Windows 11 Ekran Okuyucusu Kapatma

Windows 11 içerisinde hazır olarak gelen Ekran Okuyucusu adlı uygulama bilgisayar ekranındaki tüm yazıları sesli okuyabilir.

Birçok klavye kısayol tuşu bulunan bu program sayesinde artık uzun yazıları, pdf belgeleri veya e-kitapları okumak zorunda değilsiniz.

Sesli olarak dinleyebilir ve gözlerinizin yorulmasına engel olabilirsiniz. Yani özünde faydalı bir uygulama.

Fakat her uygulama herkesin hoşuna gidecek veya işine yarayacak diye bir kaide yok.

Dolayısıyla bazı kişiler Windows 11 Ekran Okuyucusu özelliğini kapatmak tamamen devre dışı bırakmak istiyor.

Bu yazıda bunu olası en kolay yoldan nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Windows 11 Ekran Okuyucusu Nasıl Kapatılır?

  1. Önce Başlat menüsünü açın ve arama alanına Ekran Okuyucusu yazın ve üstteki resimde gördüğünüz gibi Ayarlar kısmında çıkan Ekran Okuyucusu seçeneğine tıklayın. Yada direkt olarak şu adımları takip edin: Ayarlar > Erişim Kolaylığı > Ekran Okuyucusu
  2. Alternatif olarak klavyeden Windows logo tuşu + Ctrl + N tuşlarına aynı anda birlikte basarak da Ekran Okuyucusu ayarlar penceresini açabilirsiniz. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapın.
  3. Açılan pencerede en üstteki Ekran Okuyucusu seçeneğinin anahtarına bir defa tıklayarak Kapalı konumuna getirin. Aşağıdaki resimde gösterdik.

Böylece siz aynı ekrana gelerek yeniden aktif hale getirene kadar artık ekran okuyucusu programı devre dışı bırakıldı yani kapatıldı.

Ekran Okuyucusu programı nasıl kullanılır öğrenmek için ve hakkında daha fazla bilgi edinmek için Microsoft’un hazırladığı kılavuz sayfasını bu bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.


Yayımlandı