Laptop Kurtarma Tuşları (Modellere Göre Fabrika Ayarlarına Döndürme Kısayolları)

Laptopların işletim sistemlerinde sorun çıktığı zaman boşuna tamirciye götürüp 100 lira vererek format attırmayın. Çünkü zaten tüm laptopların recovery denilen bir kurtarma modu vardır ve laptop açılırken klavye kısayol tuşlarıyla kurtarma yaparak cihazı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Üstelik bu şekilde sürücü yükleme veya uyumsuzluk dahil pek çok sorundan kurtulur ayrıca zamandan, enerjiden ve paradan tasarruf etmiş olursunuz.

Acer Laptop Kurtarma Modu Tuşu:  Bilgisayar açılırken “Alt” ve “F10” tuşlarına birlikte basın eğer bu olmazsa sadece F10’a basın. Kurtarma ekranı gelince “Restore to Factory Default Settings” seçeneğini seçerek ilerleyin.

Asus Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC’yi açarken Asus logosu ekrana gelince F9 tuşuna basın ve açılan ekranda Enter tuşu ile Windows Setup seçeneğini ve dil ayarlarını seçerek ilerleyin.

Benq Laptop Kurtarma Modu Tuşu: Laptop açılma esnasında F11 tuşuna birkaç defa basıp çekin.

Casper Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC açılıyorken F11 tuşuna birkaç defa basıp çekin.

Dell Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC açılma esnasında Dell logosunu görür görmez “Ctrl” + “F11” tuşlarına birlikte basın. Açılan ekranda Restore diyerek ilerleyin.

EI Systems Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC açılıyorken F10’a birkaç defa basıp çekin.

Exper Laptop Kurtarma Modu Tuşu: Bilgisayarı açarken F8 tuşuna sürekli basın.

HP/Compaq Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC açılma esnasında HP logosunu görür görmez F10 veya F11 tuşuna birkaç defa basıp çekin. Ama yeni bir model aldıysanız ESC tuşuna basılı tutarak F10 yada F11’e basın.

MSI Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC’yi açarken MSI logosunu görür görmez F3’e bir süre basılı tutun.

Packard Bell Laptop Kurtarma Modu Tuşu: Bilgisayarı açarken Packard Bell logosunu görünce F11 tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun.

Toshiba Laptop Kurtarma Modu Tuşu: Açılıyorken “F8” tuşuna basın ve açılan ekranda “Repair your computer” seçeneğine tıklayarak devam edin.

Lenovo Laptop Kurtarma Modu Tuşu:  Bilgisayar açılıyorken F11’e basın. İşe yaramazsa F12’ye basmayı deneyin.

LG Laptop Kurtarma Modu Tuşu: PC’yi açarken F11’e basın.

Samsung Laptop Kurtarma Modu Tuşu:  PC’yi açarken F4 tuşuna birkaç defa basıp çekin ve açılan ekranda geri yüklemeye tıklayarak devam edin.

Sony Vaio Laptop Kurtarma Modu Tuşu:  PC’yi açarken F10’a basın.

Vestel Laptop Kurtarma Modu Tuşu:  Bilgisayarı açarken “F8” yada “F10” o da olmazsa “F11” tuşuna basmayı deneyin.


Yayımlandı