Search
Generic filters

Keten tohumu nasıl kullanılır? 2023 En güncel bilgiler

Yoğurtlu Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır? - Yemek.com

Keten tohumu genellikle yemeğe ya da içeceklere ek olarak tüketilir. Örneğin yoğurt, smoothie gibi. Evinizde öğütücünüz varsa, keten tohumunu öğüterek hamur işlerinize ve çorbalarınıza katabilirsiniz.

Ancak öğütülmüş keten tohumunun 24 saat içinde tüketilmesi önerilir. Aksi halde öğütülmüş keten tohumunda toksinler oluşabilir ve bu vücutta zararlı etkilere sebep olabilir.

Keten Tohumu En Faydalı Nasıl Kullanılır?

Keten tohumunu tüketmek için öğütmek daha iyi bir seçenek olabilir. Tane halinde tüketilmesi sindirimi zorlaştırabilir ve emilimini azaltabilir.

Öğüterek tüketmeniz faydalarının daha fazla yararlanmanızı sağlar. Keten tohumu çayı olarak içebilirsiniz. Örneğin, suyunu kaynatın ve içine keten tohumu ve kabuklu tarçın ekleyin.

5 dakika kadar demlendirin ve tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz. Ancak, çayın soğumasını beklemeniz gerekir, çünkü yüksek sıcaklıkta balın faydalı enzimleri zarar görebilir.

Keten tohumu ve yoğurt, günlük ihtiyacınız olan omega-3 ve protein için harika bir ara öğündür. Ayrıca salatalarınıza ekleyebilirsiniz veya smoothie tariflerinize ekleyebilirsiniz.

Keten tohumunu yağ olarak da tüketebilirsiniz ancak lif kaybı olması nedeniyle faydaları tam olarak elde edemeyebilirsiniz.

Keten Tohumlu Smoothie - Dr. Halit Yerebakan

Keten Tohumunu Yoğurt İle Tüketme Yöntemi

Keten tohumunun sağlıklı bir şekilde tüketilmesi için yemeklerden önce, yani aç karnına tüketmek daha uygun olabilir.

Keten tohumu yoğurt karışımı hazırlayarak günde 2 kez tüketebilirsiniz. Chia tohumu, çörek otu gibi diğer malzemelerle de karıştırıp hazırlayabilirsiniz. Bu karışım, diyetisyenler tarafından göbek eriten diyet listelerinde önerilen bir tariftir.

Keten tohumunun filizlendirilmesi de bir diğer tüketim yöntemidir. Filizlendirilmiş keten tohumlarını yoğurt ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca meyve ilave ederek, örneğin ananas, çilek gibi tatlandırma yapabilirsiniz.

Keten Tohumu Günde Ne Kadar Yenilmeli? En çok ve en az ne kadar tüketilmeli?

Keten tohumu çok yüksek besin değerlerine sahip bir yiyecek olmasına rağmen, aşırı tüketimi sindirim problemlerine neden olabilir. 1 kaşık keten tohumda yaklaşık 2 gram lif bulunur.

Lif, sağlıklı bir madde olsa da fazla miktarda tüketilirse ishal, şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, günlük keten tohumu tüketiminizi 4-5 yemek kaşığı ile sınırlamanız daha sağlıklı olacaktır.

Zayıflamak için keten tohumu yenir mi?

Keten tohumu, doğrudan kilo vermenizi sağlamasa da, içeriğindeki maddeler sayesinde iştahınızı azaltarak gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlar.

Bir yemek kaşığı için 38 kcal olan keten tohumu, lif açısından oldukça zengindir ve uzun süre sindirilir, bu da tokluk süresini uzatır. Aynı zamanda, kan şekerini dengede tutar ve insülin salgısını azaltır. Omega-3 içeriği ile de tokluk arasındaki ilişkiyi ortaya koyan çalışmalar mevcuttur.

Glucomannan içeriği ile de kabızlık önleyici olarak kullanılabilir. Metabolizma hızını arttırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur ve kilo kaybını destekler.

Ayrıca viskoz lifleri açısından en zengin besinler arasındadır ve atıştırma ihtiyacını azaltır. Bu nedenle, keten tohumu kilo verme sürecinde oldukça faydalı bir yiyecektir.

Keten Tohumu Kısaca Nedir İşe Yarar?

Keten tohumu, B12 ve omega-3 içeriği yüksek olan bitkisel bir besindir. Bu nedenle veganlar için beslenme programlarına eklemekte faydalıdır. Tüketilmesiyle kabızlık giderilir ve sabah kahvaltısında tüketilirse bol su içerek bağırsakların hareketlenmesine katkıda bulunur. Ayrıca tekstil sektöründe kumaşların üretiminde kullanılır ve hayvan yemi olarak da kullanılır. Saçları güçlendirir ve cildi gençleştirir.

  1. Keten tohumu, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak görülür çünkü içeriğinde bol miktarda vitamin, mineral, lif ve antioksidan bulunur.
  2. Özellikle B12 ve omega-3 açısından zengindir. Bu nedenle vegan beslenenlerin diyetlerine eklemelerinde fayda vardır.
  3. Ayrıca, yüksek lif içeriği sayesinde kabızlığın önlenmesine, kemik sağlığının gelişmesine, sinir sağlığının korunmasına, kanser riskinin azaltılmasına ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  4. Sivilcelerin azalmasını sağlar ve iltihaplı cilt alanlarının tedavisinde etkilidir.
  5. Ayrıca, bağırsakların sağlıklı çalışmasına destek olur ve enflamasyonla mücadeleye katkıda bulunur.

Aşağıdakine benzer soruların cevaplarını yukarıdaki makalede bulabilirsiniz:

Keten tohumu en faydalı nasıl kullanılır?
Keten tohumu direk yenir mi?
Keten tohumu Ogutulmeden yenir mi?
Keten tohumu yoğurtla yenirse ne olur?
Keten tohumu nasıl kullanılır zayıflamak için
Gece yatmadan önce keten tohumu
Keten tohumu nasıl KULLANILIR İbrahim Saraçoğlu
Keten tohumu kullananların yorumları
Öğütülmüş keten tohumu nasıl kullanılır
Günde 1 kaşık keten tohumu
Keten tohumu ne kadar tüketilmeli
Keten tohumu yoğurtla nasıl yenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir