OpenAI ChatGPT Sahibi (Patronu) Kim? Hangi Ülkeye Ait?

OpenAI ChatGPT’nin sahibi OpenAI adlı şirket. OpenAI, 2015 yılında Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman ve Ilya Sutskever tarafından kurulan bir açık kaynaklı yapay zeka araştırma şirketidir.

San Francisco’da 2015 yılının sonlarında Sam Altman, Elon Musk ve diğerleri tarafından kurulan kuruluş, toplamda 1 milyar ABD doları bağışta bulunmuştur.

Musk, 2018 yılının Şubat ayında yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmış ancak hala bağışçı olmuştur.

2019 yılında, OpenAI LP, Microsoft ve Matthew Brown Companies tarafından 1 milyar ABD doları yatırım aldı.

OpenAI bağımsız bir organizasyondur ve Elon Musk organizasyona dahil olmuş olsa da, güncel olarak organizasyonun günlük operasyonlarına veya karar alma süreçlerine doğrudan katılmamaktadır. OpenAI, Microsoft ve Matthew Brown Companies gibi özel şirketler ve kurumlar tarafından finanse edilmektedir.

OpenAI, kar amacı gütmeyen OpenAI Inc şirketinin alt şirketi olan OpenAI LP adında bir kar amacı güden şirketten oluşan bir yapay zeka (AI) araştırma laboratuvarıdır. Şirket, insanlığın yararına olarak insan dostu AI’ı teşvik etme ve geliştirme amacı güden AI alanında araştırmalar yapmaktadır.

OpenAI, AI alanında araştırma yapan, insanlığın yararına olacak şekilde insan dostu AI geliştirme amacı güden bir yapay zeka laboratuvarıdır. Şirket, OpenAI Inc adında bir kar amacı gütmeyen şirketin alt şirketi olarak faaliyet göstermektedir.


Yayımlandı

kategorisi