Search
Generic filters

LDH nedir? LDH düşük ve yüksek çıkarsa ne olur?

Ldh Nedir, Kaç Olmalıdır? Ldh Yüksekliği Ve Düşüklüğü Neden Olur? - Sağlık  Haberleri

Laktat dehidrogenaz (LDH) adı verilen enzim, vücutta hemen her hücrede ve dokuda bulunur ve temel amacı vücutta bulunan şekerden enerji üretmektir. Bu enzim, kalp, karaciğer, akciğer ve kaslarda yüksek miktarda bulunur ve bu nedenle bu organlardaki hastalıkların araştırılmasında sıklıkla kullanılır.

LDH enziminin total aktivitesinin yüksekliği, vücutta doku hasarlanması ya da hücre yıkımının varlığını gösterir. Bu, oluşan hasar ya da yıkım sırasında hücrelerden salınan LDH enziminin kana karışmasına neden olur. LDH enzim yüksekliği, total LDH olarak veya LDH izoenzimleri olarak ölçülür.

Total LDH ölçümü, beş farklı laktat dehidrogenaz enziminin tümünün ölçülmesidir. LDH izoenzimleri, LDH enziminin farklı moleküler varyasyonları olan LDH-1, LDH-2, LDH-3, LDH-4 ve LDH-5’tir ve bu enzimler vücuttaki farklı dokularda yüksek miktarda bulunur.

LDH yüksekliği, gebeliklerde, egzersizler sonrası ve çeşitli rahatsızlıkların varlığında da ortaya çıkabilir. LDH yüksekliğinin tespit edilmesi ve nedenlerinin araştırılması, doku hasarlanması ve hücre yıkımının önlenmesi ve gerekli tedavinin verilmesi açısından önemlidir.

LDH ölçümlerinin yanı sıra, klinik öykü ve fizik muayene, laboratuvar testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri de kullanılarak hastalığın tespiti ve tedavisi planlanır.

LDH için normal değer kaçtır? Normal değer aralığı kaç olmalıdır?

LDH seviyesi, laboratuvarda kişinin kolundan alınan kan numunesi ile ölçülür ve yaş ve cinsiyete göre farklılık gösterir.

LDH referans değerleri ya da normal LDH değerleri aşağıdaki gibidir: 0-1 ay arası için 225-600 U/L, 1-12 ay arası için 100-400 U/L, 1-3 yaş arası için 100-300 U/L, 4-18 yaş arası için 100-250 U/L, yetişkin kadınlar için 90-220 U/L ve yetişkin erkekler için 90-240 U/L olarak belirlenmiştir. Bu değerler, sağlıklı bir kişinin LDH seviyesi için düşünülebilir.

LDH yüksek çıkarsa ne olur?

Total LDH testi, farklı LDH izoenzimlerinin düzeylerini ölçer ve bunların yüksek olması, bir hastalığın varlığını gösterebilir ya da hücre ve doku hasarının bir sonucu olabilir.

LDH yüksekliğinin nedenleri arasında, kanser türleri, inme ve serebral vasküler olaylar, ensefalit, karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, akciğer embolisi, kas distrofisi, pankreatit, hemolitik anemiler, pernisiyöz anemi, öpücük hastalığı, menenjit, iskemi, pnömoni, kemik kırıkları, kas zedelenmeleri, tansiyon düşüklüğü, enfeksiyonlar, kronik hastalıklar ve bazı ilaç türlerinin kullanımı sayılabilir.

Bu nedenlerin tespit edilmesi ve gerekli tedavinin verilmesi, LDH yüksekliğinin düşürülmesine yardımcı olur.

LDH düşük çıkarsa ne olur?

LDH düşüklüğü, test sonucunda gösterilen LDH seviyesinin referans değerlerinin altında olması durumudur. Bu durum, yaygın olarak görülmeyebilir ve tek başına bir problem olarak da kabul edilmez. Ancak, LDH düşüklüğünün nedenleri arasında aşırı C vitamini alımı ve genetik yatkınlık sayılabilir. LDH düşüklüğü olan kişiler, genellikle yüksek tempo gerektiren fiziksel aktiviteler sırasında yorgunluk, kas tutulması, kramp ve kas ağrısı gibi semptomlar yaşayabilirler. Bu durumların önlenmesi ve gerekli tedavinin verilmesi, LDH düşüklüğünün giderilmesine yardımcı olur.


Bu yazıda aşağıdaki gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz:

Kan tahlilinde LDH ne anlama gelir?
LDH nedir neden yükselir?
Lenfomada LDH kaç olur?
Ldh ne kadar yüksek olursa tehlikelidir
Ldh yüksekliği Nedir
Ldh düşüklüğü Nedir
LDH yüksekliği nedenleri
Kanser hastalarında LDH yüksekliği
laktik dehidrogenaz (ldh) nedir
Ldh nasıl düşürülür
LDH stresten yükselirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir