Ziraat Mühendisi Maaşları Ne Kadar? 2023 Güncel Zamlı Maaşlar

SDÜ Ziraat Fakültesi Bir İlke İmza Atıyor - Süleyman Demirel Üniversitesi

Ziraat mühendisliği, bitkisel üretim (tarla bitkileri, bahçe bitkileri) ve zootekni (büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştirme ve ıslahı, kümes hayvanları, arıcılık, yemler ve hayvan besleme, biyometri ve genetik) gibi alanlarla ilgilenen bir mühendislik dalıdır.

Ayrıca süt teknolojisi, tarımsal biyoteknoloji, tarım makinaları, tarımsal enerji sistemleri, tarımsal yapılar (kültür-teknik), arazi ve su kaynakları, toprak bilimi ve bitki besleme, tarım ekonomisi, tarım ürünleri teknolojisi, bitki koruma, peyzaj mimarlığı, biyoyakıt ve biyogaz enerji üretimi gibi alanlarda da uğraş verir.

Ziraat Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisleri, tarım sektöründe teknoloji kullanımını optimize ederler. Örneğin, verimliliği arttırmak için tarım ekipmanlarını tasarlarlar veya geliştirirler.

Ziraat Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir? Ziraat mühendisleri tarım sektöründe faaliyet gösteren çeşitli kurumlarda çalışabilirler. Örneğin;

  • Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
  • Şeker Fabrikaları
  • Tarım Kredi Kooperatifleri
  • Tarım Borsaları
  • Ticaret ve Sanayi Odaları
  • Ziraat Bankası
  • Zirai Tarım Aletleri Üreten Firmalar
  • Tarım İlaçları Üreten Firmalar
  • Ve benzeri daha birçok yerde çalışabilirler.

Ziraat Mühendisliği Bölümü Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Ziraat Mühendisliği, 4 yıllık bir lisans programıdır ve üniversitelerde verilmektedir. Bu program, diğer mühendislik programları gibi sadece sayısal puan türüne göre öğrenci kabul etmektedir. Verilen eğitim 4 yıllıktır.

Ziraat Mühendisliği Bölümünün Hangi Üniversitelerde Açılmış Olduğu? 2019-2020 yılı YÖK verilerine göre, Ziraat Mühendisliği bölümü sadece 2 üniversitede açılmıştır.

2023 [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşları ne kadar oldu? [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] ayda kaç para kazanıyor?


Devlette ziraat mühendisleri 2023 ocak ayı yüzde 30 zamlı olarak ortalama 21.071 TL maaş alıyor ama bunlara aile ve çocuk yardımı gibi ilaveler de eklenecek.

Özelde ise ziraat mühendisi maaşı, ortalama 15.000 TL‘dir. En düşük ziraat mühendisi maaşı 8.500 TL seviyelerinde iken, en yüksek maaş ise 23,250 TL civarındadır.

EN DÜŞÜK ORTALAMA EN YÜKSEK
Ziraat Mühendisi 8.500 15.280 27,700

Not: Tüm maaşlar 2023 asgari ücret zammıyla birlikte, yani asgari ücret 8.500 TL olduktan sonra tekrar araşıtırılıp revize edilerek yüzde 55’lik asgari ücret zammına göre güncellenmiştir.

2023 yılı için en güncel [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını paylaştık. Diğer sitelerin yaptığı gibi işin üç kağıtçılığına kaçarak [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nedir, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] nasıl olunur, [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] olma şartları ve [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] görevleri gibi gereksiz bilgilerle sayfayı doldurup vaktinizi çalmak istemedik. Üç kuruş fazla para kazanmak uğruna prensiplerimizden vazgeçmiyoruz ve direkt olarak sizlere [xyz-ips snippet=”MaasKisaBaslik”] maaşlarını sunuyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki butona basarak aklınıza gelebilecek tüm mesleklerin 2023 güncel maaş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Diğer tüm mesleklerin maaşını görmek için tıklayınız

Devlette ziraat mühendisi Maaşı Ne Kadar?
Ziraat mühendisi kaç para maaş alıyor?
Ziraat mühendisi iş bulabiliyor mu?
Ziraat mühendisleri nerelerde iş bulabilir?


Yayımlandı

kategorisi