Search
Generic filters

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Özel Eğitim Öğretmenliği Başarı Sırası Ve Taban Puanları Nedir? | Pervinkaplan.com

Özel eğitim öğretmenleri neler yapar?

Özel eğitim öğretmenleri, özel gereksinimli bireylerin eğitiminde etkin bir rol oynamaktadır. Bu kişiler, duygusal veya fiziksel olarak destek gereken öğrencilerin öğrenme eksikliklerini gidermekte yer alır. Özel eğitim öğretmeni, özel gereksinimli bireylerin eğitiminde sorumlu kişidir.

Özel Eğitim Öğretmeni kimler olabilir?

Özel eğitim öğretmenliği ya da zihinsel engelliler öğretmenliği lisans bölümlerinden birine kayıt olmak ve eğitim almak şartıyla üniversitelerin eğitim fakültelerinde özel eğitim öğretmenliği mesleğine atılmak isteyen kişilerin yoludur. Üniversitelerin eğitim fakültelerinde özel eğitim öğretmenliği bölümlerinden mezun olarak özel eğitim öğretmeni olarak çalışmak isteyen kişilerin eğitim almaları gerekmektedir.

Özel eğitim öğretmenliği bölümünün önü açık mı?

Özel eğitim öğretmenliği, ilk sıralarda yer alan meslekler arasındadır. 2016 – 2021 yılları arasında ataması yapılan özel eğitim öğretmenlerinin sayısı aşağıda sunulmuştur. Bu veriler, özel eğitim öğretmenliğinin günümüzde oldukça iyi bir iş fırsatı sunduğunu göstermektedir. Özel eğitim öğretmenliği alanında atamaların sayısının yüksek olduğunu tabloya bakarak görebilirsiniz.

Özel eğitim öğretmeni teneffüse çıkar mi?

Yönetmeliklerde diğer branşlar için ders ve dinlenme saatleri belirlenmişken, okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin yanı sıra özel eğitim öğretmen ve öğrencilerinin tatil hakları yoktur. Özel eğitim öğretmen ve öğrencileri ile okul öncesi öğretmen ve öğrencilerinin dinlenme saatleri yönetmeliklerde belirtilmemiştir. Özel eğitim öğretmen ve öğrencileri için tatil hakları yokken diğer branşlar için belirli saatlerin yer aldığı yönetmelikler mevcut.

Türkiyede kaç tane özel eğitim öğretmeni var?
Örgün eğitim kapsamında görev yapan öğretmen sayısı 1 milyon 139 bin 673 oldu. Bu sayı içinde resmi okullarda görev yapan öğretmen sayısı 975 bin 698 ve özel okullarda görev yapan öğretmen sayısı 163 bin 975 olarak belirtildi. Örgün eğitim sisteminde öğretmenlerin toplamı 1 milyon 139 bin 673 olarak bildirilirken, bu öğretmenlerin resmi ve özel okullara ayrılarak sayıları paylaşıldı.
Özel eğitim dersleri nelerdir?
 • Eğitime Giriş (EGIT101) …
 • Eğitim Psikolojisi (EGIT102) …
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I (TARH101) …
 • İngilizce İletişim – I (ENGL151) …
 • Türk Dili – I (TREG113) …
 • Bilişim Teknolojileri (ITEC112) …
 • Özel Eğitim (OZEG101) …
 • Zihin Yetersizliği ve Otizm Spektrum Bozukluğu (OZEG103)

Özel Eğitim Öğretmenliği maaşlarına zam geldi! Enflasyon zammından Özel Eğitim Öğretmenliği da nasibini aldı! Peki yeni zamlı Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları ne kadar oldu dersiniz?

Son yapılan zamlardan sonraki Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları şu şekilde:

2023 Özel Eğitim Öğretmenliği maaşları ne kadar oldu? Özel Eğitim Öğretmenliği ayda kaç para kazanıyor?


 • Devlet kurumlarında çalışan özel eğitim öğretmenliği maaşları devlet memurları kanununa göre belirlenir ve şuan göreve yeni başlayanlar için 10.000 TL civarındadır. Fakat 3 ocak 2023 tarihinde yeni zamlı maaşlar açıklanacak.
 • Öğretmenin derecesi ve ek dersi arttıkça maaşı da artmaktadır.
 • Bu maaşa varsa çalışmayan eş yardımı ve varsa çocuk yardımı da eklenecek.

Özel okullarda ise özel eğitim öğretmenliği maaşları oldukça düşüktür. Aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Özel Eğitim Öğretmeni 8.500  9,083 14,771

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek yüzde 55’lik asgari ücret zammına göre güncellenmiştir.

2023 yılı için en güncel Özel Eğitim Öğretmenliği maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak Özel Eğitim Öğretmenliği nedir, Özel Eğitim Öğretmenliği nasıl olunur, Özel Eğitim Öğretmenliği olma şartları ve Özel Eğitim Öğretmenliği görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere Özel Eğitim Öğretmenliği maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Özel eğitim ders ücreti ne kadar?
Devlette özel eğitim öğretmeni nasıl olunur?
Özel eğitim öğretmeni ek ders ücreti ne kadar?
Ana sınıfı öğretmenleri ne kadar maaş alıyor?

Kadrolu özel eğitim öğretmeni maaşı
Devlette özel eğitim öğretmenliği maaşları
Kadrolu özel eğitim öğretmeni maaşı 2022
ram’da çalışan özel eğitim öğretmeni maaşı
Ücretli özel eğitim öğretmeni maaşı
Rehabilitasyon Merkezi Müdür maaşları 2022
Ücretli özel eğitim öğretmenliği yapanlar
Özel Eğitim öğretmenliği maaş HESAPLAMA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir