Müfettiş Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

2023 yeni müfettiş maaşlarını paylaşıyoruz fakat öncesinde müfettişlikle alakalı en çok merak edilen birkaç soruya yanıtlayalım:

Müfettiş nedir ne iş yapar?

Müfettişler, denetim ve sorgulama yetkisiyle kamu kurumları ve özel kurumların çalışanlarını incelemeye yetkili olan meslek mensuplarıdır. Eğitimli kişilerdir ve denetim yapma ve raporlar hazırlamak gibi görevleri yerine getirirler. Kamu kuruluşlarında teftiş kurulları altında çalışırlar.

Müfettiş hangi görevleri yerine getirir? Müfettişin sorumlulukları nelerdir?

Müfettişler, çok çeşitli sorumluluklar altında çalışır. Kurumlarda çalışan tüm personel ve görevlerin denetimini yapabilirler.

İşleyişleri ve işleri de kontrol ederler ve personel davranışlarının yasalara uygunluğunu belirlerler. Soruşturma açma yetkileri vardır ve yönetmelik, yasa veya genelgelere uymayanları belirlerler.

Eğer gerekli görürlerse personeller hakkında soruşturma açabilirler ve işlerin daha hızlı ilerlemesi için personele önerilerde bulunurlar. Yolsuzluk ve usulsüzlüklerde raporu yetkili makama sunarlar ve soruşturmaları yürütürler. Soruşturmalarda yer alan kişi ve kurumlar ile iletişim halindedirler. Soruşturmaların dosya ve belgelerini incelerler ve doğruluğunu kontrol ederler.

Bilirkişi ve yetkili görüşlerini alırlar. Haberli veya habersiz olarak kurum tarafından yönlendirilen yerlere teftiş yaparlar. Teftişler sonucunda raporları hazırlar ve ilgili kurumlara sunarlar. Eğer teftiş edilen yer bir üretim kurumuysa malzemelerin ve ekipmanların kalitesini kontrol eder. Üretimdeki eksiklikleri tespit eder ve iyileştirme önerilerinde bulunur.

Kurum, personel veya teftiş değerlendirmelerinde tarafsız olmalıdır. Yasal ihlaller tespit edilirse gerekli işlemleri başlatır ve personel sözleşmelerinin uygunluğunu denetler. Müfettişlerin yaptığı tüm bu işlemler sorumluluklarının bir kısmıdır.

Müfettiş olma şartları neler?

Müfettiş olmak için Kamuda veya özel sektörde hangi şartların sağlanması gerektiği bilinmesi gerekir. Kamuda çalışmak için Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen koşulları yerine getirmek gerekir.

Bu koşullar arasında erkek adaylar için askerlik ilişkisi olmaması, en az lisans mezunu olunması, adli sicil kaydında memuriyete engel bir durumun olmaması, sağlık raporunda Türkiye’nin her yerinde çalışabilir onayının olması, KPSS puanının olması, yabancı dil yeterliliğini kanıtlayacak bir sınav sonucu belgesinin olması ve 35 yaşını doldurmamış olunması gibi şartlar yer alır.

Ayrıca güvenlik ve arşiv araştırmasında bir engel oluşmaması gerekir. Özel sektörde ise KPSS ve yabancı dil sınavlarına girmek zorunlu değildir.

2023 [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşları ne kadar oldu? [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] ayda kaç para kazanıyor?


  • Bu sayfadaki tüm maaş bilgiler 4 Ocak 2023 tarihinde yapılan yüzde 30 zamma göre güncellenmiştir.
  • Devlette 2023 Ocak itibariyle müfettişler ORTALAMA 24.700 TL kazanmaktadır.
  • Özel sektörde ise yeni başlayan müfettiş maaşları en az 31  bin TL civarında.
  • Tecrübeli ve becerikli uzman müfettiş maaşları güncel olarak 20.000 TL ile 60.000 TL arasında değişiyor.

ÖZEL SEKTÖRDE:

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Kıdemli Müfettiş 37.710  47.140  67.800 
Müfettiş 31.890  39.860  63.150 
Müfettiş Yardımcısı 21.520  26.890  40.190 

2023 yılı için en güncel [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nedir, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nasıl olunur, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] olma şartları ve [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm mesleklerin maaşını görmek için tıklayınız

Müfettiş Maaşlari ne kadar?
Müfettiş olmak için hangi bölüm okunmalı?
Müfettiş olmak için ne yapmak gerekir?
Maliye müfettişleri ne kadar maaş alıyor?

Bakanlık müfettiş maaşları
MEB müfettiş maaşları
Vergi Müfettişi maaşı
THY müfettiş maaşları
Başmüfettiş Maaşı
İs Müfettişi maaşı
Müfettiş Yardımcısı maaşı
Uzman ve müfettiş maaşları


Yayımlandı

kategorisi