YouTube Türkçe Altyazı Açma

YouTube’da Türkçe altyazı nasıl açılır henüz bilmeyenler için resimlerle kısa bir anlatım yapıyorum.

Öncelikle sadece tek bir video için örneğin izlemekte olduğunuz yabancı dildeki bir video için Türkçe altyazıyı açmayı gösterelim.

Öncelikle üstteki resimde 1 numaralı ok ile gösterilen dişli çark simgesine tıklayın ve açılan menüden 2 numaralı ok ile gösterilen Altyazılar seçeneğine tıklayın.

Açılan menüden yukarıdaki resimde 3 numaralı ok ile gösterilen Türkçe seçeneğine tıklayın.

Böylece artık bu videoyu Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

Ama her videoda birisi tarafından tercüme edilip eklenen bir Türkçe altyazı seçeneği yok hatta çoğu videoda yok. Bu nedenle YouTube’nin yapay zekası tarafından otomatik olarak oluşturulan Türkçe altyazıyı aktif etmeniz gerekiyor.

Mesela üstteki örnekte hiçbir altyazı bulunmadığı görülüyor. Ama YouTube buraya otomatik olarak İngilizceye çevirme seçeneği koymuş. Eğer İngilizce (otomatik olarak oluşturuldu) seçeneğini açık hale getirirseniz, bu videoyu yapay zeka tarafından çevrilen İngilizce altyazılı olarak izleyeceksiniz. Ama gerçekten çeviri başarısı yüzde 99’a yakındır.

İşte siz de Türkçe’yi açmak için Türkçe (otomatik olarak oluşturuldu) seçeneği eğer var ise, bu seçeneği seçip açık hale getirmeniz gerekiyor.

YouTube Tüm Videolarda Türkçe Altyazıyı Hep Açık Yapmak Aktif Etmek

BURAYA tıklayarak ayarlar sayfasını açın.

Açılan sayfada üstteki resimde 2 ok işaretiyle gösterdiğim her iki seçeneği de işaretleyerek açık hale getirin.

Böylece hem altyazılar her video için aktif olacak hem de altyazılara otomatik olarak oluşturulan Türkçe altyazı seçeneği de eklenmiş olacak.


Yayımlandı

kategorisi