Windows 11 Ekran Videosu Çekme Programsız

Windows 11’de harici hiçbir program yüklemeden, sistemin içinde hazır olarak gelen araçlarla ekran videosu çekebilirsiniz.

Peki Windows 11’li bir bilgisayarda programsız ekranı videoya kaydetme nasıl yapılır?

Bu iş için Xbox Game Bar aracını kullanacağız. Bu araç Windows 11 içinde hazır olarak geliyor. Asıl amacı oyun videoları çekmek. Ama tabii ki dilediğiniz işlemlerin videosunu da çekebilirsiniz.

Öncelikle videosunu çekmek istediğiniz uygulama yada programa tıklayın.

Windows + Alt + R tuşlarına birlikte basın. Aşağıdaki pencerede 1 numaralı ok ile gösterildiği gibi ekranın sağ üst köşesinde ufak bir pencere açılıyor ve kaç saniyedir kayıtta olduğunu gösteriyor. Yani bu kısayol tuş kombinasyonuyla video kaydına başlamış oluyorsunuz.

Yapacağınız işleri yapın. Dilerseniz mikrofonu kullanarak sesinizi de videoya kaydetmek için üstteki resimde 2 numaralı ok ile gösterilen mikrofon simgesine tıklayarak aktif hale getirebilirsiniz.

Windows + Alt + R tuşlarına bir kez daha aynı anda basınca video kayıt işlemi biter. Alternatif olarak üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen butona basarak da kaydı durdurabilirsiniz.

Böylece “Oyun klibi kaydedildi” şeklinde bir mesaj ekranda görünür. Bu mesaja tıklayınca sizi bu uygulamanın Galerisine götürür ve çektiğiniz videoyu tek tıkla açıp izleyebilirsiniz.

Alternatif olarak Videolar / Yakalananlar (Ekran Görüntüleri) adresinde daha önce kaydettiğiniz tüm MP4 videoları görebilirsiniz.


Yayımlandı