30 FPS mi 60 FPS mi? Telefondan Video Çekmek İçin Hangisi İyi?

FPS kısaca saniyedeki kare sayısı demektir ve videonun görüntü kalitesini belirtir.

Peki cep telefonundan video çekmek için hangi FPS değeri tercih edilmeli? 30 FPS mi yoksa 60 FPS mi? bunlar arasında ne fark var?

Az önce de belirttiğimiz gibi bunlar arasında görüntü kalitesi farkı var. En basitinden 30 FPS bir videoyu yavaşlatarak izlerseniz görüntü baya bulanık hale gelir. Oysa 60 FPS bir videoyu yavaşlatınca bulanıklaşma minimumu seviyededir.

  • 30 FPS ile video kaydı arkadaşlarınızla eğlenceli bir anı çekip sosyal medyadan paylaşmak için veya bir konserdeki canlı performansı çekmek için idealdir. Videonun dosya boyutu daha az olacağı için daha uzun video çekebilirsiniz. Ayrıca fazla enerji harcamayacağı için şarjınız daha uzun süre gider. Düşük ışıkta daha iyi bir çekim yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyaya yüklemek için saatlerce beklemeniz gerekmez çünkü dosyanın boyutu daha az olur. Dolayısıyla 30 fps ile kayıt gündelik çekimler için ve sıradan insanlar için yeterlidir.
  • 60 FPS ile video kaydı izleyenlere daha kapsamlı ve sürükleyici bir görüntü sunar. Ama 30 FPS’ye göre daha az sinematiktir. Bu nedenle 60FPS’yi nerede ne için kullanacağınız daha önemli hale gelir. Mesela Formula 1 yarışlarını çekecekseniz yada 5 yaşındaki afacan çocuğu videoya kaydedecekseniz 60 FPS ile kayıt hareketli çekimlerde daha az bulanıklık sunar. Eğer çevresel ışıklandırma yeteri kadar iyi değilse, görüntü kalitesi daha da azalır. Ayrıca 60FPS ile çekim yaparsanız dosya boyutu çok büyük olur ve 30 FPS’ye daha fazla şarjı yer. Diğer taraftan videoyu daha iyi düzenleyebilir ve videoyu yavaşlatırken bulanıklaşmadan görüntü kalitesini koruyabilirsiniz. Kısacası 60 FPS hızlı hareket eden ve ışıklandırmanın yeterli olduğu şeyleri çekmek için mükemmel bir seçim olur. Fakat sahip olduğunuz telefon modeline ve teknolojisine bağlı olarak, 60 FPS kullanmanın dezavantajları olabilir. Örneğin daha düşük çözünürlük veya stabilizasyon eksikliği gibi. Şahsen ben 120 FPS video çekimini önermiyorum yalnızca post prodüksiyon için 120 FPS uygun olabilir.

Akıllı telefonlarda 30 FPS’den daha düşük bir değer mesela 24 FPS de seçebilirsiniz. Fakat bunu da tavsiye etmiyorum. Çünkü telefondan çekilen videolar hızlı kamera hareketlerini içerir ve bu hareketleri düşük kare hızıyla kombine ederseniz, görüntüde çok fazla titreme ve gözle görülür tekleme elde edersiniz.


Yayımlandı

kategorisi