SSL Sertifikanız Geçerli Mi Düzgün Çalışıyor Mu? Sorgula Öğren

Eskiden sadece bankalar ve devlet kurumlarının web siteleri güvenlikli olan SSL sertifikalarını kullanıyordu. Fakat son yıllarda Google’nin geçerli bir SSL sertifikası olan web sitelere arama sonuçlarında ayrıcalık tanıması sonucu, neredeyse tüm siteler SSL teknolojisine geçiş yaptı diyebiliriz.

Peki sitenize uyguladığınız SSL sertifikasının geçerli olup olmadığını yada düzgün çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız?

SSL sertifikanızda olası sorunları tespit etmek için BeginDot adlı bir sitenin çevrimiçi sunduğu SSL Checker (SSL sorgulayıcısı) adlı ücretsiz hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak BURAYA tıklayıp sitenin sözünü ettiğimiz sorgulama sayfasını açın.

Sonrasında yukarıdaki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen yere SSL sertifikasını sorgulamak istediğiniz sitenin alan adını yani domaini yazın.

Ardından 2 numaralı ok ile gösterilen RUN TEST yazan butona basın.

Birkaç saniye bekledikten sonra sonucu 3 numaralı ok ile gösterilen yerde yazacak.

Ben örnek teşkil etmesi amacıyla sitemizin alan adını sorgulattım ve sonucu yeşil renkle yazdığı için SSL sertifikamız geçerli demektir. Eğer kırmızı renkle yazsaydı alan adının geçersiz olduğu anlamına gelecekti.

Resimdeki “Doman has a valid SSL Certivicate” cümlesinin Türkçesi “Alan adı geçerli bir SSL sertifikasına sahip” demektir.


Yayımlandı

kategorisi