Search
Generic filters

İş sağlığı ve güvenliği ne iş yapar? 2023-2024 Nerede çalışır? Nerelere atanır?

İş sağlığı ve güvenliği bölümü, bir üniversite veya yüksekokulunda verilen bir eğitim programıdır. Bu bölümde öğrenciler, işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuları öğrenirler. Öğrenciler, işyerlerinde meydana gelen iş kazalarını incelemeyi, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri belirlemeyi ve önleyici önlemler almayı öğrenirler. Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği bölümü öğrencileri, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği standartlarını uygulama ve işyerlerinde güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturma konusunda da eğitir.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı, iş yeri dahilinde kimyasal, fiziksel veya biyolojik faktörlerin neden olduğu hastalık ve yaralanmaları ortadan kaldırmak ya da önlemek için prosedürler geliştirmekle sorumludur.

İş sağlığı ve güvenliği bölümü, genellikle üniversitelerin Mühendislik Fakültesi veya İşletme Fakültesi’nde verilir. Bu bölümde öğrenim gören öğrenciler, lisans veya yükseklisans düzeyinde eğitim alabilirler. Lisans düzeyinde eğitim alan öğrenciler, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışabilirler. Yükseklisans düzeyinde eğitim alan öğrenciler ise, iş sağlığı ve güvenliği alanında araştırma yapabilir ve akademik kariyer hedefleyebilirler.

İş sağlığı ve güvenliği, işyerlerinde çalışanların fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik önlemleri almayı hedefleyen bir alandır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işyerlerinde güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak için çalışırlar. Bu nedenle, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, birçok farklı işyerinde ve sektörde çalışabilir.

Örneğin, bir fabrikada, bir inşaat şirketinde, bir perakende mağazasında veya bir hizmet sektöründe çalışabilirler.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanları, işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri belirleyerek, önleyici önlemler alır ve işyerlerinin uygun bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun hale getirilmesini sağlar. Ayrıca, işyerlerinde meydana gelen iş kazalarını inceler ve bunları önlemek için önerilerde bulunurlar.

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
İş Güvenliği Uzmanı 13,000 16,500  30,000
İş Güvenliği Uzman Yardımcısı 10,000 12,000 15,500
Bundan dolayı C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı 2023 yılında yapılan zamlardan sonra en az 13,000 TL, en fazla 30,000 TL’dir. 2023 yılı içerisinde olan değişiklikler sonucu ortalama olarak 16,500 olduğu söyleyebiliriz.

İş sağlığı ve güvenliği mezunları hangi işlerde çalışır?

İş sağlığı ve güvenliği mezunları, birçok farklı işyerinde ve sektörde çalışabilirler. Örneğin, iş sağlığı ve güvenliği mezunları aşağıdaki gibi işlerde çalışabilirler:

  1. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmak: İş sağlığı ve güvenliği mezunları, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri belirleyerek, önleyici önlemler alır ve işyerlerinin uygun bir şekilde iş sağlığı ve güvenliği standartlarına uygun hale getirilmesini sağlar.
  2. Özel güvenlik şirketlerinde güvenlik uzmanı olarak çalışmak: İş sağlığı ve güvenliği mezunları, özel güvenlik şirketlerinde güvenlik uzmanı olarak çalışabilirler. Bu şirketler, çeşitli kurum ve kuruluşlara güvenlik hizmeti verirler ve güvenlik uzmanları, bu kurum ve kuruluşlarda güvenliği sağlamakla sorumludur.
  3. İşyerlerinde iş güvenliği ve sağlık teknisyeni olarak çalışmak: İş sağlığı ve güvenliği mezunları, işyerlerinde iş güvenliği ve sağlık teknisyeni olarak çalışabilirler. Bu pozisyonlarda, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili cihazların ve ekipmanların kontrolünü yaparlar ve işyerlerinde meydana gelen iş kazalarını incelerler.
  4. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği koordinatörü olarak çalışmak: İş sağlığı ve güvenliği mezunları, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği koordinatörü olarak çalışabilirler. Bu pozisyonlarda, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri belirleyerek, önleyici önlemler alır.

2 yıllık iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları ne iş yapar?
İş sağlığı ve güvenliği iş bulabilir mi?
İş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunları nerelerde çalışır?
İş sağlığı ve güvenliği günde kaç saat çalışır?
İş sağlığı ve güvenliği hangi dersler var?
İş sağlığı ve güvenliği atama var mi?
İş sağlığı ve güvenliği staj nerede yapılır?
İSG kursu almadan sınava girebilir mi?

İş Sağlığı ve Güvenliği önü açık mı
İs Sağlığı ve Güvenliği maaş
İs Sağlığı ve Güvenliği is İlanları
İs Sağlığı ve Güvenliği Sertifikası
İş Sağlığı ve Güvenliği ataması var mı
İs Sağlığı ve Güvenliği DGS Bölümleri
İş Sağlığı ve Güvenliği iş imkanları
İş sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir