Search
Generic filters

Photoshop maskeleme adım adım anlattık

Photoshop Maskeleme 1

Photoshop, maskeleme yaparak resimlerinizi daha profesyonel bir görünüme kavuşturmanıza olanak tanır. Maskeleme, bir resimdeki bölümleri saklamak veya gizlemek için kullanılan bir tekniktir. Aşağıda, Photoshop’ta maskeleme yapmanın adımları açıklanmaktadır.

  1. KATMAN OLUŞTURMA: Maskeleme işlemine başlamadan önce, resminizi bir katmana kopyalamanız gerekir. Bunun için, “katman” menüsünden “katmanı çoğalt” seçeneğini seçin.
  2. MASKELEME ARACI: Maskeleme yapmak için, “maskeleme aracı”nı kullanabilirsiniz. Araç çubuğundaki “maskeleme aracı”na tıklayarak seçimi yapın.
  3. MASKELEME: Seçim yaptıktan sonra, seçtiğiniz bölümü maskelemek için “katman paneli”nde “maske” düğmesine tıklayın. Bu, seçiminizin maskesini oluşturacaktır.
  4. GÖRÜNÜRLÜK AYARLARI: Maske oluşturduktan sonra, maskeyi değiştirmek için “görünürlük ayarları”nı kullanabilirsiniz. Bunun için, “katman paneli”nde maske seçeneğini seçin ve “görünürlük ayarları”nı ayarlayın.
  5. MASKELEMEYİ DÜZENLEME: Maskeleme yaparken yanlış bir bölümü maskelediyseniz, “maskeleme aracı”nı kullanarak maskeyi düzenleyebilirsiniz. Bunun için, seçili bölümün maske çizgilerini değiştirebilirsiniz.
  6. MASKELEMEYİ KALDIRMA: Maskelemeyi geri almak için, “katman paneli”nde maske seçeneğini seçin ve “maskeleme kaldır” seçeneğini seçin.

Photoshop’ta maskeleme yapmak, resimlerinizi düzenlemenin etkili bir yoludur. Yukarıdaki adımları izleyerek, seçtiğiniz bölümleri saklayabilir veya gizleyebilirsiniz. Maskeleme yaparak, resimlerinizi daha profesyonel bir görünüme kavuşturabilir ve tasarımlarınızı daha etkileyici hale getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir