WinRAR Nedir Ne İşe Yarar? 10 İpucuyla WinRAR Uzmanı Olun!

Dünyanın en popüler programlarından biri olan WinRAR nedir ne işe yarar, nasıl kullanılır, nasıl indirilir ve hangi platformlar ile uyumludur?

Tüm bu detayları sizler için araştırdık…

Kısaca WinRAR Nedir Ne İşe Yarar? Özet

Winrar, kısaca Windows bilgisayarlar için bir veri sıkıştırma ve dosya arşivleme programıdır.

1995’te yayınlanan ve Eugene Roshal tarafından kodlanan WinRAR kısa sürede yayılarak tüm zamanların en ünlü yazılımları arasına girmeyi başardı.

Özellikle sağ tık menüsünün sağladığı kolaylıklar ve Türkçe dil desteği sayesinde Türkiye’de dosya sıkıştırma denilince akla ilk gelen program WinRAR’dır.

WinRAR ile RAR ve ZIP formatına ek olarak ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, 7Z ve Z formatındaki arşiv dosyalarını açabilirsiniz.

Sıkıştırma olarak ise RAR ve ZIP formatına sıkıştırabiliyor.

WinRAR ile neler yapılabilir?

  • Bilgisayardaki dosyaları özellikle de birbiriyle alakalı dosyaları sıkıştırıp tek bir arşiv dosyası haline getirebilirsiniz. Böylece birbiriyle benzer yada alakalı dosyalardan koleksiyonlar veya dağıtımı kolay olan paketler oluşturabilirsiniz.
  • Büyük boyutlu dosyaları sıkıştırmak suretiyle boyutunu azaltabilirsiniz. Böylece internete yüklemek çok daha az zaman alır. Ayrıca birçok platform yükleme işlemi için bir üst limit belirler. WinRAR sayesinde yükleme limitini aşmadan sadece dosyayı sıkıştırıp boyutunu düşürerek işlerinizi halledebilirsiniz.
  • İnternette dağıtılan paketler ve programlar genellikle RAR dosyası veya ZIP dosyası olarak yayınlanır. Çünkü hem boyutu daha küçük olur hem daha güvenli olur hem de bir konuda lazım olan birçok dosyayı tek bir paket içinde dağıtma imkanı doğar.
  • Eğer dosyanın boyutu onlarca GB boyutunda ise, bu dosyayı internete yüklemek veya bir arkadaşa göndermek imkansız olabilir çünkü kolay kolay hiçbir site yada platform böylesine büyük bir boyutu kabul etmez. Dolayısıyla WinRAR yardımıyla bu büyük dosyayı küçük parçalara (part) bölebilir ve o şekilde kolayca gönderebilirsiniz. Tüm parçalar gönderildikten sonra, yine WinRAR yardımıyla bu parçalar (partlar) birleştirilerek tek bir dosya haline getirilir.

WinRAR Ücretli Mi yoksa Ücretsiz Mi?

WinRAR ücretli bir programdır ve 14 günlük ücretsiz kullanımın ardından satın almanız gerekir.

Fakat satın almadığınız takdirde program özelliklerinde bir kısıtlama olmaz. Sadece programı her açışınızda size deneme süresinin bittiğini ve satın almanız gerektiğini bildiren reklamlar görürsünüz. Bunun haricinde bir yaptırımı yoktur.

Dolayısıyla satın almadan da yıllarca kullanabilirsiniz. Hatta isteyenler internette tam sürmünü (korsan) bulup kullanabilir ama virüslü olabileceği için tavsiye etmiyoruz.

WinRAR nasıl kullanılır?

  • WinRAR’ı bilgisayara yükledikten sonra zaten artık indirdiğiniz tüm arşiv dosyalarına çift tıkladığınız zaman otomatik olarak WinRAR tarafından açılacak.
  • Bunun haricinde bir dosyayı sıkıştırmak için üzerine sağ tıklamanız ve açılan menüden “add to archive” (arşive ekle) yazan seçeneğe tıklamanız yeterlidir. Açılan pencereden istediğiniz parametreleri seçerek tek tıkla arşiv oluşturabilirsiniz.
  • Bu sırada isterseniz arşiv dosyasına parola (şifre) koyabilirsiniz.

WinRAR’ın eksileri nelerdir? WinRAR eleştirisi

Bir kere kullanıcı ara yüzü çok eskidi ve zaten hiçbir zaman güzel değildi.

Kullanımı daha kolaylaştıran ve göze daha çok hitap eden bir arayüz geliştirilebilir.

Ayrıca JPEG, PNG, AVI, MP4 ve MP3 gibi dosyaları sıkıştırmak için WinRAR yüklemeye zahmet etmeyin. Çünkü bu dosyalar zaten sıkıştırılmış formatlar olduğu için WinRAR boyutu en fazla 10MB daha azaltabilir hepsi o kadar.

Son olarak bu ücret konusunu çözemediklerini söylemek istiyorum. Böylesine ünlü bir programı insanlara bedava sunarak farklı yollardan gelir elde edebilirlerdi. Ama onlar yıllardır dilenci gibi satın al diye baskı yapmaktan başka bir yol bulamadılar. Bugün WhatsApp neden ücretsiz oldu ise, WinRAR da o yüzden ücretsiz olabilirdi.

WinRAR Nasıl İndirilir?

WinRAR’ın en son sürümünü resmi web sitesi üzerinden bedava indirebilirsiniz.

https://www.win-rar.com/download.html

Dilerseniz WinRAR’ın son versiyonu olan WinRAR 6.11‘i direkt olarak sitemizden indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

WinRAR son sürüm direkt indir

Bu yazıda kısa ve öz bir şekilde WinRAR nedir ne işe yarar anlatmaya çalıştık. Bu konuda anlamadığınız bir yer var ise aşağıdaki yorum kutusundan bize ulaşabilirsiniz. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer popüler haberleri aşağıya ekledik. Lütfen kısaca göz gezdirmeden sayfayı kapatmayınız. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder iyi günler dileriz.


Yayımlandı