Tercüman / Çevirmen Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Tercüman (Çevirmen) Nedir, Nasıl Olunur? Tercümanlık Mezunu Ne İş Yapar? -  Kariyer Haberleri

Mütercim Tercüman, bir dilden başka bir dile bilgi aktarımını gerçekleştirir. Tercümanlar genellikle sözlü veya işaret dili yoluyla çeviriler yaparken, mütercimler ise yazılı metinleri çevirirler.

Mütercim ve tercüman arasında hangi dilde metinlerin çevrildiği farkı olsa da, sorumluluklar aynıdır.

Bunlar, kaynak dil kavramlarını hedef dil kavramlarına dönüştürmek, cümleleri doğru ve net bir şekilde iletmek, teslim tarihine uygun bir şekilde hazırlamak, hukuki, teknik, bilimsel ve kültürel ifadeler araştırmak, uzmanlık kavramlarını anlamak ve doğru şekilde tercüme etmek için konunun uzmanlarına danışmak ve çevrilmiş içeriğin orijinal anlamını iletmesini sağlamak gibi görevleri içerir.

Mütercim Tercüman olmak için ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir, bunlar Mütercim Tercümanlık, Alman Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı gibi bölümlerdir. Bunlar 4 yıllık bölümlerdir.

YEMİNLİ TERCÜMAN OLMAK İSTEYENLERİN BİLMESİ GEREKENLER – Net Tercüme Bürosu

2023 [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşları ne kadar oldu? [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] ayda kaç para kazanıyor?


OCAK 2023 EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Tercüman / Çevirmen 13.640  17.050  48.550

Adalet Bakanlığı ve Kamuda çalışan Mütercim Tercüman 2023 ocak ayı güncel zamlı maaşı ortalama 12.000 TL civarındadır.

İngilizce bilen tercümanların maaşı en yüksek 45,000 TL’ye kadar çıkabiliyorken Japonca bilen tercüman maaşlarıysa 80,000 TL’ye kadar yükselebiliyor. Çünkü Japoncayı iyi bileni bulmak daha zor.

OCAK 2023 EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Serbest Çevirmen 10.890  13.610  38.450

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek yüzde 55’lik asgari ücret zammına göre güncellenmiştir.

2023 yılı için en güncel [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nedir, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nasıl olunur, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] olma şartları ve [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm mesleklerin maaşını görmek için tıklayınız

Yayımlandı

kategorisi