Sosyoloji mezunu ne iş yapar? 2023-2024 Nerede çalışır? Nerelere atanır?

Sosyoloji mezunları, genellikle sosyoloji ve toplum bilimleri alanlarında çalışırlar. Sosyoloji mezunları, toplumun yapısı, işleyişi ve değişimi ile ilgili araştırmalar yapar ve bu araştırmaların sonuçlarını yorumlar. Sosyoloji mezunları, insanların nasıl düşündükleri, nasıl davrandıkları ve nasıl ilişkiler kurdukları gibi konuları araştırır ve bu konuları anlamaya çalışır.

Sosyoloji (Türkçe) Bölümünden mezun olan öğrenciler sosyolog olarak, kamuda ve özel sektördeki pek çok alanda çalışma imkânı yakalar. Sosyoloji mezunları; Formasyon alarak, MEB’e bağlı okullarda ve üniversitelerde, Felsefe Grubu Öğretmeni unvanıyla çalışabilir.

Sosyoloji mezunları, çalıştıkları sektöre göre farklı çalışma alanlarında da çalışabilirler. Örneğin, sosyoloji mezunları:

  • Üniversitelerde öğretim üyesi olarak çalışarak, sosyoloji dersleri verirler ve araştırmalar yapabilirler.
  • Araştırma kuruluşlarında çalışarak, toplumun yapısı, işleyişi ve değişimi ile ilgili araştırmalar yapabilirler.
  • Hükümet kurumlarında çalışarak, toplumun farklı yapılarını ve işleyişini inceleyebilirler ve hükümetin alınacak kararları için gerekli olan verileri toplayabilirler.
  • Özel sektörde çalışarak, şirketlerin pazar araştırmaları yapabilirler ve şirketlerin ürünlerini pazarlamak için gerekli olan verileri toplayabilirler.

Sosyoloji mezunları için uygun iş ilanları arasında “Sosyolog”, “Toplum Bilimleri Uzmanı”, “Araştırma Müdürü”, “Pazar Araştırmaları Uzmanı” gibi pozisyonlar bulunabilir. Bu pozisyonların dışında, sosyoloji mezunları “Öğretim Üyesi”, “Araştırma Görevlisi” gibi pozisyonlarda da çalışabilirler.

Sosyoloji bölümü mezunları nerelerde çalışır?

Sosyoloji mezunları için kamu sektöründe Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Sağlık, Adalet, Tarım, Milli Eğitim, Kültür ve Turizm, Gençlik ve Spor ve İçişleri gibi çeşitli bakanlıklar; Bölgesel Kalkınma Ajansları, TÜBITAK, YÖK, TRT, Türkiye İstatistik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ulusal Ajans, Türk Patent Enstitüsü,  gibi kurumlar ve belediyeler istihdam olanakları sunarlar. Özel sektörde ise medya, reklamcılık, halkla ilişkiler, insan kaynakları, pazarlama, araştırma, danışmanlık, strateji geliştirme alanlarında faaliyet gösteren şirketler sosyologlar için istihdam olanakları sunan kurumlardır.

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Sosyolog 11,000 14,000 24,000

Sosyoloji bölümü mezunları nerelerde çalışır?
Sosyologlar ne kadar maaş alıyor?
Belediyede çalışan sosyolog ne is yapar?
Sosyoloji mezunları ne iş yapar ne kadar maaş alır?

Aöf sosyoloji mezunu ne iş yapar
Sosyologlar Hastanede ne iş yapar
Sosyoloji bölümü okuyanların yorumu
Sosyoloji mezunu ne is yapar maaşı
Klinik sosyolog
Hastane sosyolog alımı
Sosyoloji mezunu is ilanları
Sosyolog maaşları


Yayımlandı

kategorisi