İşlemci Takip Programı Sıcaklık, Yük, Fan ve Çekirdek Hızı İzleme

Windows bilgisayarlarda CPU denilen işlemcinin değerlerini takip etmek kullanım ömrü ve bilgisayarın sağlıklı çalışması açısından önem taşır.

Örneğin normal zamanlarda 50 derece ve altı gayet iyiyken, özellikle oyun oynarken veya yazın büyük boyutlu programları çalıştırırken 80 derecelere ulaşabilir. Bu anlarda dikkatle takip edilmelidir.

Ama 90 ve üzeri dereceyi gördüğü zaman bilgisayarınız saçmalamaya başlayabilir hatta kendisini korumaya alarak kapanabilir.

Birçok kasa, güç kaynağı ve işlemci soğutucusu üreten NZXT firması kendi ürünlerinin takibini yapabilmeniz için CAM isimli ücretsiz programı üretti. Resmi sayfalarında dünyanın en iyi bilgisayar izleme/takip programı olduğunu iddia ediyorlar.

Ama tüm işlemci markalarında sorunsuz ve gayet iyi bir şekilde çalışmaktadır.

Programın ana penceresi yukarıdaki resimde görülmektedir. Burada

Load bize işlemci yükünü gösterir, Temperature bize işlemci ısısını gösterir, Clock Speed bize çekirdek hızını gösterir ve Fan Speed bize fan hızını gösterir.

CAM programı siz bir oyunu çalıştırdığınız zaman otomatik olarak çalışır ve işlemcinin anlık olarak sağlık durumunu size gösterir.

Fakat aslında bu program sadece işlemci değil ekran kartı, ram bellek, ağ ve depolama cihazları (harddisk, ssd) ile alakalı detaylı bilgiler de sunuyor. Aşağıdaki resimde görebilirisniz.

CAM programını resmi sitesi üzerinden bedava indirmek için BURAYA tıklayınız.


Yayımlandı