Search
Generic filters

Kamu İşçi Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Kamu Işçisi Kayıpları Karşılayacak Bir Zam Istiyor - Evrensel

Kamu hizmetlerinde çalışan kişilere kamu personeli denir. Bu kişiler devlet kurumlarında veya kamu hizmetleri sunan kuruluşlarda çalışırlar. Kamu personeli olmak için belirli şartlar aranır.

Örneğin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, belirli öğrenim seviyesine sahip olmak, suçtan hüküm giymemiş olmak gibi.

Ayrıca, başvuru yapılan kurumun istediği ek şartlar da olabilir. Her yıl çeşitli kadrolar için kamu personeli alımı yapılır. Bu süreçte adayların güvenlik soruşturması yapılır ve erkek adayların askerlikle ilişkisi de incelenir.

Kamu personeli, kamu adına hizmet veren ve devlet güvencesinde olan kişilere verilen bir isimdir. Kamu personeli olan kişiler farklı statülerde yer alabilir. Hukuki statüsü farklı olan bu kişiler genel olarak kamu personeli olarak adlandırılır. Yani kamu personeli olan kişiler farklı görevler yapabilirler. Başka bir deyişle kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kişilere kamu personeli adı verildiği görülmektedir.

Kamu Personeli Nasıl Olunur? 

Kamu personeli olmak isteyen kişiler için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu belirli şartların birçoğu genel şartlar olarak bilinir. Ancak bazı kurumlar kamu personeli alımı yaparken kpss şartı veya başka özel bir şart isteyebilir. Bundan dolayı kamu personeli olacak kişilerin başvuru yaptıkları kadronun şartlarını takip etmeleri gerekir.

Kamu personeli olmak için genel şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak,
  • Başvuru yapılacak kurumun belirlediği öğrenim ve mezuniyet seviyesine sahip olmak,
  • Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

Her sene çeşitli kadrolar için kamu personeli alımları yapılmaktadır. Kamu personeli olmak için başvuru yapıldığı zaman güvenlik soruşturması da yapılmaktadır. Bu soruşturmanın olumlu olması gerekmektedir. Ayrıca erkek adayların askerlikle ilişkisi olmaması gerekmektedir.

2023 Kamu İşçi maaşları ne kadar oldu? Kamu İşçi ayda kaç para kazanıyor?


  • Ocak 2023’de kamu işçilerinin maaşları asgari ücret olan minimum 10.965 TL’ye yükseltildi.
  • Bu kişilerin maaşına tediye ücreti de ekleniyor.
  • Kamuda asgari ücretle çalışan bir işçinin 52 günlük en düşük ikramiyesi 11.000 TL civarındadır. Asgari ücretli bir işçinin 13 günlük ikramiyesi 2.800 TL civarındadır.
  • Ayrıca çalışmayan eş yardımı ve çocuk yardımı maaşa dahil edilmemiştir.

2023 yılı için en güncel Kamu İşçi maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak Kamu İşçi nedir, Kamu İşçi nasıl olunur, Kamu İşçi olma şartları ve Kamu İşçi görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere Kamu İşçi maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir