Komando Nasıl Olunur? 2024-2025 Güncel Bilgiler

Komando Nasıl Olunur?

Komando, düşman gerisinde icra edilen özel harekat görevlerini yerine getirmek üzere yetiştirilmiş, yüksek seviyede fiziki ve psikolojik dayanıklılığa sahip askerdir. Komando olmak, bilgi, beceri ve özveri gerektiren bir süreçtir.

Komando Olma Şartları

Komando olmak için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir:

 • T.C. vatandaşı olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış olmak veya muaf olmak
 • Sağlık yönünden görevini yapmaya engel bir durumu olmamak
 • Adli sicil kaydının temiz olması

Komando Olma Yolları

Komando olmak için iki yol vardır:

 • Piyade Komando Okulu’ndan mezun olmak
 • **Yedek Astsubay olarak görev yapmak ve komando ihtisas kursuna katılmak

Piyade Komando Okulu’ndan Mezun Olmak

Piyade Komando Okulu’ndan mezun olmak için, öncelikle ÖSYM tarafından düzenlenen YKS’ye (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) girmeniz ve Piyade Komando Okulları için ayrılan kontenjana yerleşmeniz gerekir. Piyade Komando Okulu’na yerleşen adaylar, 6 aylık bir eğitim sürecine tabi tutulurlar. Bu eğitim sürecinde adaylar, temel askerlik eğitimi, özel harekat eğitimi ve komando eğitimi alırlar.

Yedek Astsubay Olarak Görev Yapmak ve Komando İhtisas Kursuna Katılmak

Yedek Astsubay olarak görev yapmak ve komando ihtisas kursuna katılmak için, öncelikle ÖSYM tarafından düzenlenen YKS’ye girmeniz ve Yedek Astsubay Temin Sınavı’na (YSTS) girmeye hak kazanmanız gerekir. YSTS’de başarılı olan adaylar, 12 aylık bir eğitim sürecine tabi tutulurlar. Bu eğitim sürecinde adaylar, askeri bilimler ve temel askerlik eğitimi alırlar. Eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, yedek astsubay olarak vatani görevlerini yerine getirirler. Yedek astsubay olarak görev yapan adaylar, komando ihtisas kursuna başvurabilirler. Komando ihtisas kursu, 12 hafta sürer.

Komando Eğitimi

Komando eğitimi, fiziksel ve psikolojik olarak zorlu bir eğitimdir. Eğitim, temel askerlik eğitimi, özel harekat eğitimi ve komando eğitimi olmak üzere üç aşamadan oluşur.

Temel Askerlik Eğitimi

Temel askerlik eğitimi, tüm askerlerin alması gereken temel eğitimi kapsar. Bu eğitimde adaylara, silah bilgisi, atış, taktik, harp silahları ve araçları, ilk yardım, askeri disiplin gibi konularda eğitim verilir.

Özel Harekat Eğitimi

Özel harekat eğitimi, terörle mücadele ve diğer özel harekat görevleri için gerekli olan bilgi ve becerileri kazandırmayı amaçlar. Bu eğitimde adaylara, yakın dövüş, bomba imha, dağcılık, serbest paraşüt, keskin nişancılık, mayın ve el yapımı patlayıcılar eğitimi gibi konularda eğitim verilir.

Komando Eğitimi

Komando eğitimi, özel harekat eğitiminin devamı niteliğindedir. Bu eğitimde adaylara, düşman gerisinde icra edilen özel harekat görevleri için gerekli olan bilgi ve beceriler kazandırılır. Bu eğitimde adaylara, gece harekatı, sızma, keşif, sabotaj, baskın gibi konularda eğitim verilir.

Komando Kariyer Fırsatları

Komandolar, Kara Kuvvetleri’nde çeşitli birliklerde görev yapabilirler. Komandolar, görev süreleri boyunca çeşitli eğitimlere tabi tutulurlar. Komandoluk süresini başarıyla tamamlayan adaylar, kıdemli komando rütbesine terfi ederler.

Komando Olmak İçin Tavsiyeler

 • Fiziki ve psikolojik olarak kendinizi hazırlayın.
 • Askerlik mesleğini seviyorsanız komandoluk sizin için iyi bir kariyer seçeneği olabilir.

Komando Nasıl Olunur? Soruları

 • Komando olmak için hangi şartlar aranır?
 • Komando olmak için hangi yollardan gidilebilir?
 • Komando olma süreci nasıldır?
 • Komando olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu sorulara cevap olarak, bu makalede komando olmanın tüm aşamalarını detaylı olarak anlattım. Umarım bu bilgiler, komando olmak isteyenler için faydalı olur.


Yayımlandı

kategorisi