Search
Generic filters

Kuaför Nedir, Ne İş Yapar? Nasıl olunur? Kuaför Maaşları

The Ultimate Guide To Becoming A Hairdresser - Ici

Kuaför kimdir, kime denir ve ne iş yapar kısaca maddeler halinde bakalım:

 1. Kuaförler, saç ve sakal kesimi, şekillendirilmesi, yıkanması, bakımı ve boyanması gibi işlemleri yaparlar.
 2. Aynı zamanda kozmetik ve güzellik konularında eğitim alırlar ve bu konulara ilişkin gelişmeleri takip ederek doğru şekilde uygularlar.
 3. Kuaförler, aldıkları eğitim ve tecrübe ile saç kesimi, şekillendirilmesi, bakımı ve renklendirilmesi konusunda müşterilerin taleplerini yerine getirirler.
 4. Kuaförler, kişisel bakım konularında müşterilerine doğru bilgiler sunar ve onlara yardımcı olurlar.
 5. Kuaförler, mesleklerini gerçekleştirirken temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmelidirler.
 6. Kuaför olmak için, ortaöğretim eğitiminin tamamlanmasının ardından meslek liselerinin ilgili bölümlerinde, üniversitelerdeki ilgili programlarda ya da İŞKUR Mesleki Eğitim Kursları, Halk Eğitim Merkezleri ile Akşam Sanat Okulları’ndan eğitim alınabilir.
 7. Kuaför olmak için gereken belgeler arasında Millî Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalar da yer alır.

KUAFÖR KELİMESİ NE DEMEK? KUAFÖR KELİMESİ TDK ANLAMI

 1. Dilimizde sıkça duyduğumuz kuaför kelimesi Fransızca kökenlidir.
 2. TDK’nın tanımına göre, kuaför kelimesi kadın berberi, erkek berberi ve güzellik salonu anlamlarına gelmektedir.

Kuaför Nasıl Olunur?

 • Kuaför olmak isteyenler, ilk adım olarak Anadolu Meslek Liseleri, Meslek Liseleri, Kız Meslek Liseleri ve Çok Programlı Liselerin Kuaförlük ve Cilt Bakımı bölümlerinden mezun olabilirler.
 • İkinci adım olarak, önlisans (iki yıllık) düzeyinde eğitim veren Saç Bakımı ve Güzellik Uzmanlığı bölümlerine YGS ile kayıt olunabilir.
 • Ayrıca, özel olarak açılmış kuaförlük kurslarına katılıp, gerekli sertifikaları alarak ve Meslek ve Halk Eğitim Merkezleri’nde kurslara katılarak da kuaför olunabilir.
 • Eğitimini tamamlayan kuaförler, kendi iş yerlerini açmak istediklerinde Berberler ve Kuaförler Odası’na kayıt yaptırmak zorundadırlar.
 • Kayıt için Ustalık Belgesi ve vergi levhası gereklidir. Ustalık belgesi için Çıraklık Eğitim Merkezleri’nde yapılan ustalık sınavını kazanmak gereklidir.
 • Kuaförler, kendi iş yerlerini açmadan önce bağlı oldukları belediyeden izinler almaları gerekmektedir.
 • Saç bakımı, cilt bakımı, makyaj, sağlık bilgisi gibi derslerin verildiği Saç Bakımı ve Güzellik Uzmanlığı bölümü, önlisans seviyesinde kuaför olmak isteyenlere eğitim vermektedir.

Kuaförlük Mesleğini Tanıyalım

Hairdressers [What Europe Does For You]

KUAFÖRLÜK MESLEĞİ HAKKINDA BİLGİLER

KUAFÖR KAVRAMI

Kuaför, kişilerin saç bakımını yapan, kesen, biçimlendiren, boyayan ve günün moda akımlarına uygun şekilde saç stilini belirleyen kişidir. Fransızca kökenli olan “kuaför” kelimesi Türkçe’ye geçmiştir.

GÖREVLERİ

Kuaförlerin temel görevleri arasında, müşteri karşılama ve saç bakımını yapma yer almaktadır. Bu kapsamda, saçları yıkama, kesme, fön çekme, boyama, perma uygulama, saç şekillendirme gibi işlemler yapılır. Ayrıca, özel günlerde saça şekil verme ve aksesuarlarla süsleme işlemleri de gerçekleştirilir.

MESLEKİ ÖZELLİKLER

Bayan berberi (kuaför) olmak isteyenlerin, işin gerektirdiği özelliklere sahip olmaları gerekir. Bu özellikler arasında, estetik görüşe sahip, kimyasal maddelere karşı alerjisi olmayan, renkleri ayırt edebilen, müşterilerin ihtiyaçlarına karşı anlayışlı, sabırlı, insanlarla iyi iletişim kurabilen ve güler yüzlü olmak yer almaktadır. Ayrıca, uzun süre ayakta durabilen ve ellerini ustalıkla kullanabilen bedensel özelliklere sahip olmak da önemlidir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Kuaförler, kapalı ortamlarda, yoğun bir şekilde ve sürekli ayakta çalışırlar. Fön makinesinin çalışmasından dolayı gürültülü bir ortamda çalışırlar ve boyama maddeleri nedeniyle elleri daima boyalıdır. Değişik insanların gelip gittiği kuaför salonları, değişiklikten hoşlananlar için çekici bir ortam olabilir. Kuaförlerin esas işi saçlarla ilgilidir ve bunu müşteri ve diğer çalışanlarla oldukça yoğun sözel etkileşim halinde yaparlar.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu meslek dalında yetişmiş kişiler, genellikle kendi işlerini açtıkları için işsiz kalma olasılıkları çok düşüktür. Ayrıca büyük otellerde de çalışma imkanları mevcuttur. Kuaförler, iyi bir gelir elde etmek ve çalışma fırsatlarını artırmak için sektördeki değişiklikleri takip ederek kendilerini sürekli güncellemelidirler, çünkü teknoloji ve moda sürekli olarak ilerlemektedir.

MESLEK EĞİTİMİNİN GEREKLİ KOŞULLARI

Bu meslekte çıraklık eğitimine başlamak için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır:

 • İlköğretim okulu mezunu olmak
 • 14 yaşını doldurmuş ve 19 yaşından gün almamış olmak. Ancak daha önce mesleki eğitim almamış olanlar, yaşlarına ve eğitim seviyelerine uygun olarak düzenlenen mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine başlayabilirler.
 • Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.

KUAFÖR MAAŞLARI 2023

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Berber 17.770  22.210  50.380 
Kuaför Kalfası 10.180  12.720  19.220

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir