Search
Generic filters

Zabıt Katibi (Katip) Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Şartlar Nelerdir? -

Zabıt katibi, mahkemelerde gerçekleşen davalarda, idari duruşmalarda ve diğer resmi kurumlarda yürütülen yasal işlemlerde kayda geçirilmesi gereken ifadelerin birebir transkriptini kaleme alır.

Adliye katibi ne kadar maaş alır?
Adliye katibi, Ocak 2023 katip maaşları şu şekilde belirlenmiştir: Lisans mezunu yeni başlayan katipler: 12.200 TL. Ön lisans mezunu yeni başlayan katipler: 12.100 TL. Lise mezunu yeni başlayan katipler: 12.000 TL.

Zabıt katibi olmak için ne gerekli?
Zabıt katibi olmak için mesleki teknik liselerin adalet alanına bağlı “Zabıt Katipliği” bölümünde eğitim görmek gerekir. Ayrıca, Adalet Meslek Lisesi, Adalet Meslek Yüksek Okulu ve meslek yüksek okullarının, adalet ön lisans bölümlerini bitiren kişiler “Zabıt Katipliği” yapabilir.

Katipler kaç saat çalışır?
Diğer devlet kurumlarında olduğu gibi çalışma saatleri benzerdir. Genellikle hafta içi 08:30 – 12:00 / 13:00 – 17:00 saatleri arasında mesai yapmaktadırlar. Öğle tatili ise 12:00 – 13:00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Zabıt Katibi nasıl giyinir?
Erkek ve Kadınlar için: Bütün kıyafetleriniz temiz ve ütülenmiş olmalıdır. Tercihen lacivert ya da gri,iki parçadan oluşan resmi bir takım elbise giyilmesi uygun olur. Giydiğiniz takım elbise resmi bir gömlek ya da bulüzle tamamlanmalıdır.

Zabıt Katibi olmak için KPSS şart mı?
Zabıt Katibi olmak için KPSS sınavı zorunludur. . 1- Adalet Bakanlığına bağlı adliyelerde Zabıt Katibi olarak çalışabilmenin ilk şartı Türk Vatandaşı olmaktır. 2- Zabıt Katibi olabilmek için ikinci şart ise KPSS ( Kamu Personeli Seçme Sınavı ) ‘ den en az 70,00 puan almaktır.

Zabıt katipliği için yazma hızı testi yapılır. Kura yöntemi ile belirlenen metinden üç dakikada yanlışsız ve tekrarsız en az doksan kelime yazmak gerekir. Bu şartları sağlamayan adaylar sınavı geçemez.

2023 Zabıt Katibi (Katip) maaşları ne kadar oldu? Zabıt Katibi (Katip) ayda kaç para kazanıyor?


EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Zabıt Katibi 14.890  18.610  32.740
  • Bu sayfadaki tüm maaş bilgiler  3 Ocak 2023 tarihinde yapılan yüzde 30 zamma göre güncellenmiştir.
  • Lisans mezunu yeni başlayan katipler: 12.838 TL
  • Ön lisans mezunu yeni başlayan katipler: 12.570 TL
  • Lise mezunu yeni başlayan katipler: 12.180 TL

ORTALAMA MAAŞ (Aylık): 15.222 TL

EN DÜŞÜK (Aylık): 12.180 TL

EN YÜKSEK (Aylık): 24.440 TL

Zabit Katibi Maaslari 2023 2


2023 yılı için en güncel Zabıt Katibi (Katip) maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak Zabıt Katibi (Katip) nedir, Zabıt Katibi (Katip) nasıl olunur, Zabıt Katibi (Katip) olma şartları ve Zabıt Katibi (Katip) görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere Zabıt Katibi (Katip) maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Adliye katipleri ne kadar maaş alıyor?
Adliye katibi nasıl olunur?
Katipler kaç saat çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir