İŞKUR Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

2023 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik ödeneğine yüzde kaç zam yapıldı?

İŞKUR ile işe girdim maaşı ne zaman yatar?

Başvuruların sonuçlandırılması işsizlik ödeneği için ayın sonuna kadar devam eder. Ayrıca İşsizlik ödeneği, her ayın beşinci gününde aylık olarak işsizlere ödenir.

Işkur’dan işe girenlerin maaşını kim öder?

Bu programda personelin asgari ücreti İşkur tarafından Halkbank’a yatırılır ve personel, kimliği ile herhangi bir Halkbank şubesinde maaşını tahsil edebilir.

Işkur’dan kaç kez işe girilir?

Mesleki eğitim kursları veya işbaşı eğitim programlarından her bir kişi en fazla iki kere yararlanabilir ve kişilerin kurslar ve programlardan toplam yararlanma sayısı üçten fazla olamaz.

İŞKUR kaç ay maaş veriyor?

TYP işe girenlerin ne kadar maaş alabilecekleri? İşkur tarafından yürütülen aktif iş gücü programları doğrultusunda, TYP aracılığı ile iş bulunarak, kısa dönemli maddi kazanç sağlanabilmektedir. TYP kapsamında işe giren kişiler, sigortalı olarak 9 ay boyunca çalışma imkanı elde edebilir ve net asgari ücret tutarında bir maaş alabilirler.

İŞKUR ile işe giren kaç ay çalışıyor?

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerinde en fazla 6 ay iken, diğer sektörlerde en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır. Geleceğin meslekleri olarak tanımlanabilecek işbaşı eğitim programlarında ise program süresi en çok 9 ay sürebilir.

İŞKUR çalışanı işten çıkabilir mi?

İŞKUR tarafından düzenlenen toplum yararına program veya işbaşı eğitim programı kapsamında çalışan kişiler, programın süresi tamamlanmadan, mazeretsiz olarak işten ayrılamazlar. Yani işlerini bırakamazlar.

İŞKUR kaç günlük maaş veriyor?

İş arayan kişilere günlük 211,55 TL, öğrencilere 158,66 TL, işsizlik ödeneği alanlara 105,78 TL, geleceğin meslekleri olarak tanımlanan programlarda katılımcılara günlük 232,71 TL cep harçlığı ödenmektedir.

İŞKUR parayı nereye yatırıyor?

Her ayın 5’ine kadar İŞKUR tarafından maaşlar PTT’de adınıza yatırılır. İşte almanız için ise sadece T.C. nüfus cüzdanınızla herhangi bir PTT şubesine giderek çekebilirsiniz

2023 [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşları ne kadar oldu? [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] ayda kaç para kazanıyor?


2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2023 yılında en düşük işsizlik maaşı 3 bin 48 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 7 bin 885 lira olarak ödenecek.

İŞSİZLİK MAAŞI NE ZAMAN YATAR?

İşsizlik ödeneği, Türkiye’de sigortalı işsizlere verilen bir yardımdır. Bu ödenek, işsiz bir kişinin iş bulana kadar geçimini sağlamasına yardımcı olur. İşsizlik ödeneği başvuruları, başvuru yapılan ayın sonuna kadar sonuçlandırılır ve her ayın beşinde aylık olarak ödenir. Ödeme tarihini öne çekme yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’ndadır. Ödemeler, banka hesap numaraları (IBAN) aracılığıyla yapılır, ancak eksik veya hatalı bildirilen hesap numaraları durumunda en yakın PTTBank aracılığı ile yapılır.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANIR?

İşsizlik maaşı, Türkiye’de sigortalı işsizlerin geçimlerini sağlamaya yönelik bir yardımdır. İşsizlik maaşından yararlanmak için aşağıdaki şartların bir veya daha fazlasının yerine getirilmesi gerekir:

  1. Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak
  2. Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
  3. Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak
  4. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Bu şartların yerine getirilmesi halinde, sigortalı işsizler İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşından yararlanabilirler. Bu maaş, işsiz bir kişinin iş bulana kadar geçimini sağlamasına yardımcı olur.


Asgari ücrete gelen zamlar işsizlik maaşına da yansıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı zammın ardından yeni asgari ücret tutarı da 8.506 TL’ye çıktı. Bu kapsamda işsizlik maaşlarına da zam geldi. Böylelikle 2023 yılında En düşük brüt ücretin yüzde 40’ına tekabül eden işsizlik maaşı tutarı 2568,75 TL’den 3.981,56 liraya yükseldi.  En yüksek brüt ücretin yüzde 80’ine tekabül eden işsizlik maaşı tutarı ise 5.137,51 liradan 7.963,14 liraya çıktı.
İş arayan statüsündeki katılımcılara günlük 211,55 TL, öğrencilere 158,66 TL, işsizlik ödeneği alanlara günlük 105,78 TL, Geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 232,71 TL cep harçlığı ödenmektedir. 

(*) Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemeyeceği için işsize ödenecek aylık işsizlik ödeneği bu şekilde hesaplanmıştır.

2023 yılında asgari ücret 8.500 TL dir.

İşsizlik maaşı hesaplama 2022 – Temmuz zammıyla İşsizlik maaşı ne kadar, kaç TL oldu?

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek yüzde 55’lik asgari ücret zammına göre güncellenmiştir.

2023 İşbaşı Eğitim Programı Maaş Tablosu

İŞ ARAYAN 211,71 TL
ÖĞRENCİ 190,16 TL
İŞSİZLİK MAAŞI ALAN 126,79 TL

Katılımcının iş yerinde haftada 6 ve ayda 26 gün çalışması halinde net asgari ücret tutarı  8,500 TL banka hesabına yatırılacaktır.

2023 yılı için en güncel [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nedir, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nasıl olunur, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] olma şartları ve [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm mesleklerin maaşını görmek için tıklayınız

2022 Temmuz işsizlik maaşı ne kadar?
Işkur temmuz ayı maaşları ne zaman yatacak?
2022 işsizlik maaşı kaç ay alınır?
Işkur üzerinden çalışan ne kadar maaş alır?
İŞKUR maaşları neler?
İŞKUR maaşları sorgulama işlemleri nasıl yapılır?
İŞKUR maaşları ne kadar?
İŞKUR maaşları ne zaman yatar?
İŞKUR sigorta primi ödüyor mu?
İŞKUR’dan işe girenler maaş ödemesini nereden alıyor?
İŞKUR’dan işe girenlerin sigortası nasıl karşılanıyor?


Yayımlandı

kategorisi