Search
Generic filters

Kekik yağı nasıl kullanılır? 2023

Kekik Yağı Uygun Fiyatlar Ve Hızlı Kargo Ile Satın Al | Nazlıköy

Kekik yağı, hem dahili hem de harici olarak kullanılabilen, sağlık açısından birçok faydası olan bir bitkisel üründür.

Kekik yağı, cildinizi tonik olarak sürerek, bir bardak ılık suya damlatarak içebilir, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda buruna çekerek, pişmiş yemeklerle ekleyerek, saç diplerine masaj yaparak, sprey şeklinde ev içi haşereleri uzaklaştırmak için kullanabilirsiniz.

Ayrıca cilt hastalıklarına özellikle egzama, sedef, mantar gibi problemli bölgelere sürülerek kullanabilirsiniz.

Ancak, ürünlerin dikkatli kullanılması gerektiğinden, cildinizde tahriş ya da alerjiye neden olabileceği için öncelikle cildin belirli bir bölgesinde denenmelidir.

Yoğun bir yapısı olduğu için seyreltilerek kullanılması tavsiye edilmektedir ve uzun süreli kullanımda demir eksikliği ortaya çıkabilmektedir.

Kronik hastalığı olanlar, hamileler, emziren kadınlar ve çocuklar için mutlaka doktor tavsiyesine başvurulmalıdır.

Kekik Yağı Hangi Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olur?

Kekik yağı, karvakrol adlı etken maddesi gibi bileşenleri içerir ve bu bileşenler vücutta iltihap, bakteri ve virüslere karşı güçlü bir savunma sistemi oluşmasını sağlar.

Bu nedenle, kekik yağı özellikle soğuk algınlığı, grip, mantar, egzama, idrar yolu enfeksiyonları, koronavirüs tipi hastalıklardan korunmaya ve sindirim sistemi düzenlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, kaynar suya damlatılarak solunum yollarını açmak, virüs ve bakterileri yok etmek ve semptomları hafifletmek için buharını solumak da faydalı olabilir. Kekik yağının kullanımından önce, kişisel ihtiyaçlarınız ve sağlık durumunuz ile ilgili bir uzmanın görüşünü almanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir