerek durumu dengeler.

Büyük boyutlu ağır oyunlar oynayan ve profesyonel video düzenleyici yazılımlar kullanan kişiler için Turbo Boost özelliği oldukça faydalı.

Ama eğer internette gezinecekseniz veya Microsoft Office programlarını kullanacaksanız, Turbo Boost işinize yaramaz.

Intel Core i7 vs. i5 vs. i3: Önbellek Boyutu

İşlemci modelleri arasındaki temel farklardan biri de önbellek boyutudur.

İşlemcinin kendi hafızası olan bu önbellekler tıpkı bir özel RAM gibi davranır.

Yani daha büyük bir önbelleği olan yeni bir işlemci satın almak, bilgisayarınıza yapabileceğiniz en iyi yükseltmelerden biri olacaktır.

Tıpkı RAM gibi, daha büyük bir önbellek her zaman daha iyidir. Çünkü işlemci görevleri yaparken verileri önbellekte tutar ve tekrar eden aynı görevleri yaparken bu önbellekte ne kadar çok görev tutabilirse o kadar hızlı çalışır.

Yeni jenerasyon i3 model işlemciler genellikle 4 ile 12 MB arasında değişen akıllı önbelleğe sahiptir.

i5 serisi 6-20 MB arası önbelleğe sahipken i7 serisi 12-25MB aralığında değişen önbelleğe sahiptir.

Intel Core i9 serisi ise 16 MB ile 30 MB arasında değişen akıllı önbelleğe sahip.

i3 vs. i5 vs. i7 vs. i9 arasında seçim yapmak

İşlemci Fiziksel Çekirdekler Önbellek Boyutu Hyper-Threading Turbo Boost Grafikler Fiyat
Core i3 2/4 4-12MB Evet Evet Düşük Düşük
Core i5 2/4/6/10 4-20MB Seçilen model Evet Orta derece Orta derece
Core i7 4/6/8/12 12-25MB Evet Evet Yüksek Yüksek
Core i9 8/16 16-30MB Evet Evet En İyisi Çok Yüksek

Aşağıda hangi işlemci modelinin hangi amaçlar için iyi olduğunu kısaca maddeler halinde özetledik:

 • Intel Core i3: Başlangıç seviyesinde kullanıcılar içindir. Ekonomik bir tercih. İnternet sitelerinde gezintiye çıkmak, Word-Excel-PowerPoint kullanmak, görüntülü sohbet etmek ve sosyal ağlarda gezinmek için idealdir. Ama profesyonel bilgisayar kullanıcıları ve oyun tutkunları için yanlış bir tercih olur.
 • Intel Core i5: Orta seviye kullanıcılar içindir. Fiyat-performans dengesi arayanlar için ideal bir seçim. Tahsis edilmiş grafik işlemcisi bulunan bir G model yada Q model işlemci alırsanız, oyun oynarken pek sıkıntı yaşamazsınız. Günümüzde çok güçlü bir ekran kartınız varsa, i5 model bir işlemciyle hemen hemen her oyunu rahatlıkla oynarsınız.
 • Intel Core i7: İleri seviye kullanıcılar içindir. Aynı anda birkaç program penceresi açıp işlem yapanlar, ağır oyunları ve ağır programları çalıştıranlar ve beklemeye tahammülü olmayanlar için ideal bir seçim olacaktır.
 • Intel Core i9: Ben kesinlikle en güçlü ve en hızlı işlemciye sahip olmalıyım diyen kullanıcılar içindir.

Intel Core işlemciler arasında hangisini nasıl seçeceğim?

Bu yazıda amacımız yeni bir işlemci satın almak isteyip de i3, i5, i7 ve i9 arasında karar vermekte zorlananlar için temel bir rehber hazırlamaktı.

Fakat tüm bunları anlamış olsanız bile, nihayetinde artık bir karar verme vakti geldi.

Farklı jenerasyona ait işlemciler neredeyse aynı fiyata satıldığı için bunlardan hangisini alacağınıza karar vermelisiniz.

Benim tavsiyem, CPU Boss adlı siteyi ziyaret edin ve karar vermekte zorlandığınız iki işlemci modelini karşılaştırarak detaylı bir analizine ve reytingine bakın.

Eğer jargonu anlamıyorsanız, sadece bu sitedeki reytinglere ve genel tavsiyelere bakabilirsiniz. Hatta jargonu anlasanız bile, CPU Boss sitesi size ihtiyaç duyacağınız tüm detayları göstereceği için mutlaka ziyaret edin derim.

İnsanların büyük bir çoğunluğu Intel Core i9 işlemciye ihtiyaç duymaz

Ultra performansından ötürü Intel Core i9 bizi heyecanlandırsa bile, birçok kullanıcı için bu model gereksiz ve aşırıya kaçmış olur.

Intel aslında bu modeli daha çok profesyonel oyuncular, tasarımcılar, içerik üreticileri ve geliştiriciler için pazarlıyor.

Aslında birçok durumda yeni çıkan bir i7 işlemci, i9 ile aynı görevi görür. Dolayısıyla az önce belirttiğim meslek gruplarından değilseniz, parayı çöpten bulmadıysanız yada aşırı zengin değilseniz, boş yere i9 almayın derim.

Ama çok paranız varsa ve oyun oynamaktan büyük keyif alıyorsanız, Intel Core i9 satın alarak eşsiz bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi