Search
Generic filters

Usta Öğretici Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Usta Öğretici Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Usta Öğretici nedir?

Usta öğretici, eğitim ve öğretimde uzmanlaşmış, ustalık yeterliliğini elde etmiş ve mesleki eğitim tekniklerini bilen ve uygulayan kişi olarak tanımlanabilir. Bu kişiler halk eğitim merkezleri, kurslar, liseler, mesleki okullar ve şirketlerde görev yapabilir.

Usta Öğretici nasıl olabilirim?

Usta öğretici, ilgili meslek dalına yönelik eğitim almış ve uygulama konusunda deneyim kazanmış kişilerdir. Çıraklar ve kalfalar iş yerlerinde bu eğitimciler sayesinde yetişir.

Usta öğretici neler yapar?

Usta öğretici öğrencilerine teorik ve pratik eğitim verir, mesleki beceriler ve bilgileri öğretir. Öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre meslek seçmelerini ve seçtikleri meslekteki uygulamalarını yapmalarını sağlar. Ayrıca öğrencilerin mesleki eğitim sürecinde mevcut olan konuları anlamalarını ve uygulamalarını destekler. Usta öğretici, öğrencilerin meslekteki uygulamalarını yaptıkları iş yerlerinde de danışmanlık yapabilir ve öğrencilerin işyerindeki performanslarını değerlendirebilir.

2023 Usta Öğretici maaşları ne kadar oldu? Usta Öğretici ayda kaç para kazanıyor?


1. Derece Lise Veya Ortaokul Mezunu Usta Ogretici 1 2

  • Eylül 2022 itibariyle resmi eğitim-öğretim kurumlarında görev yapan usta öğreticilere her 5 ders için ilave 1 ders ödemesi yapılacak.
  • Böylece haftada 30 saat derse giren bir öğretmen, usta öğretici veya Kur’an kursu öğreticisinin alacağı ücret toplam 5740 TL’ye yükselmişti fakat 2023 ocak zammıyla birlikte usta öğretici maaşları aşağıdaki gibi oldu:
  • Ücretli öğretmen maaşı : 8500 TL
  • Halk eğitim öğretmen maaşları : 10.000 TL ile 12.000 TL arasında
  • Halk eğitim kadrolu öğretmen maaşı = 11.000 TL ile 13.000 TL arasında

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek yüzde 55’lik asgari ücret zammına göre güncellenmiştir.

Usta Öğretici olmak isteyenler hangi eğitimi almalı?

Usta öğretici olmak için alınması gereken eğitim seçilen branşa göre değişebilir. Bazı branşlar için eğitim şartı yer almazken, diğerleri için ön lisans veya lisans mezunluğu istenebilir.

İlkokul, ortaokul veya lise mezunları usta öğretici olabildiği gibi, mesleki yeterliliğini kanıtlayan belgelere sahip olanlar da bu meslekte görev alabilir.

Usta öğretici olmak için en önemli şart ise usta öğretici belgesine sahip olmaktır. Bu belgeye sahip olmak isteyen adaylar, Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi bünyesinde Usta Öğreticilik Kursu almalıdır.

Usta öğretici belgesi almak isteyen adaylar, eğitim almış oldukları branşın kriterlerini karşılamaları ve gerekli sınavları başarıyla tamamlamaları gerekir.

Bu belge, adayların mesleki eğitim ve uygulama deneyimini kanıtlar ve iş yerleri ve okullar tarafından görev almak için gerekli olan belgedir.

Adaylar, belgeye sahip olduklarında usta öğretici olarak görev almaya başlayabilirler ve öğrencilerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için eğitimlerini sürdürebilirler.


2023 yılı için en güncel Usta Öğretici maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak Usta Öğretici nedir, Usta Öğretici nasıl olunur, Usta Öğretici olma şartları ve Usta Öğretici görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere Usta Öğretici maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

2022 usta öğretici maaşı ne kadar?
Usta öğretici ders saat ücreti ne kadar?
Usta öğretici saat ücreti ne kadar 2021?
Halk Eğitim hocaları ne kadar ücret alıyor?

Kadrosuz usta öğretici maaşları 2022
Halk eğitim usta öğretici maaşları
Kadrosuz Usta öğretici maaşları
usta öğretici maaşları hesaplama.
Halk Eğitim usta öğretici maaşları ne Zaman Yatar 2022
usta öğretici maaşları 2022 hesaplama.
Rehabilitasyon merkezi usta öğretici maaşları
Kadrolu usta öğretici maaşları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir